رایزنی سناتورهای آمریکایی با اروپا درباره طرحی برای جایگزینی برجام

به گزارش تور دبی ارزان، دو نماینده مجلس سنای آمریکا در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با سران کشورهای اروپایی درباره طرحی جدید برای جایگزین کردن برجام رایزنی نموده اند.

رایزنی سناتورهای آمریکایی با اروپا درباره طرحی برای جایگزینی برجام

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل تور دبی ارزان، دو سناتور تندرو آمریکایی از دو حزب رقیب طرحی را آماده نموده اند که به باور آنها می تواند به ایجاد یک توافق هسته ای جدید و بهتر با ایران منجر گردد.

روزنامه واشنگتن پست نوشته لیندسی گراهام و رابرت منندز که به ترتیب نماینده های جمهوری خواه و دموکرات در مجلس سنای آمریکا هستند نمایندگانی هستند که قصد پیشبرد این طرح را دارند.

رسانه آمریکایی با اشاره به ملاقات مخفیانه کریس مورفی، از دیگر سناتورهای آمریکایی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ نوشته به نظر می رسد او تنها کسی نبوده که در آنجا مشغول پیشبرد نوعی دیپلماسی مخفیانه با ایران بوده زیرا گراهام و منندز هم در کنفرانس مونیخ با سران کشورهای اروپایی درباره توافق هسته ای جدید خودشان صحبت نموده اند.

طرح گراهام و منندز خواهان آن است که متحدان آمریکا در کشورهای حاشیه خلیج فارس هم در توافق هسته ای جدید با ایران مشارکت داده شوند.

جزئیات توافق هسته ای جدید در طرحی قانونی که این دو سناتور در حال تهیه آن هستند تشریح خواهد شد.

ایده آنها این است که ایالات متحده یک توافق هسته ای جدید را به صورت همزمان هم به ایران و هم به کشورهای خلیج فارس پیشنهاد دهد.

بخش اول این طرح، به دنبال توافقی برای اطمینان از دسترسی ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس به سوخت هسته ای برای مقاصد صلح آمیز خواهد بود. در عوض، ایران و کشورهای خلیج فارس هر دو متعهد خواهند شد از انجام غنی سازی در خاک خودشان تا ابد صرفنظر نمایند.

البته ایران از ظرفیت بالایی برای غنی سازی برخوردار است در حالی که کشورهای خلیج فارس چنین قابلیتی ندارند به این دلیل ایران از بعضی تخفیف های تحریمی برخوردار خواهد شد.

طبق برنامه این دو سناتور، بعد از این مرحله ایران و آمریکا بر سر توافقی جامع تر که به دنبال ایجاد محدودیت در برنامه موشکی ایران خواهد بود مذاکره خواهند کرد.

توافق نهایی به تصویب سنا خواهد رسید و به معاهده تبدیل خواهد شد تا به ایران اطمینان خاطر داده گردد رئیس جمهور جدید نمی توانند مانند ترامپ از آن خارج گردد.

گراهام گفته می داند که راضی کردن همکارانش در مجلس سنا و همچنین کاخ سفید مبنی بر اینکه روش او کارساز است سخت خواهد بود، اما او در کوشش است نوعی دیپلماسی را در این خصوص شروع کند.

پیش از این هم گزارش شده بود نمایندگان مجلس سنای آمریکا طرحی را معرفی نموده اند که خواهان حل و فصل دیپلماتیک مسائل مربوط به برنامه هسته ای ایران است.

این طرح که عنوان آن قانون دیپلماسی ایران است 12 روز پیش به کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا معرفی شده است.

سناتورهای آمریکایی در بخش بیان سیاست ها در این طرح به تشریح نقشه راه خود برای رسیدن به توافقی جدید با ایران پرداخته اند.

آنها تصریح نموده اند: رسیدن به یک راهکار دیپلماتیک بر سر برنامه هسته ای ایران از آن نوعی که ایالات متحده قبل از خروج یکجانبه ترامپ از برجام داشت گامی معنادار برای جلوگیری از درگیری مسلحانه میان ایالات متحده و ایران خواهد بود.

در ادامه این طرح آمده است: در حالی که ایالات متحده دیگر جایگاهی در کمیسیون مشترک یا مکانیسم حل و فصل اختلاف که توسط سه کشور اروپایی در 14 ژانویه 2020 فعال شده ندارد باید از کوشش ها برای دستیابی به یکی از دو رویداد زیر حمایت کند: 1) بازگرداندن همه طرف ها با پایبندی کامل به تعهداتشان ذیل برجام و جلوگیری از اعمال حریمه های اقتصادی علیه فرانسه، آلمان یا انگلیس و 2) مذاکره بر سر توافقی موقت برای ارائه تخفیف اقتصادی موقت و متناسب به ایران در ازای گام های قابل راستی ازمایی از سوی این کشور برای به عقب برگرداندن گام های برجامی.

نمایندگان مجلس سنای آمریکا تصریح نموده اند در صورتی که ایران به نحو قابل راستی آزمایی تعهداتش در برجام را به طور کامل اجرا کند، ایالات متحده و گروه 1+5 باید قبل از سال 2023 وارد مذاکرات با ایران برای رسیدن به توافقی جامع با این کشور گردد.

در قانون دیپلماسی ایران بندی هم برای پرداختن به موضوعات غیرهسته ای در توافق احتاقتصادی جدید در نظر گرفته است. در یکی از بندهای این توافق آمده است: ایالات متحده و شریکان بین المللی این کشور باید به دنبال پرداختن به سایر جنبه های اقدامات بی ثبات نماینده ایران در منطقه باشد و در کوشش باشد ایران را به پایبندی به تعهدات حقوق بشری اش بازگرداند.

تدوین نمایندگان این طرح همچنین خاطرنشان نموده اند هیچ یک از طرف های مشارکت نماینده در برجام نباید خارج از مکانیسم حل و فصل اختلاف که شرایط آن در بندهای 36 و 37 تشریح شده ادعایی درباره عدم پایبندی اساسی ایران به برجام به شورای امنیت مطرح کند.

در قانون دیپلماسی ایران همچنین تصریح شده ایالات متحده آمریکا باید همخوان با تعهداتش در برجام، برای همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران معافیت های تحریمی صادر کند.

سناتورها تصریح نموده اند ایالات متحده باید فضایی ایجاد کند که در آن نهادها و موسسات اقتصادی بتوانند از معافیت های تحریمی موجود برای فروش کالاهای کشاورزی، غذا، دارو و کالاهای پزشکی به ایران استفاده نمایند.

این طرح توسط سناتور ادوارد مارکی تدوین شده و دایان فاینشتاین، کریس ون هولن، تامی داکورث و برنارد سندرز دیگر حامیان آن هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 985

به "رایزنی سناتورهای آمریکایی با اروپا درباره طرحی برای جایگزینی برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی سناتورهای آمریکایی با اروپا درباره طرحی برای جایگزینی برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید