مخالفت تروئیکای اروپایی با کوشش آمریکا برای تمدید تحریم های سازمان ملل علیه ایران

به گزارش تور دبی ارزان، وزرای امور خارجه تروئیکای اروپا که قرار بود روز گذشته ملاقات نمایند، بیانیه ای درباره موضع فعلی شان در برابر برنامه هسته ای ایران و خاتمه یافتن تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران منتشر کردند.

مخالفت تروئیکای اروپایی با کوشش آمریکا برای تمدید تحریم های سازمان ملل علیه ایران

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش تور دبی ارزان به نقل از ایسنا، در بیانیه وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس که در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد آمده است که وزرای امور خارجه این سه کشور به همراه دیگر شرکای اروپایی دارای منافع امنیتی مشترکی هستند؛ یکی از این منافع، حمایت از مقررات عدم اشاعه هسته ای و اطمینان حاصل کردن از این است که ایران هیچ گاه سلاح هسته ای فراوری نکند. برنامه جامع اقدام عمل مشترک، نقشی مهم در این باره دارد.

این سه کشور در بیانیه شان مطرح کردند: ما به اتفاق هم، به وضوح تاسف و نگرانی مان را درباره خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های دوباره بر ایران ابراز نموده ایم. از مه سال 2018 بی وقفه برای حفظ توافق فعالیت نموده ایم.

تروئیکای اروپا در بخشی از این بیانیه مدعی اجرای کامل تعهداتشان نسبت به برجام شده و از اقداماتی مانند ایجاد سازوکار اینستکس که تا به امروز ناکارآمد بوه است به عنوان اقداماتی فراتر از توافق در راستای حمایت از آن یاد کردند.

در این بیانیه درباره برنامه هسته ای ایران ادعا شده است: ایران از سال 2019 اقداماتی متضاد با تعهداتش تحت برجام انجام داده است. ما عمیقا راجع به این اقدامات که به طور جدی پیمان عدم اشاعه تسلیحاتی توافق را تضعیف می نماید، نگران هستیم. به همین خاطر است که در 14 ژانویه با امید به این که راهی دیپلماتیک پیدا کره، توافق را حفظ نموده و ایران را به پایبندی کامل به تعهدات برجامی اش بازگردانیم، مکانیسم حل اختلاف برجام[توافق هسته ای] را فعال کردیم.

این سه کشور اروپایی همچنین از ایران خواستند مذاکرات و اقداماتی قابل توجه را در هماهنگی با آن ها و دیگر کشورهای عضو برجام در این زمینه انجام دهد.

آن ها علاوه بر این ابراز کردند که آماده اتخاذ رویکری کارآمد و واقع بینانه بوده و حاضرند منتظر واکنشی سازنده از جانب ایران باشند و به دنبال برگزاری نشستی در حد وزار خواهند بود که از ایران بخواهند همکاری کند.

در ادامه این بیانیه آمده است که این کشورها نگران عدم ایجاد دسترسی از جانب ایران به دو محل معین شده از جانب آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند و با توجه به قطعنامه ای که روز گذشته در شورای حکام درباره ایران تصویب شد، از ایران خواستد به موقع و کامل با آژانس همکاری نموده و برای این دو محلی که ادعا می نمایند، دسترسی ایجاد کند.

در بخش دیگری از این بیانیه که خاتمه تاریخ تحریم تسلیحات ایران را مورد توجه قرار داده است، تروئیکای اروپا مطرح کردند که این امر تاثیرات زیادی در امنیت و ثبات منطقه ای خواهد داشت و درخواستشان این است که تحریم های اتحادیه اروپا در زمیه صادرات تسلیحات و فناوری موشکی بع ایران تا سال 2023 پابرجا باشند.

این سه کشور همچنین در عین حال بیان کردند: ما سرسختانه باور داریم که هرگونه کوشش یک جانبه برای فعال کردن سازوکار بازگردانی تحریم های سازمان ملل عواقب زیان آوری جدی در شورای امنیت سازمان ملل در پی خواهد داشت. ما از چنین اقدامی که با کوشش های کنونی مان برای حفظ برجام مغایر خواهد بود، حمایت نخواهیم کرد.

بیانیه تروئیکای اروپای در پی این مطرح می گردد که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از رای گیری در جلسه ای حضوری قطعنامه ارائه شده از جانب تروئیکای اروپا درباره ایران را تصویب کرد.

شورا روز آدینه قطعنامه ای تصویب کرد که از ایران می خواهد عدم دسترسی به دو محل را برای آژانس متوقف نموده و به طور کامل با این نهاد همکاری کند.

اظهارات این سه کشور درباره بازگردانی یک جانبه تحریم ها نیز در موقعیتی مطرح می گردد که دولت آمریکا مدتی است در کوشش است با نزدیک شدن خاتمه تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر سال میلادی جاری، این تحریم ها را تمدید کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 29 مرداد 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1258

به "مخالفت تروئیکای اروپایی با کوشش آمریکا برای تمدید تحریم های سازمان ملل علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت تروئیکای اروپایی با کوشش آمریکا برای تمدید تحریم های سازمان ملل علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید