نزدیک ترین سیاهچاله به زمین کشف شد

به گزارش تور دبی ارزان، این سیاه چاله از هر سیاه چاله دیگری که تا به امروز کشف شده به منظومه شمسی ما نزدیکتر است و بخشی از سیستم سه گانه ای را تشکیل می دهد که با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است.

نزدیک ترین سیاهچاله به زمین کشف شد

این تیم با ردیابی دو ستاره که در مجاورت این سیاه چاله قرار داشتند پیروز به کشف این سیاه چاله شدند. ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ 2.2 متری MPG / ESO رصدخانه لاسیا شیلی پیروز به رصد ستاره ها شدند.

پتر هادراوا(Petr Hadrava) دانشمند برجسته آکادمی علوم جمهوری چک در پراگ و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: هنگامیکه متوجه شدیم این اولین سیستم ستاره ای با یک سیاه چاله است که با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است کاملا شوکه شدیم. این سیستم در صورت فلکی تلسکوپ (Telescopium) قرار گرفته است و آنقدر به ما نزدیک است که می توان ستاره های آن را از نیمکره جنوبی در یک شب تاریک که آسمان صاف است بدون دوربین دوچشمی یا تلسکوپ مشاهده کرد.

توماس ریوینیوس (Thomas Rivinius) دانشمند رصدخانه جوبی اروپا که رهبری این مطالعه که در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شد را به عهده داشت، گفت: این سیستم نزدیکترین سیاه چاله به زمین است که ما اکنون از وجود آن اگاه شده ایم.

این تیم ابتدا بخشی از سیستم مذکور که HR 6819 نام دارد و شامل دو ستاره است را مشاهده کردند. با این حال ، هنگامی که آنها مشاهدات خود را تجزیه و تحلیل کردند، بسیار شگفت زده شدند چراکه متوجه حضور یک سیاه چاله به نام HR 6819 که تا به امروز کشف نشده بود، شدند. مشاهدات با طیف نگار FEROS که بر روی تلسکوپ 2.2 متری MPG / ESO قرار گرفته است، نشان داد که یکی از دو ستاره قابل مشاهده هر 40 روزیکبار به دور یک جسم نامرئی می چرخد در حالی که ستاره دوم در فاصله زیادی با این ستاره داخلی قرار گرفته است.

دیتریش باد (Dietrich Baade) ستاره شناس بازنشسته رصدخانه جوبی اروپا و یکی از محققان این مطالعه گفت: برای اینکه دریابیم این ستاره هر 40 روز یکبار به دور یک شیء نامرئی می چرخد ماه ها وقت صرف رصد آن کردیم.

سیاه چاله پنهان در سیستم HR 6819 یکی از اولین سیاهچاله های جرمی ستاره وار (stellar-mass black holes) است که تعامل بدی با محیط اطرافش ندارد و به همین دلیل واقعاً سیاه به نظر می رسد. محققان توانستند با مطالعه مدار ستاره داخلی آن، از حضور آن باخبر شوند و جرم آن را محاسبه کنند. یک شیء نامرئی با جرم حداقل چهار برابر خورشید می تواند تنها یک سیاه چاله باشد.

اخترشناسان تا به امروز بیش از 20 سیاهچاله سیاه را در کهکشان ما شناسایی کرده اند ، تقریباً همه اینها به شدت با محیط خود تعامل بدی دارند و با انتشار اشعه ایکس قدرتمند در این تعامل ، حضورشان را نشان می دهند.

کشف سیاهچاله خاموش و نامرئی در HR 6819 سرنخ هایی را در مورد مکان سیاه چاله های پنهان در کهکشان راه شیری فراهم می کند.

ریوینیوس گفت: باید صدها میلیون سیاه چاله در آنجا وجود داشته باشد ، اما ما فقط از حضور تعداد بسیار کمی از آنها مطلع هستیم. دانستن اینکه به دنبال چه چیزی هستیم ما را در موقعیت بهتری برای یافتن آنها قرار می دهد.

ماریانان هیدا (Marianne Heida) محقق مقطع فوق دکتری رصدخانه جنوبی اروپا و یکی از محققان این مطالعه گفت: ما فهمیدیم که سیستم دیگری به نام LB-1 نیز ممکن است چنین سیستم سه گانه ای باشد ، اگرچه ما به مشاهدات بیشتری احتیاج داریم.LB-1 کمی از زمین فاصله دارد اما از نظر نجومی بسیار نزدیک است و این به آن معنا است که احتمالاً بسکمک از این سیستم ها وجود دارند. با یافتن و مطالعه آنها می توانیم درباره شکل گیری و تکامل آن ستاره های کمیاب که زندگی خود را با بیش از هشت برابر جرم خورشید آغاز می کنند و با یک انفجار ابرنواختر به آن خاتمه می دهند، اطلاعات بسکمک به دست آوریم.

اگرچه HR 6819 و LB-1 تنها یک سیاه چاله دارند و هیچ ستاره نوترونی ندارند، این سیستم ها می توانند به دانشمندان کمک کنند تا درک کنند که چگونه پدیده برخورد ستارگان می تواند در سیستم های ستاره ای سه گانه رخ دهد. در زیر فیلمی خیالی از سیاه چاله مذکور که توسط رصدخانه جنوبی اروپا تهیه شده را می توانید مشاهده کنید.

منبع : ایسنا

منبع: آی تابناک
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 14 تیر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1173

به "نزدیک ترین سیاهچاله به زمین کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزدیک ترین سیاهچاله به زمین کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید