برجام و قرارداد همکاری ایران و چین

به گزارش تور دبی ارزان، مشاور وزیر کشور با اشاره به مباحث مطرح شده درباره قرارداد همکاری ایران و چین، این موضوع را از جمله میوه های برجام توصیف کرد که می تواند تاثیرات بسیاری در حوزه مالی و حتی اجتماعی و سیاست خارجی ایران به جای بگذارد.

برجام و قرارداد همکاری ایران و چین

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش تور دبی ارزان، روح الله آدینه ای درباره این قرارداد همکاری نوشت:

بحث درباره قرارداد همکاری ایران و چین از جمله موضوعات داغ و جدی محافل مختلف داخل و خارج از کشور است و با وجود اینکه هنوز جزئیات این قرارداد راهبردی نهایی و منتشر و مباحث آن به وسیله قانونی در مجلس شورای اسلامی طرح نشده است و فعلا در مرحله سند همکاری و تفاهم نامه است، اما روینمودهای متفاوت مخالفان و موافقان اهمیت این پروژه عظیم مالی ایران را به تصویر می کشد.

فارغ از مخالفت وسیع و علنی بعضی مخالفان که طیفی از معاندان تا مقامات پرمدعای سابق را تشکیل می دهند، اما عمده نقدها اعم از مخالف و موافق، نشان می دهد که این قرارداد می تواند تاثیرات بسیاری در حوزه مالی و حتی اجتماعی و سیاست خارجی ایران به جای گذارد که بیانگر درستی جهت جمهوری اسلامی ایران در اتخاذ راهبرد مالی رقابت ساز برای سرمایه گذاران خارجی به منظور پیشرفت و جبران عقب ماندگی های اقتصاد کشور است.

چنانچه به سوابق رابطه ایران و چین نگاهی داشته باشیم و این قرارداد را نقطه عطف این مناسبات قرار دهیم، به وضوح نقش برجسته برجام در این قرارداد، برجسته است. تا پیش از تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان و اجرای آن توسط دولت، رویکرد چین با ایران دقیقا منطبق بر مفاد قطعنامه های ظالمانه سازمان ملل بود، به طوریکه حتی در توسعه میدان نفتی آزادگان به تعهدات خویش عمل نکرد اما بلافاصله و اندک زمانی پس از تصویب برجام، رئیس جمهور این کشور به ایران سفر و در دیدارهایی با مقامات عالیرتبه زمینه استفاده حداکثری از برجام را فراهم نموده که می توان قرارداد همکاری ایران و چین را از میوه های برجام برشمرد.

برجام به عنوان یک توافقنامه بین المللی درون خود ظرفیت هایی را ایجاد نموده است که استفاده به موقع و بجا از این ظرفیت ها بر عهده ذینفعان این توافقنامه است و عدم استفاده نیز از ارزش های چنین توافق بین المللی نمی کاهد. چنانچه با خروج آمریکا از برجام استفاده از این ظرفیت برای این کشور مسدود شده و در سوی دیگر دو کشور ایران و چین بدون توجه به بی تعهدی و بدعهدی کشورهای غربی در صدد استفاده حداکثری از ظرفیت های آن به منظور تقویت و گسترش مناسبات خود هستند. انعقاد این قرارداد با لحاظ منافع ملی و مصالح عمومی کشور و همچنین بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت و رویکرد رقابت سازی برای سایر قدرت های سرمایه گذار در دیگر زمینه ها می تواند نقطه قوت و ارزشمند برجام را معین نموده و روبنای مستحکم توسعه محور بر زیربنای برجام باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1300

به "برجام و قرارداد همکاری ایران و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برجام و قرارداد همکاری ایران و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید