دشمنی قدیمی چگونه ازبین رفت، از کانادا تا واتیکان بدنبال راهی برای آشتی

به گزارش تور دبی ارزان، خبرگزاری آلمان به نقل از مقامات عالی رتبه آمریکا گزارش داد که اتفاق روز چهارشنبه حاصل یک سال مذاکرات محرمانه بود و گفتگوهای محرمانه میان واشنگتن و هاوانا از بهار 2013 همزمان با صدور مجوز از سوی باراک اوباما برای برقراری ارتباطات سطح بالا با کوبا شروع شده بود.

دشمنی قدیمی چگونه ازبین رفت، از کانادا تا واتیکان بدنبال راهی برای آشتی

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

بر اساس این گزارش٬ اولین ملاقات رو در رو بین تیم مذاکره نماینده آمریکا و کوبا ژوئن 2013 در کانادا انجام شد. کانادا از آن پس یکی از محل های اصلی مذاکرات بود٬ البته طرف کانادایی در مذاکرات حضور نداشته است.

در حالی که رسانه های مختلف به نقش پاپ فرانسیس٬ رهبر کاتولیک های جهان٬ در شروع روند تازه در مناسبات دو کشور خبر داده اند٬ خبرگزاری آلمان جزئیات بیشتری را در این رابطه منتشر کرد. خبرگزاری آلمان به نقل از یک مقام آمریکایی خبر داد٬ در مارس 2014 ٬ گفتگوهای باراک اوباما و پاپ فرانسیس که اولین دیدار آنها با یکدیگر بود٬ بیش از هر چیزی بر مسئله کوبا متمرکز بود.

واتیکان در طول ماه های اخیر یکی از دیگر میزبانان هیئت های آمریکا و کوبا برای مذاکرات بوده است. در این نشست ها دو طرف درباره تعهدات متقابل از جمله مهیا ساختن مقدمات آزادی زندانیان یکدیگر گفتگو می کردند. در نهایت روز چهارشنبه گذشته پس از 45 دقیقه تماس تلفنی باراک اوباما و رائول کاسترو٬ که اولین تماس رهبران دو کشور با یکدیگر در پنج دهه گذشته بود٬ خبر شروع عادی سازی روابط دو کشور اعلام شد.

روابط دیپلماتیک کوبا و آمریکا از 50 سال گذشته قطع بوده است.

موارد توافق شده در مذاکرات

در توافق شکل گرفته بین واشنگتن و هاوانا مواردی از جمله آزادی تبادلات اقتصادی و تکنولوژیک گنجانده شده است. آمریکا قرار است در اینکه کوبا را به عنوان حامی تروریسم می شناسد، بازنگری کند. همچنین آمریکا قرار است در شرایط سفر شهروندان خود به کوبا که در حال حاضر تقریبا ممنوع است تغییراتی ایجاد کند.

بر اساس توافق حاصل شده٬ قرار است از محدودیت های اقتصادی از جمله محدودیت های فعالیت های بانکی با کوبا کاسته شده و برای برطرف تحریم های 54 ساله علیه کوبا کوشش گردد. همچنین قرار است از فعالیت های بخش خصوصی در کوبا حمایت گردد.

بر اساس توافقات اولیه آمریکا مجاز است برای صادرات تجهیزات ارتباطی٬ نرم افزاری و زیرساخت های اینترنت به کوبا اقدام کند. بر اساس توافق اعلام شده همچنین قرار است باراک اوباما در آوریل 2015 در نشست اجلاس سران قاره آمریکا که رائول کاسترو نیز در آن حضور دارد شرکت کند.

بر اساس گزارش ها٬ قرار است دو کشور سفارت خانه های خود را در ماه های آینده بازگشایی نمایند.

تحقق آزادی زندانیان

آزادی زندانیان دو طرف یکی از توافقات اولیه بین آمریکا و کوبا بود که همزمان با اعلام خبر شروع عادی سازی روابط دو کشور تحقق یافت. در همین رابطه دو زندانی آمریکایی و سه زندانی کوبایی با یکدیگر مبادله شدند.

آزادی زندانیان چیزی بود که پاپ نیز در اوایل تابستان 2014 با ارسال نامه هایی به کاسترو و اوباما خواهان آن شده بود.

روز چهارشنبه آلن گروس٬ پیمانکار آمریکایی٬ که از پنج سال پیش در کوبا در زندان به سر می برد آزاد شد و به آمریکا بازگشت. آلن گروس تا پیش از دستگیری خود به کرات به کوبا سفر نموده بود. گفته می گردد وی در هنگام دستگیری در سال 2009 مشغول انجام ماموریتی در کوبا از سوی سازمان USAID بود که هدف آن بسط دسترسی به اینترنت و تکنولوژی های مهم بود.

کوبا همچنین یک مامور اطلاعاتی آمریکایی را که نامی از او برده نشده آزاد کرد. او از 20 سال پیش در کوبا زندانی بوده است. سه زندانی آزاد شده کوبایی نیز به کوبا بازگشتند. آنها در حین انجام ماموریتی در آمریکا که گفته می گردد هدف از آن نفوذ به پایگاه های نظامی آمریکا و همچنین جاسوسی درباره کوبایی های داخل خاک آمریکا بود دستگیر شده بودند.

واکنش ها به یک تصمیم تاریخی

اعلام خبر عادی سازی روابط میان دو کشور واکنش های مختلفی در پی داشت. خبرگزاری رویترز از فضای حاکم بر فلوریدا که 80 درصد آمریکایی- کوبایی ها را در خود جای داده است گزارش داد و گفت جوانان آمریکایی- کوبایی نسبت به نسل قدیمی تر با روی گشاده تر به این خبر واکنش نشان دادند.

بعضی از تبعیدیان قدیمی تر کوبایی با بدبینی به تغییرات سیاسی تازه نگاه می نمایند و از تغییر در روند کنونی اداره کوبا ناامید هستند. این در حالی است که باراک اوباما٬ پس از تماس تلفنی با کاسترو٬ اظهار داشت آمریکا به حمایت از بسط دموکراسی و حقوق بشر در کوبا ادامه می دهد.

سیاستمداران جمهوریخواه آمریکا نیز از منتقدان تصمیم اخیر دولت اوباما بودند. مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه٬ از سیاست جدید آمریکا انتقاد کرد و گفت تصمیم اخیر هیچ یک از موضوعات مرتبط با سیستم سیاسی کوبا و نقض حقوق بشر در این کشور را هدف نگرفته است.

در آلمان اما از سیاست جدید دولت باراک اوباما استقبال شد. فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان٬ شروع عادی سازی روابط دو کشور را خبر خوبی دانست. او گفت که احترام زیادی برای شجاعت باراک اوباما در خاتمه دادن به سیاست غیاب گفتگو قائل است.

لوران فابیوس٬ وزیر امور خارجه فرانسه نیز از سیاست جدید آمریکا استقبال کرد. به گفته او این چیزی بود که فرانسه مدت ها امیدوار بود به وقوع بپیوندد. او اظهار امیدواری کرد تحریم ها علیه کوبا نیز لغو گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مرداد 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 470

به "دشمنی قدیمی چگونه ازبین رفت، از کانادا تا واتیکان بدنبال راهی برای آشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشمنی قدیمی چگونه ازبین رفت، از کانادا تا واتیکان بدنبال راهی برای آشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید