خبرنگاران استاندار: درآمد آذربایجان شرقی از معادن ناچیز است

به گزارش تور دبی ارزان، تبریز - خبرنگاران - استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه کلید توسعه استان بخش معدن است، گفت: درآمدهای استان از محل فعالیت های معدن و صنایع معدنی در حد قابل توجه نیست.

خبرنگاران استاندار: درآمد آذربایجان شرقی از معادن ناچیز است

محمدرضا پورمحمدی، روز سه شنبه در جلسه دهم شورای معدن استان اضافه کرد: سازمان های صمت و برنامه و بودجه باید میزان حقوق دولتی و عوارض ناشی از آلایندگی معادن را که طی سال های گذشته وصول شده، چه سهم دولت به طور اعم و چه سهم استان به طور اخص، را معین و پیگیری نمایند.

وی با تاکید بر اینکه میزان عوارض واحدهای معدنی استان باید آنالیز و شاخص های تشویق و تنبیه این واحدها معین گردد، گفت: در زمان کنونی بعد از سال ها استراتژی توسعه معدن استان تهیه شده است و بر اساس آن معادن سر و سامان داده می شوند.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه مشوق ها برای به حرکت درآوردن بخش معدن باید شناسایی و معین گردد، گفت: در بخش معدن به دنبال سودجویی و درآمد نیستیم، بلکه به دنبال توسعه پایدار هستیم و در این راستا باید کوشش کرد تا زیرساخت های لازم فراهم گردد.

پورمحمدی، با اشاره به اینکه فعالیت های معدنی ذاتا آلایندگی دارد، ادامه داد: درآمدی که در بخش معدن صرف سرمایه گذاری جدید و ایجاد فرصت شغلی نگردد، لازم است.

وی تشریح کرد: در آذربایجان شرقی نه به بهانه آلایندگی، معدنی تعطیل و نه به بهانه درآمدزایی محیط زیست ضایع خواهد شد، بلکه کوشش می گردد تا مسائل واحدهای معدنی رفع و آلایندگی آن ها با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته کنترل گردد.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: مرجع تشخیص آلایندگی واحدهای معدنی، محیط زیست بوده و باید این سازمان در مورد آلایندگی یا عدم آلایندگی معادن اعلام نظر کند.

پورمحمدی، با اشاره به فرایند مزایده گذاشتن 200 معدن استان در آینده نزدیک، گفت: بعضی افراد اقدام به اخذ مجوز معدن نموده اند، ولی فعالیتی در این زمینه انجام نمی دهند و واحد معدنی راکد مانده است که باید این واحدها شناسایی و در صورت لزوم مراحل قانونی برای خلع ید این افراد انجام گردد.

جلوگیری از فروش غیرقانونی پروانه های بهره برداری معادن استان لازم است

رییس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: برای رسیدگی به مسائل واحدهای معدنی استان جلسات کمیته فنی معدن، شهرستان به شهرستان تشکیل و در این جلسات در مورد مسائل، شرایط و نحوه فعالیت واحدهای معدنی هر شهرستان تصمیم گیری می گردد.

حبیب امین زاده، با اشاره به بعضی موارد غیرقانونی برای فروش پروانه های بهره برداری معادن در سطح استان، اضافه کرد: باید در مورد تمدید پروانه بهره برداری واحدهای معدنی سختگیری بیشتری انجام گردد و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز پیگیری نمایند تا قانون فروش پروانه های بهره برداری معادن لغو گردد.

وی با اشاره به مزایده معادن استان در آینده نزدیک، از شرکت های فعال در زمینه معادن و فرآوری محصولات معدنی خواست در این مزایده شرکت نمایند تا بتوانند در جهت فعالیت های معدنی استان گام موثری بردارند.

مجموع مبالغ وصولی از معدن استان یک هزار و 150 میلیارد تومان است

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به مصوبات کمیته فنی شورای نهم معدن استان گفت: انجام عملیات اکتشافی در پهنه زون 2 جزو مصوبات این کمیته است که براساس آن عملیات پی جویی و شناسایی در محدوده ای به مساحت 273 کیلومتر مربع در شمال سراب انجام و محدوده امید بخشی به مساحت 145 کیلومتر مربع معرفی گردید.

مهرانگیز رحمانی، اضافه کرد: مقرر شد 35 محدوده اکتشافی حاصل از زئوفیزیک هوایی در استان معرفی گردد که 5 محدوده توسط سازمان زمین شناسی انجام دهد که براساس پیگیری های صورت گرفته قرار شد تا خاتمه شهریور شرایط ژئوفیزیک پهنه هوایی استان معین گردد.

وی احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس را از مصوبات کمیته فنی شورای معدن استان خاطرنشان کرد و گفت: در این راستا کوشش می گردد 82 معدن راکد آذربایجان شرقی تا خاتمه سال جاری دوباره فعال و زیرساخت های مورد احتیاج بخش معادن فراهم گردد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: محدوده های مورد موافقت منابع طبیعی در مورد فعالیت معادن، تشکیل کمیته فنی در شهرستان مرند در مورد مسائل معادن این شهرستان ناشی از معارضان محلی و ماخذهای وصولی معادن استان از دیگر مصوبات این کمیته است.

رحمانی، ادامه داد: مجموع مبالغ وصولی از معدن استان از سال 90 تا کنون یک هزار و 150 میلیارد تومان بوده که از این میزان 379 میلیارد تومان در 5 ماه سال 99 وصول شده است.

وی یادآوری کرد: از مجموع مبالغ وصولی، حقوق دولتی دریافتی معادن از سال 97 تا کنون 867 میلیارد تومان بوده که وصول این مبلغ نشان از فعالیت معدن کاران طی این مدت است.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1375

به "خبرنگاران استاندار: درآمد آذربایجان شرقی از معادن ناچیز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استاندار: درآمد آذربایجان شرقی از معادن ناچیز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید