خبرنگاران یادداشت سفیر ایران درباره درگذشت باستان شناس ایرانی در پاریس

به گزارش مجله سفرنامه دبی، تهران- خبرنگاران- بهرام قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در یادداشتی با تسلیت درگذشت دکتر فیروز باقرزاده بنیانگذار باستان شناسی نوین ایران، نوشت: باقرازده در بخش تحقیق و پژوهش حوزه باستان شناسی، گام های بلند و کارسازی را به سمت تعالی هرچه بیشتر این حوزه مهم با همکاری و مساعدت همکاران خود برداشت.

خبرنگاران یادداشت سفیر ایران درباره درگذشت باستان شناس ایرانی در پاریس

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش آدینه شب خبرنگاران، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در این یادداشت اضافه کرد: دکتر فیروز باقرزاده موسس باستان شناسی نوین ایران در پاریس در گذشت. او برای نخستین بار با کوششی خستگی ناپذیر، بکارگیری ابزارهای نوین علمی را به صحنه باستان شناسی کشور آورد و با اهتمام فراوان و جدیت والای خود در حوزه های جانبی باستان شناسی نیز کوشید. او هرگز در یک حوزه معین و محدود باقی نماند و با ایجاد تشکیلات و ساختارهای مورد احتیاج در بخش تحقیق و پژوهش گام های بلند و کارسازی را به سمت تعالی هر چه بیشتر این حوزه مهم با همکاری و مساعدت همکاران خود برداشت.

او ادامه داد: حضور در مجامع علمی و برگزاری کنگره های تخصصی و تدوین و انتشار داشته های حاصل از تحقیقات از علاقمندی ها و کوشش های خستی ناپذیر او محسوب می گردد.

وی اضافه کرد: او نخستین رئیس کمیته میراث جهانی یونسکو بود و با شناخت و تجارب ارزنده و آگاهی از لزوم ثبت بعضی از آثار ملی مهم ایران در یونسکو، به ثبت این آثار ارزشمند در این سازمان اقدام کرد.

قاسمی با تسلیت به خانواد محترم دکتر باقرزاده و تمامی دوستداران او در حوزه باستان شناسی و گرامیداشت یاد این استاد ادامه داد: مرکز باستان شناسی که به همت او در سال 1351 تاسیس شد ملجاء و ماوای دانشوران حوزه باستان شناسی و مبتکر کوشش برای ایجاد قوانینی شد که می توانست از آثار ملی ایران صیانت و حفاظت لازم را بنماید و پس از تاسیس این مرکز بود که تا حد بسیاری خروج آثار باستانی ملی از کشور متوقف گشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1615

به "خبرنگاران یادداشت سفیر ایران درباره درگذشت باستان شناس ایرانی در پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یادداشت سفیر ایران درباره درگذشت باستان شناس ایرانی در پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید