ایجاد مرکز فرماندهی مشترک شورای همکاری خلیج فارس در ریاض

به گزارش تور دبی ارزان، فارس نوشت: دولت سعودی امروز (یکشنبه) توافق ساخت مقر فرماندهی واحد نظامی شورای همکاری خلیج فارس در ریاض را با دبیرخانه این شورا امضاء کرد.

ایجاد مرکز فرماندهی مشترک شورای همکاری خلیج فارس در ریاض

عیدالشلوی فرماندهی واحد نظامی شورای همکاری خلیج فارس در گفت وگو با شبکه العربیه، گفت که آرزوی کشورهای شورای همکاری ایجاد نیروی نظامی مشترک هوایی، دریایی و زمینی و پدافند هوایی است.

او تأسیس مرکز فرماندهی مشترک در ریاض را گام اول برای ایجاد نیروهای مشترک مذکور دانست و گفت که نیروهای سپر جزیره و همچنین مرکز فرماندهی هوایی، دفاع هوایی و مرکز فرماندهی دریایی زیر نظر این مرکز خواهد بود.

تأسیس مرکز فرماندهی مشترک نظامی در حالی است که شورای همکاری خلیج فارس تجربه برخورداری از نیروهای سپر جزیره را دارد اما جز در سرکوب انقلاب 2011 بحرین کارایی خاصی از این نیرو مشاهده نشده است. در جریان اشغال کویت در سال 1369 به دست صدام نیز این نیرو هیچ گونه اقدامی نتوانست انجام دهد.

دولت سعودی از سال 2011 طرح تبدیل شورای همکاری خلیج فارس به اتحاد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را در دستور کار خود دارد، اما کشورهای قطر و عمان همواره با این طرح مخالفت کرده و آن را با هدف بسط استیلای دولت سعودی بر کشورهای عضو تفسیر کرده اند. دولت کویت نیز روی خوشی به این طرح نشان نداده است.

به نظر می رسد طرح فرماندهی مشترک نظامی نیز باید ذیل طرح دولت سعودی برای ایجاد این اتحادیه تعریف شود.

در بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در تاریخ 19 آذر نیز آمده است که باید ساز و کار شراکت استراتژیک و همکاری میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس فعال شود و طبق توافق دفاع مشترک، همپوشانی نظامی و امنیتی میان اعضای شورا به بالاترین حد خود برسد.

تأکید بر ساز و کار دفاع مشترک و مرکز فرماندهی مشترک در حالی است که سه کشور عربستان سعودی، امارات و بحرین از سه سال پیش کشور قطر را به عنوان یکی از اعضای شورا هدف انواع حملات و محاصره اقتصادی قرار داده اند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 807

به "ایجاد مرکز فرماندهی مشترک شورای همکاری خلیج فارس در ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد مرکز فرماندهی مشترک شورای همکاری خلیج فارس در ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید