رسیدگی به پرونده قرارداد ویلموتس در کمیسیون اصل 90 ادامه دارد

به گزارش تور دبی ارزان، خضریان گفت: متاسفانه برای ما محرز شد که فدراسیون فوتبال از تجرییات تلخ گذشته درس عبرت نگرفته و خودشان هم با توجه به تیم حقوقی ضعیفی که اعزام نموده بودند این موضوع را تایید کردند.

رسیدگی به پرونده قرارداد ویلموتس در کمیسیون اصل 90 ادامه دارد

علی خضریان در تشریح نشست آنالیز پرونده مارک ویلموتس مربی سابق تیم ملی ایران، گفت: این دومین جلسه کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل 90 برای شکایت واصله در مورد فساد در قرارداد ویلموتس است. با توجه به اینکه پیش از این پرونده فساد در فوتبال ایران در کمیسیون اصل 90 دوره نهم مجلس مورد آنالیز نهاده شده بود این پرونده نیز با بهره گیری از مصوبات آن جلسه با حضور اعضای فدراسیون فوتبال، معاون امور ورزشی وزارت ورزش و جوانان و اعضای حقوقی و بازرسی فدراسیون فوتبال برگزار گردید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: در این جلسه تاکید شد که کمیسیون اصل 90 قصد ورود به مباحث مدیریتی و تخصصی فدراسیون فوتبال را نداشته و تنها به طرز کار وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال که در صلاحیت ذاتی کمیسیون اصل 90 هم نهاده شده است، رسیدگی می نماید چرا که این موضوع باید برای افکار عمومی به صورت شفاف شرح داده گردد تا ضمن رفع کردن شبهات موجود، ضعف ها نیز اصلاح گردد.

این نماینده مجلس تاکید نمود: یکی از ضعف های فدراسیون فوتبال که خودشان نیز به آن اذعان داشتند، در مورد معین تیم حقوقی برای دفاع در فیفا بوده است. از این رو تاکید شد که تیم حقوقی فدراسیون برای دفاع از منافع کشورمان در دادگاه CAS تقویت گردد. همچنین آنالیز مسائل مرتبط با وزارت ورزش و نقش نظارتی این وزارتخانه بر جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی موضوع دیگری بود که در این جلسه مورد آنالیز نهاده شد.

خضریان در ادامه گفت: سازمان بازرسی کل کشور، در اطلاعیه خود در مورد متهمان پرونده ویلموتس و معرفی 8 نفر به دلیل اهمال کاری به دادسرا، نامی از اشخاص حقیقی یا حقوقی نبرده است و اشاره فیفا به مدیران ارشد فدراسیون، خط دهی از داخل کشور و البته برداشت آن ها از اخبار رسانه هاست، نه اخبار رسمی سازمان بازرسی کل کشور. از این رو اقدام سازمان بازرسی دخالت در مدیریت فدراسیون فوتبال نبوده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم همچنین توضیح داد: نقش فیفا در تاخیر پرداخت پول ویلموتس موضوع دیگری بود که در این جلسه مورد آنالیز نهاده شد چرا که اگر این نهاد بین المللی فوتبال به یکباره فدراسیون فوتبال را تحریم ننموده بود و مبالغ تحت اختیارش را به موقع به این فدراسیون پرداخت می کرد، تاخیر در پرداختی های مربی سابق تیم ملی نیز ایجاد نمی شد. از این رو دادن حکم نا جوانمردانه از سوی فیفا با وجود اهمال در پرداخت پول فدارسیون فوتبال نمایان گر رفتار دوگانه فیفا است.

وی با اشاره به دولتی نبودن فدراسیون فوتبال ایران گفت: فیفا در نامه اخیر خودش، فوتبال ایران را تهدید به تعلیق نموده که برخلاف اساسنامه خودش بود. از این رو مقرر شد هیئت رئیسه فوتبال متنی را با دقت برای جلوگیری از دخالت های خارجی در مباحث داخلی کشور تنظیم کند.

خضریان اضافه نمود: متاسفانه برای ما محرز شد که فدراسیون فوتبال از تجرییات تلخ گذشته درس عبرت نگرفته و خودشان هم با توجه به تیم حقوقی ضعیفی که اعزام نموده بودند این موضوع را تایید کردند؛ بنابراین آنالیز پرونده قرارداد ویلموتس کماکان در کمیسیون اصل 90 تا زمان روشن شدن ابعاد آن ادامه دارد. تا اگر فردی از صندلی خود سوءاستفاده نموده با آن برخورد گردد. البته تا به امروز چنین مستنداتی به دست ما نرسیده است. جلسات کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل 90 همچنان ادامه دار خواهد بود و به محض رسیدن به نتیجه نهایی به مردم شریف کشورمان اعلام خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید نمود: بحث فساد در فوتبال و سوءاستفاده از صندلی ها آنقدر روشن است که طی سال های گذشته بر اساس شکایت بعضی از کشور ها به دادگاه سوئیس درخصوص فساد بعضی از مدیران فیفا، متخلفان توسط پلیس این کشور دستگیر و دادگاهی شدند؛ بنابراین فیفا باید بپذیرد که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه طبق قوانین خودش رفتار می نماید نه موضع فیفا. همچنین معتقدیم برخورد با متخلفین با مباحث مدیریتی و تخصصی فدراسیون فوتبال مرز کاملا معینی دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: نمونه های مختلفی در مورد برخورد با سو استفاده از موقعیت های شغلی برای ایجاد مصونیت وجود دارد. به طور مثال، پس از آنکه (اواخر ماه جولای 2020) اوایل مردادماه 99 یک دادگاه مدعی شد مایکل لائوبر، یکی از دادستان های مدعی العموم سوئیس دیدار هایی فاش نشده با اینفانتینو داشته و در زمان رسیدگی اش به پرونده فساد اقتصادی و اداری فیفا به مقامات مافوق و مدیران ارشد خود دروغ گفته است، پیشنهاد داد که از سمت خود استعفا کند. این ماجرا پرونده ای را در مورد جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا هم در شورای فدرال سوئیس باز نموده است تا به اتهامات مطرح شده علیه رئیس فیفا رسیدگی گردد. پس فیفا در صورت ورود چنین اتهاماتی، نمی تواند از برخورد با متهمان جلوگیری کند.

خضریان اضافه نمود: فیفا در مورد کوچک ترین مسائل اقتصادی و فساد های اجرا شده در این زمینه، نمی تواند هیچ اقدامی نماید و مقابل برخورد نهادهایی، چون پلیس یا دادستانی را بگیرد. همانطور که سال 2016 پس از اتهامات اقتصادی به سپ بلاتر و مدیران ارشد فیفا FBI به ماجرا ورود پیدا کرد و رئیس فیفا نیز از سمت خود استعفا کرد. همچنین در ایتالیا و با ماجرای کالچوپولی پلیس و دادستانی ایتالیا به مسئله ورود کردند و مورد تحسین فیفا نیز نهاده شدند. اخیراً هم فساد های اقتصادی اجرا شده در فدراسیون ترینیداد و توباگو باعث برکناری تمامی اعضای هیئت رئیسه این فدراسیون شد و حالا با تشکیل کمیته انتقالی، فدراسیون فوتبال این کشور به دنبال اصلاح امور و تشکیل فدراسیون جدید است. فیفا نیز با آن ها همکاری دارد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی در خاتمه تاکید نمود: در حال حاضر فساد ها یا سواستفاده هایی در فدراسیون فوتبال در تمام این سال ها اتفاق افتاده است که می تواند پای نهاد های ذیربط از جمله سازمان بازرسی و دادستانی را به پرونده فوتبال باز کند، بدون اینکه فیفا بتواند کوچک ترین ایرادی به این مسئله وارد کند. از جمله از بین رفتن منابع فوتبال ایران در فیفا با سندسازی ها در فدراسیون فوتبال، تبانی برای پیروزی شرکت تبلیغاتی کانون ایران نوین و اتهام دریافت دو دستگاه خودروی لکسوس از سوی مدیران فدراسیون و سازمان لیگ، باز بودن این پرونده و معین نشدن تکلیف پول های فوتبال ایران و چندین مورد پرونده های اقتصادی که مورد رسیدگی قرار نگرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1382

به "رسیدگی به پرونده قرارداد ویلموتس در کمیسیون اصل 90 ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسیدگی به پرونده قرارداد ویلموتس در کمیسیون اصل 90 ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید