سربلندی مدارس کشور در آزمون سخت زلزله های دو دهه گذشته

به گزارش تور دبی ارزان، تهران (پانا) - مروری بر عملکرد سازمان نوسازی مدارس کشور در روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نشان می دهد که این سازمان توانسته است با احداث فضاهای استاندارد و ایمن، اعتماد و امنیت را برای شهروندان به ارمغان آورده و در برابر زلزله های دو دهه گذشته پایداری سازه ای مطلوبی داشته باشد.

سربلندی مدارس کشور در آزمون سخت زلزله های دو دهه گذشته

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور- پنجم دی ماه سالروز وقوع زلزله دلخراش بم در سال 82، به عنوان روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نام گذاری شده است، به بهانه این روز و با گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان این حادثه تلخ، مجالی است تا نگاهی دیگر بر موضوع وقوع سوانح طبیعی و لزوم حفظ و ارتقای ایمنی سازه ها و زیرساخت ها در برابر بلایای طبیعی به ویژه زلزله داشته باشیم.

80 درصد شهرهای عظیم در خطر زلزله هستند این را رئیس مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی می گوید و تاکید دارد: باید در بازآفرینی شهری به مسئله زلزله توجه کنیم، چرا که آنالیز ها نشان می دهد هر 10 سال یک بار زلزله ای با عظیمای بیش از 7 ریشتر در کشور ما اتفاق می افتد. اطلاعات زمین شناسان نشان می دهد ایران بر روی کمربند زلزله واقع شده و بسیاری از نقاط کشور درگیر این مخاطره طبیعی هستند و کشور ما از نظر لرزه خیزی جزو مناطق پرخطر جهان محسوب می گردد. به همین منظور ضروری است کیفیت ساختمان ها و ابنیه کشور از حیث سازه ای و پایداری و همچنین جنبه های معماری، هویت فرهنگی و کالبدی مورد آنالیز قرار گیرد و در برابر حوادثی مانند زلزله، مقاوم کرد.

حساسیت بالای مدارس در هنگام بروز سوانح طبیعی

زیرساخت های اساسی و بعضی کاربری ها به علت استفاده های خاص در حین زلزله بسیار حساس تر هستند مانند کاربری آموزشی که به علت تراکم بالای دانش آموزان خردسال و بی دفاع در مدرسه، باید تاب آوری بالایی در مقابل زلزله داشته باشند. دانش آموزان سرمایه های انسانی و آینده سازان کشور محسوب شده و جزء اقشار آسیب پذیر جامعه می باشند و در صورت بروز تلفات دانش آموزی در نتیجه رخداد سوانح و رخدادهای طبیعی، احساسات جامعه به شدت جریحه دار خواهد شد. کاربری های آموزشی در سطح شهر پراکنده شده اند لذا در صورتی که به منظور ایمن سازی مدارس اقدامات موثری انجام نگیرد، بروز سوانح و رخدادهای طبیعی شدید در زمان تحصیل، تلفات سنگین و غیرقابل جبرانی بر دانش آموزان خواهد داشت و آسیب های مختلف و گسترده ای را بر جامعه تحمیل خواهد نمود.

همچنین از طرف دیگر به علت فراوانی مدارس در سطح کشور، ایمن سازی مدارس می تواند منجر به گسترش فرهنگ ایمنی در کشور گردد که مثال این گفته را می توان در گسترش مقاوم سازی ساختمان های موجود با کاربری های مختلف پس از آغاز و استمرار مقاوم سازی مدارس در کشور به تاسی از سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور جستجو کرد.

همین امر اهمیت و ضرورت دوچندان بهسازی لرزه ای در مدارس و افزایش پایداری سازه های آموزشی در برابر زلزله را بیش از پیش روشن می کند. اهمیت این موضوع به علت حفظ سرمایه های ملی و تأمین امنیت جانی دانش آموزان کشور بوده و علی رغم آنکه تا به امروز کوشش های قابل توجهی برای مقاوم سازی مدارس اجرا شده، همچنان جای خالی فرهنگ سازی، ارزیابی و بهبود دائمی فرآیندهای مقاوم سازی و استمرار اجرای طرح های ایمن سازی مدارس فضاها و تجهیزات مستقر احساس می گردد.

با مروری بر زلزله هایی که در چندسال اخیر رخ داده و تخریب بناها و سازه ها، مدارس با سربلندی کمترین آسیب و بیشترین استحکام و تاب آوری را در زمین لرزه های با شدت بالا داشته اند که نمونه فراوانی ازاین دست مطابق گزارشات نهادهای ذی ربط وجود دارد که بیانگر دقت در طراحی و اجرای استانداردهای سازه ای است. از سوی دیگر ساختمان های مدارسی که دچار آسیب و تخریب شده اند از پیش در لیست تخریب و بازسازی سازمان نوسازی مدارس کشور قرار داشتند و به بیان دیگر جزو 30 درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی و یا تخریب و بازسازی به شمار می آیند.

اهمیت ایمنی و رعایت استانداردها و ضوابط فنی، معماری وسازه ای در ساخت مدارس بسیار مهم و مورد تاکید و توجه بوده است و کمترین اغماضی در این مورد صورت نمی گیرد و ناظرین پروژه ها به طور دقیق و مستمر مراحل طراحی، ساخت و بهره برداری را ارزیابی می نمایند و همین زلزله ها آزمون سخت تاب آوری مدارس و بناهای آموزشی دربرابر زلزله ها و حوادث طبیعی بوده است که موجب سربلندی همکاران کوششگر و مهندسان و متخصصین سازمان نوسازی مدارس در جای جای کشور عزیزمان است.

سازمان نوسازی مدارس برنده جایزه بین المللی ساساکاوا

نوع سازه ساختمان از جمله مهمترین عوامل موثر در شرایط استحکام ساختمان می باشد سازمان نوسازی مدارس کشور با افتخار پیشروترین ارگان دولتی در نظام جمهوری اسلامی است که به امر مقاوم سازی بصورت حرفه ای پرداخته است و در این راه تجربیات فراوان و ارزشمندی را اندوخته است.

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به عنوان دستگاه تخصصی در ساخت و تجهیز فضاهای آموزشی کشور، مبتنی بر اصول علمی و فنی، کارآمدی، خلاقیت و کوشش خستگی ناپذیر مهندسان متخصص خود در رشته های مختلف طراحی، عمران، معماری، تاسیسات، سازه، ... و نظارت دقیق بر مراحل ساخت مدارس و ساختمان های آموزشی؛ امروز به جایگاهی ارزشمند و معتبر نائل شده به طوری که در سال 2017 پیروز شد جایزه بین المللی دو سالانه ساساکاوا را از آن خود کند که به سازمان هایی تعلق می گیرد که موثرترین اقدامات را برای کاهش تلفات انسانی در برابر خطرات حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، سونامی و سایر حوادث طبیعی انجام داده اند.

برای انتخاب سازمان های برنده جایزه ساساکاوا فرایند کارشناسی دقیق بین المللی اعمال می گردد و از میان سازمان های متعدد داوطلب تنها دو سازمان جایزه را دریافت می نمایند و به دو سازمان بعدی لوح تقدیر داده می گردد. این اولین بار است که یک سازمان متعلق به جمهوری اسلامی ایران برنده جایزه اصلی ساساکاوا شده است.

ایمن سازی 130 هزار کلاس درس در برابر زلزله

اهم اقدامات اجرا شده توسط این سازمان در راستای کاهش آسیب پذیری لرزه ای ساختمان های مدارس که در قالب پروژه های نوسازی و بهسازی مدارس موجود در سراسر کشور انجام گرفت سبب افزایش ایمنی بیش از 130 هزار کلاس درس شد.

طرح های تخریب و بازسازی، و مقاوم سازی در این سازمان با جدیت و اولویت دنبال می گردد و با هدف افزایش پایداری مدارس در برابر خطر زلزله به منظور حفظ سرمایه های ملی و تأمین امنیت جانی دانش آموزان با دغدغه توسعه عدالت آموزشی و دسترسی به فضاهای ایمن واستاندارد جهت توسعه و پیشرفت کشور را هموار می کند.

سازمان نوسازی مدارس کشور با تشکیل کارگروه های تخصصی و انجام مطالعات گسترده با مشارکت اساتید و صاحب نظران برجسته و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای روز جهان و استاندارد 2800 توانسته است دستورالعمل های جامع و دقیقی را تدوین نماید که مورد تایید متخصصین صنعت ساختمان و استناد فعالان این حوزه نیز قرار گرفته است.

علاوه براین پایداری و ویژگی های مدنظر در مدارس موجب شده است که بعد از این حوادث نیز مدارس به عنوان پایگاه های مدیریت بحران و محل اسکان اضطراری شهروندان و آسیب دیدگان این حوادث مورد استفاده قرار گیرند که شاهدی دیگر بر این مدعاست.

همچنین لزوم توجه به فرهنگ سازی و مسئله آموزش در حفظ، نگهداری و استفاده مناسب از فضاها و تجهیزات مستقر و نحوه روبرو با خطرات نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و ایمن سازی تجهـیزات و تعبیه مناسب تجهـیزات اطفای حریق نیز از دیگر موضوعات مورد توجه می باشد که نیازمند آموزش مستمر به دانش آموزان و اولیای مدرسه ونظارت بر حسن انجام امور مربوط به ایمن سازی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1601

به "سربلندی مدارس کشور در آزمون سخت زلزله های دو دهه گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سربلندی مدارس کشور در آزمون سخت زلزله های دو دهه گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید