ترکیب نانوذرات و بلاکچین برای مقابله با واردات گوشت تقلبی

به گزارش تور دبی ارزان به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت استرالیایی لاتیتودو 28 (Latitude 28) که از صادرکنندگان عمده گوشت گاو به چین است، اعلام نموده که از پتانسیل فناوری بلاک چین و ترکیب آن با فناوری نانوذرات جهت تضمین اصالت گوشت بهره می برد.

ترکیب نانوذرات و بلاکچین برای مقابله با واردات گوشت تقلبی

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

یکی از شرکت های وارد نماینده گوشت به چین اقدام به ترکیب دو فناوری بلاکچین و نانوذرات نموده تا مانع از واردات گوشت تقلبی به چین گردد. به یاری این فناوری، به هر تکه از گوشت بسته بندی شده، یک کد QR اختصاص می یابد که این کدها، در جهت سفر گوشت ها به چین، چه در استرالیا، چه در چین و چه در جهت، قابل رصد بوده و مصرف نماینده نیز، با اسکن نمودن کد مربوطه، می تواند نسبت به اصالت محصول خریداری شده اطمینان حاصل کند.

واردات گوشت تقلبی به چین، از جمله مسائل مهمی است که نگرانی های شدیدی در این کشور به دنبال داشته است. بر اساس تخمین های ارائه شده، به ازای هر 1 کیلوگرم گوشت گاو وارد شده به چین، حدود 3 کیلوگرم گوشت گاوی وجود داشته که از کشور ادعا شده وارد نشده است، 3 کیلوگرم نیز از قسمت های ادعا شده حیوان نبوده و 3 کیلوگرم نیز، اصلاً گوشت گاو نیست.

این در حالی است که سالیانه در حدود 206 هزارتن گوشت گاو، از استرالیا به این کشور وارد شده که با توجه به کیفیت بالاتر این گوشت ها، با قیمت بیشتر و تقاضای بیشتر و در نتیجه، تقلب نیز همراه است.

برای برطرف این چالش بسیار مهم، بسیاری از تولیدنمایندگان، از بسته بندی های محفوظ شده ای استفاده می نمایند که می تواند تا حدودی اطمینان خاطر از اصل بودن گوشت را برای مشتریان حاصل کند.

با این وجود این قبیل روش ها نیز، اگرچه با کمی تأخیر زمانی، اما به مرور مجدداً با جعل روبرو شده و نمونه های تقلبی، به بازار عرضه می شوند. اگرچه شرکت های معتبر فعال در این حوزه، به راهکارهای تغییر اتیکت ها و استفاده از بسته بندی های جدید روی آورده و از قوانین حفاظتی برندها نیز بهره می گیرند، با این وجود، سرعت بالای جعل در این کشور و تقاضای به نسبت بالای موجود برای گوشت های استرالیایی، بخش اعظمی از این کوشش ها را بی نتیجه باقی می گذارد.

در راستای مبارزه جدی تر با جعل محصولات گوشتی، شرکت های مختلف به تکاپو افتاده تا از راهکارهای فناورانه جدیدی به این منظور استفاده نمایند. در این میان، فناوری های بلاک چین و نانو، به شدت کارساز بوده و خود را در میان فناوری های مختلف، پیشتاز مباره با جعل و کپی برداری نموده اند.

در کنار پتانسیل های فناورانه ای که در نتیجه استفاده از بلاک چین و یا چیپ های خاص رصد گوشت وجود دارد، نانوفناوری یکی دیگر از پتانسیل های بالقوه ای است که به عنوان حلال جدی این مشکل شناخته شده است.

یکی از همکاران شرکت VeChain به نام PWC، پیروز به دستیابی به فناوری جدیدی در مورد نانوذرات شده است که امکان بکارگیری بارکدهای مخفی قابل شناسایی با بلاک چین را فراهم می کند.

در این روش که امکان اسپری کردن نانوذرات بر روی گوشت وجود دارد، ماده اسپری شده خوراکی بوده و هیچ گونه سمیتی به همراه ندارد. به این منظور، از ذرات سیلیکون دی اکسید استفاده شده که به عنوان یک افزودنی مجاز غذایی شناخته می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 379

به "ترکیب نانوذرات و بلاکچین برای مقابله با واردات گوشت تقلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیب نانوذرات و بلاکچین برای مقابله با واردات گوشت تقلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید