شناسایی سرنخ های ژنتیکی که در بروز ذات الریه و شدت دریافت کووید-19 نقش دارند

به گزارش مجله سفرنامه دبی، تهران (پانا) - پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود، به شناسایی سرنخ های ژنتیکی پرداختند که می توانند در ابتلا به ذات الریه و شدت دریافت کووید-19 موثر باشند.

شناسایی سرنخ های ژنتیکی که در بروز ذات الریه و شدت دریافت کووید-19 نقش دارند

به گزارش ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt University) آمریکا، پژوهشگران در آنالیز جدیدی، عوامل ژنتیکی را شناسایی نموده اند که خطر ابتلا به ذات الریه و پیامدهای شدید و تهدیدنماینده آن را افزایش می دهند.

شاید یافته های این پژوهش، به کوشش برای شناسایی بیماران مبتلا به کووید-19 که بیشتر در خطر ذات الریه هستند، یاری کند و امکان مداخلات به موقع را برای پیشگیری از بروز بیماری شدید و مرگ فراهم آورد.

متخصصان پیش بینی می نمایند که با وجود افزایش دسترسی به واکسن کووید-19، ممکن است که واکسیناسیون افراد برای کنترل همه گیری، ماه ها زمان ببرد. در این میان، روزانه افراد بسیاری به کووید-19 مبتلا می شوند و جان خود را از دست می دهند.

جنیفر بیلو (Jennifer Below)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این آنالیز، بسیار مهم است زیرا ما آنالیز ها را به صورت جداگانه انجام داده ایم تا عوامل خطرناک ژنتیکی را که در حساسیت و شدت ذات الریه موثر هستند، شناسایی کنیم. این تفاوت های ژنتیکی می توانند به بعضی از اختلافاتی منجر شوند که در نتایج مربوط به کووید-19 مشاهده می کنیم.

پژوهشگران، آنالیز های مرتبط با ژنوم را روی بیش از 85 هزار بیمار انجام دادند که اطلاعات آنها در بانک زیستی ذخیره شده بود. این آنالیز ها می توانند ارتباط میان تغییرات ژنتیکی و بیماری را شناسایی نمایند.

آنالیز ها نشان داد که قوی ترین ارتباط ذات الریه در بیماران نژاد اروپایی، ژنی است که به بروز فیبروز کیستیک منجر می گردد. این بیماری، مخاط غلیظ غیرطبیعی ایجاد می نماید که به بروز عفونت های مزمن و نارسایی تنفسی منجر می گردد.

در بیماران نژاد آفریقایی، قوی ترین ارتباط با ذات الریه، جهشی است که به کم خونی داسی شکل منجر می گردد. این بیماری، یک اختلال در گلبول های قرمز خون است که خطر ابتلا به ذات الریه، آنفلوآنزا و عفونت های حاد تنفسی را افزایش می دهد.

بچه ها مبتلا به فیبروز کیستیک و کم خونی داسی شکل در صورت ابتلا به کووید-19، در معرض بیماری شدید قرار می گیرند.

پژوهشگران دریافتند ناقلانی که تحت تاثیر فیبروز کیستیک نیستند اما هنوز یک رونوشت از ژن فیبروز کیستیک را حمل می نمایند، حساسیت بیشتری نسبت به ذات الریه دارند و کسانی که تحت تاثیر کم خونی داسی شکل نیستند اما یک رونوشت از جهش کم خونی داسی شکل را در خود دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ذات الریه قرار می گیرند.

به گفته پژوهشگران، برای معین این که آیا خطر پیامدهای کووید-19 در این افراد بیشتر است یا خیر، باید آنالیز های بیشتری صورت بگیرد.

پژوهشگران برای شناسایی تغییرات ژنتیکی که خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می دهند، بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک و کم خونی داسی شکل را از تجزیه و تحلیل خود خارج کردند و روش دیگری را به کار بردند که داده های بیان ژن را با ویژگی ها و بیماری ها مرتبط می سازد.

آنها این بار تغییر مرتبط با ذات الریه را در یک ژن موسوم به R3HCC1L در بیمارانی از نژاد اروپایی و یک ژن موسوم به UQCRFS1 را در بیمارانی از نژاد آفریقایی یافتند.

ملکرد مولکولی ژن R3HCC1L، نامشخص است اما حذف UQCRFS1 در موش ها، بخشی از واکنش ایمنی آنها را در مقابله با عفونت مختل می نماید.

هانگ هسین چن (Hung-Hsin Chen)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: اگرچه درک ما در خصوص مکانیسم ژنتیکی ذات الریه هنوز محدود است اما این پژوهش، ژن های R3HCC1L و UQCRFS1 را شناسایی نموده و بینشی را برای آنالیز های ژنتیکی بیشتر در خصوص کووید-19 ارائه می دهد.

وی اضافه کرد: شاید بتوان از یافته های این پژوهش برای شناسایی افرادی که بیشتر در معرض خطر ذات الریه قرار دارند و ابداع درمان دقیقی برای آنها استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1636

به "شناسایی سرنخ های ژنتیکی که در بروز ذات الریه و شدت دریافت کووید-19 نقش دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی سرنخ های ژنتیکی که در بروز ذات الریه و شدت دریافت کووید-19 نقش دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید