سفر به آمریکا: با آلوده ترین شهر های ایالات متحده آمریکا آشنا شوید

به گزارش تور دبی ارزان، این روزها با وجود رشد سریع مالی و گسترش جمعیت، شاید دانستن این موضوع عجیب نباشد که جنوب غرب آمریکا و بخش های جنوبی کالیفرنیا، چند مورد از آلوده ترین شهرهای ایالات متحده را در دل خود جای داده اند.

سفر به آمریکا: با آلوده ترین شهر های ایالات متحده آمریکا آشنا شوید

اگر علاقمند به دریافت خدمات ویزای آمریکا با دعوتنامه معتبر هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

عوامل طبیعی مانند جریان های بادی و توپوگرافی (نقشه برداری عوارض زمین) از جمله دلایل اصلی آلودگی هوا در این مناطق هستند؛ از قضا بیشتر این شهرها صنعتی هستند که کارخانه هایشان همیشه با بیرون دادن دودهای مختلف، در حال آلوده کردن هوا هستد. آلودگی هوا مدت هاست گریبان گیر بسیاری از این نواحی است، اما با این حال، هنوز هم امیدهایی برای افزایش نظارت و سامان دهی در راستای مبارزه با این هوای پر دود وجود دارد.

10. لاس کروسس، ایالت نیو مکزیکو (Las Cruces, New Mexico)

شهر لاس کروسس در نیو مکزیکو، خانه جمعیتی بالغ بر 100 هزار نفر است. کیفیت نامطلوب هوا در شهرهای جنوب غرب آمریکا عمدتا به علت غلظت بالای گاز اوزون در این نواحی است. گاز اوزون زمانی تشکیل می گردد که دی اکسید کربن، هیدروژن و اکسید نیتروژن با همدیگر در هوای گرم، ترکیب می شوند. دلیل اصلی مشکل آلودگی هوا در لاس کروسس عواملی مانند دود خارج شده از اگزوز اتومبیل ها و نیز آلودگی های حاصل از ماشین آلات صنعتی است. میزان بالای گاز اوزون در سطح شهر، یکی از عوامل اصلی مسائل تنفسی مردم در لاس کروسس است. اخیرا شهردار لاس کروسس، کن میاگیشیما، به همراه چندین تن از سیاستمداران گرد هم آمدند تا از آژانس حفظ محیط زیست ایالات متحده آمریکا بخواهند سیاست ها و راهکارهایی برای برطرف آلودگی های ناشی از کارخانه های صنعتی بیاندیشند.

9. شریو پورت، ایالت لوئیزیانا (Shreveport, Louisiana)

شهر جنوبی شریو پورت توسط شرکت شریو تون (Shreve Town Company) در سال 1836 بنیان گذاری شد. این شهر بندری در ارتفاع پایینی واقع شده و مشرف به رودخانه سرخ نیز هست که مدت هاست کانون جابجایی زمینی و دریایی بوده است. ساکنان شریو پورت به علت موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مرطوب این شهر همیشه در خطر بروز پدیده های طبیعی مثل سیل، طوفان، گردباد و نیز مسائل ساخت دست بشر همچون آلودگی هستند. مسائلی مانند شرایط کیفی هوا، مدیریت فاضلاب و بازیافت همگی توسط اداره کیفیت محیط زیست لوئیزیانا سامان دهی می گردد. یکی از وظایف این سازمان، نظارت همه جانبه بر شرایط هوا است که طی آن باید بر میزان گاز اوزون، دی اکسید سولفور، دی اکسید نیتروژن، مونوکسید کربن، کنترل داشته باشد؛ این اطلاعات در قیاس با دیگر شهرهای کل ایالت آنالیز می شوند. با وجود این برنامه، شهروندان شریو پورت، دسترسی روزانه به گزارشات شرایط کیفی هوا دارند.

8. فونیکس، ایالت آریزونا (Phoenix, Arizona)

فونیکس مرکز ایالت آریزونا و خانه جمعیتی در حدود یک و نیم میلیون نفر است. این شهر با آب و هوای نیمه حاره ای، گرمایی بیش از حد معمول را متحمل می گردد. کلان شهر فونیکس که ملقب به دره خورشید نیز هست، مسائل زیادی را در رابطه با آلودگی هوا تجربه می نماید. آلودگی در این منطقه عمدتا به علت میزان بالای ذراتی همچون گرد و غبار، دوده و افشانه های مختلف در هوای شهر می باشد. مرکز کیفی هوای سازمان محیط زیست آریزونا در قبال مسائلی مانند جمع آوری اطلاعات، پیش بینی آب و هوا، انجام تحقیقات، رسیدگی به شکایات، صدور جواز و معاینه فنی روزانه خودروها مسئول است.

7. مادرا، ایالت کالیفرنیا (Madera, California)

مادرا ملقب به قلب کالیفرنیا است که در ابتدا به خاطر صنعت چوب بری اش معروف بود؛ همچنین این شهر نامش را از کلمه اسپانیایی چوب (مادرا)، به ارث برده است. این شهر علاوه بر مسائل زیست محیطی مانند خشکی و کمبود باران از میزان بالای آلودگی هوا نیز رنج می برد. کیفیت نامطلوب هوای مادرا از شرایط آب و هوایی گرم و خشک و عوامل طبیعی نشات می گیرد. از جمله این عوامل طبیعی که هوا را آلوده می نمایند، می توان به آتش سوزی های جنگل و نیز طوفان های گرد و غبار اشاره نمود. کسانی که در شرایط بد هوایی و در مناطقی مانند مادرا زندگی می نمایند، در معرض خطراتی همچون بیماری های تنفسی، آسم، سرطان، نارسایی های مادرزادی و نیز مسمومیت طولانی مدت اعضای بدن مثل کبد، پوست، ریه، مغز، کلیه و آلت تناسلی هستند.

6. هیلو، هاوایی (Hilo, Hawaii)

هیلو شهری است که در جزایر هاوایی واقع شده و دارای مساحتی به وسعت 150 کیلومتر مربع است. طبق سازمان آمار آمریکا، هیلو شهری با جمعیت متمرکز تلقی می گردد. به لحاظ جغرافیایی، این شهر شبیه به یک دودکش است که بین دو کوه آتشفشانی قرار گرفته است. یکی از این آتشفشان ها، موانا لو بوده که هنوز هم فعال است و دیگری موانا کی است که خاموش است. صنعت گردشگری یکی از مهم ترین منابع درآمد این شهر به شمار می رود و در میان جاذبه های گردشگری آن می توان به مرکز فضانوردی ایمیلوا هاوایی، مرکز اکتشافی موکوپاپا، موزه گردشگری اقیانوس آرام و باغ وحش جنگلی پاناایوا اشاره نمود. هیلو دارای آب و هوای حاره ای است و همینطور کیفیت نامطلوب هوای شهر عمدتا به علت تاثیرپذیری از فعالیت های آتشفشان موانا لو بوده که دائما در حال ایجاد دودهای آتشفشانی است.

5. فیلادلفیا، ایالت پنسیلوانیا (Philadelphia, Pennsylvania)

فیلادلفیا با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر، عظیم ترین شهر در ایالت پنسیلوانیا و شمال شرق آمریکاست. این شهر، دارای پیشینه ای تاریخی است که مکان هایی مانند ناقوس آزادی و تالار استقلال را در دل خود جای داده است. در سال های اخیر، فیلادلفیا به خاطر کیفیت نامطلوب هوا و نیز میزان بالای آلودگی ناشی از ذرات معلق و دود، زبانزد خاص و عام شده است. به علت وجود چنین هوای آلوده ای، ساکنان این شهر، از انواع ناراحتی های ریوی رنج می برند که خود رفته رفته به بیماری های پیچیده تری منجر خواهد شد. دچاری به بیماری هایی مثل برونشیت، آسم و آمفیرم (نفخ) برای کسانی که در فیلادلفیا یا شهرهایی از این دست که دارای میزان آلودگی بالا هستند، زندگی می نمایند، تبدیل به امری رایج و معمول شده است.

4. فربنکس، ایالت آلاسکا (Fairbanks, Alaska)

شهر فربنکس در مرکز ایالت آلاسکا را با لقب شهری با قلب طلایی می شناسند. این شهر دارای آب و هوای شمالگانی بوده و نیز پایین تر از مدار قطب شمال و در جنوب مرز رویش درخت واقع شده است. علت اصلی آلودگی در این شهر، کوره های سوزاندن چوب است که مقدار زیادی دی اکسید کربن در محیط اطراف پخش می نماید. از آنجایی که چوب ارزان تر از نفت و گاز است، تبدیل به منبع انرژی محبوبی در این شهر شده است. سازمان هایی مثل هوای پاک فربنکس به منظور مبارزه با آلودگی هوای شهر تشکیل شده اند که ساکنان را از خطرات آلودگی هوا و شرایط موجود مطلع نموده و آن ها را با دیگر منابع انرژی آشنا می نمایند که می توانند جایگزین مناسبی برای چوب باشند.

3. لس آنجلس، ایالت کالیفرنیا (Los Angeles, California)

شهر پر هیاهوی لس آنجلس برای چیزهای زیادی معروف است که مهم ترینش مرکزی برای صعنت سرگرمی آمریکاست. شهر فرشتگان با جمعیتی بیش از 13 میلیون نفر در مرکزی ترین نقاطش، دومین شهر پر جمعیت ایالات متحده و سومین شهر پر جمعیت آمریکای شمالی محسوب می گردد. متاسفانه، لس آنجلس به علت آلودگی بالای هوا، هم از نظر میزان گاز اوزون و هم غلظت بالای ذرات معلق در زمره آلوده ترین شهرها نیز هست. طبق نوشته USA Today ساکنان لس آنجلس، سالیانه 7/117 روز را در معرض لایه اوزون قرار دارند. علاوه بر این، آلودگی های دیگری هم ناشی از دود اتومبیل ها در تراکم ترافیکیِ لس آنجلس و پسماندهای ماشین آلات و کارخانه های نفتی، گازی و الکتریکی شهر نیز حاصل می گردد.

2. سن برناردینو، ایالت کالیفرنیا (San Bernardino, California)

سن برناردینو، به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایالت کالیفرنیا، مساحتی به وسعت 152 کیلومتر مربع در سن برناردینو ولی را اشغال نموده است. این شهر نام خود را از کشیش و مُبلغ مذهبی ایتالیایی به نام سنت برناردینو سینا گرفته است. مانند دیگر نقاط جنوب کالیفرنیا، سن برناردینو نیز از آلودگی هوا و میزان بالای اوزون رنج می برد. در پی گزارشی که از سوی سازمان بهداشت جهانی در سال 2015 منتشر شد، معین شد، بیش از 70درصد ساکنان این شهر مقیم مناطقی هستند که از شرایط آب و هوایی نامطلوبی برخوردار است. در سن برناردینو، عوامل انسانی مانند ترافیک و آلودگی های صنعتی با عوامل طبیعی از جمله دمای بالا، آتش سوزی های عظیم و شرایط جوی خشک، دست به دست هم داده اند تا هوا را کثیف تر و شرایط تنفس را سخت سازند.

1. فرزنو، ایالت کالیفرنیا (Fresno, California)

فرزنو در مرکز ایالت کالیفرنیا و در سن هواکین ولی واقع شده که جمعیتی در حدود نیم میلیون نفر دارد. ترافیک و آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه های صنعتی، تنها دو مورد از چندین عامل آلودگی هوا در این شهر است. شهروندانی که در این منطقه زندگی می نمایند، از بیماری هایی مانند آسم و برونشیت مزمن رنج می برند. از آنجایی که فرزنو دارای صعنت کشاورزی غنی است، محیط اطراف این شهر نیز به علت تخلیه سموم شیمیایی و مواد مشابه آلوده شده است. فرزنو با داشتن جمعیتی آفریقایی-آمریکایی، لاتین و کامبوجی معروف به شهری چند ملیتی است.

منبع: کجارو
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1574

به "سفر به آمریکا: با آلوده ترین شهر های ایالات متحده آمریکا آشنا شوید" امتیاز دهید

2 کاربر به "سفر به آمریکا: با آلوده ترین شهر های ایالات متحده آمریکا آشنا شوید" امتیاز داده اند | 3.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به آمریکا: با آلوده ترین شهر های ایالات متحده آمریکا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید