وضعیت بحرانی روابط کرملین-داونینگ استریت و ادامه اخراج دیپلمات ها

به گزارش تور دبی ارزان، خبرنگاران، گروه بین الملل: در واکنش به بحران ایجاد شده میان روسیه و کشورهای غربی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز سه شنبه تأکید کرد مسکو به هیچ عنوان گستاخی کشورهای غربی را تحمل نخواهد کرد و قطعا اخراج دیپلمات های روس را پاسخ خواهد داد.

وضعیت بحرانی روابط کرملین-داونینگ استریت و ادامه اخراج دیپلمات ها

بنا بر این گزارش، وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوال خبرنگار تاس گفت: همه اطمینان داشته باشند که ما پاسخ خواهیم داد. دلیل آن این است که هیچ کس نمی خواهد چنین گستاخی را تحمل کند. ما نیز تحمل نخواهیم کرد.

وی افزود، تصمیم اتخاذ شده توسط بعضی کشورهای غربی در اخراج دیپلمات های روس نتیجه باج خواهی و فشارهای زیاد آمریکا است.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت: زمانی که از یک یا دو دیپلمات خواسته می شود که این یا آن کشور را ترک کنند، با عذرخواهی هایی که مدام در گوش ما زمزمه می شود، ما به طور حتم اطمینان پیدا می کینم که این نتیجه فشار و باج خواهی گسترده ای است که ابزار اصلی آمریکا در صحنه بین المللی شده است.

در ادامه تلاش های کشورهای غربی برای افزایش فشار دیپلماتیک بر روسیه، دولت آمریکا روز دوشنبه ده ها دیپلمات روس را اخراج و یکی از کنسولگری های روسیه را تعطیل کرد.

این اقدام به بهانه مسمومیت یک جاسوس روس تبار پناهنده به انگلستان اجرا شده است. سرگئی اسکریپال ماه گذشته در انگلستان با موادی که لندن مدعی است مواد شیمیایی نظامی بوده، مسموم شد. کشورهای غربی مسکو را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده و امروز در اقدامی هماهنگ، ده ها دیپلمات روس را اخراج و اقدامات تنبیهی دیگری علیه مسکو در دستور کار قرار داده اند.

دولت روسیه دست داشتن در مسمویت اسکریپال را رد کرده و از انگلستان خواسته تیم تحقیق مشترکی درباره این حادثه تشکیل شود. با این وجود، لندن از ارائه شواهد در این رابطه و همکاری با مسکو خودداری کرده است.

یک منبع در وزارت خارجه روسیه این اقدام کشورهای غربی را غیردوستانه و تقابل جویانه خوانده و بیان نمود ظرف چند روز آینده به نحوی مناسبی به این اقدامات واکنش نشان می دهد.

مسکو همچنین هشدار داده است که اقدامات اخیر کشورهای غربی به تشدید تنش در روابط با روسیه منجر می شود.

تهدید لندن و ادامه اخراج دیپلمات ها

اما در آن سوی میدان سخنگوی ترزا می نخست وزیر انگلیس امروز سه شنبه تأکید کرد که لندن در نظر دارد اقدامات درازمدت بیشتری را علیه مسکو اتخاذ کند.

نخست وزیر بریتانیا این مطلب را در جلسه با وزیران این کشور مطرح کرده است.

سخنگوی ترزا می گفت، اقدامات اجرا شده علیه روسیه صرفا به نشانه اعلام همبستگی با انگلیس نبوده بلکه به این دلیل اجرا شده که شرکای ما تهدید را درک می کنند.

در همین رابطه امروز یک رسانه ایرلندی بیان نمود دوبلین حداقل یک دیپلمات روس را در ارتباط با پرونده اسکریپال اخراج می کند.

سیمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند تأکید کرد که دوبلین در نظر دارد تا یک دیپلمات روس را در جریان مسمومیت سرگئی اسکریپال در سالزبری انگلیس اخراج کند.

سفارت روسیه در ایرلند بیان نمود که در حال حاضر 7 دیپلمات در دفتر مسکو در دوبلین حضور دارند.

یوری فیلاتوف سفیر روسیه در ایرلند با حضور در دفتر امور خارجه و تجارت در دوبلین، ابلاغیه وزارت خارجه دوبلین را در خصوص اخراج یک دیپلمات روس دریافت کرده است.

از سوی دیگر بدنبال بحران ایجاد شده در روابط روسیه با کشورهای غربی بواسطه سوءقصد به جان یک جاسوس دوجانبه در لندن، استرالیا و کانداد نیز از تصمیم خود برای اخراج دیپلمات های روس خبر دادند.

در ههمین رابطه در ادامه اخراج دیپلمات های روسی از شماری از کشورهای غربی، دولت استرالیا نیز دستور اخراج دو دیپلمات روسی را صادر کرده است.

امروز سه شنبه، 7 فروردین (27 مارس)، مالکوم تورنبول، نخست وزیر استرالیا بیان نمود که در واکنش به حمله شیمیایی به یک مامور اطلاعاتی سابق روسیه در بریتانیا، دستور اخراج دو تن از کارکنان سفارت روسیه در کانبرا، پایتخت، صادر شده است.

تورنبول در بیانیه ای گفته است که استرالیا همراه بریتانیا و سایر متحدان و شرکای خود، در واکنش به حمله شیمیایی اخیر در سالزبری، بریتانیا، به این اقدام مبادرت کرده است.

نخست وزیر استرالیا اضافه کرده است که دو دیپلمات روسی که به عنوان ماموران اطلاعاتی اعلام نشده روسیه شناسایی شده اند در واکنش به فعالیت های نامنطبق با کنوانسیون های ژنو [راجع به حقوق و وظایف دیپلماتیک] از استرالیا اخراج خواهند شد.

در همین رابطه کانادا هم دستور اخراج چهار دیپلمات روس را صادر و از پذیرش سه دیپلمات جدید این کشور خودداری کرده است.

کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا، روز دوشنبه گفت که ما این اقدامات را در راستای اعلام همبستگی با بریتانیا انجام می دهیم.

وی افزود: حمله با عامل اعصاب در سالیزبوری، در خاک نزدیک ترین شریک و متحد کانادا، اقدامی پست، شنیع و بی ملاحظه است که می توانست جان صدها نفر را به خطر بیاندازد.

روز گذشته نیز آمریکا و جمعی از کشورهای اروپایی اقدام به اخراج گسترده دیپلمات های روس کرده بودند.

اوایل ماه مارس سال جاری، سرگئی اسکریپال، مامور اطلاعاتی سابق روسیه، و دخترش، یولیا، در حالت بیهوشی در یک مکان عمومی در شهر سالزبری، در بریتانیا یافت شدند. مقامات بریتانیایی بعدا بیان نمودند که تحقیقات اجرا شده حاکی از آن است که این دو نفر توسط یک ماده شیمیایی مورد استفاده در تسلیحات شیمیایی که منحصرا در اختیار دولت روسیه قرار گرفته است مسموم شده اند. سرگئی اسکریپال و دخترش همچنان در حالت کما هستند و پزشکان نسبت به بهبود کامل آنان اطمینانی ندارند. هفته پیش، یک مامور پلیس هم که در جریان کمک به آنان به این ماده آلوده شده بود، از بیمارستان مرخص شد اما پزشکان گفتند احتمال دارد که بعضی عواقب این مسمومیت از میان نرود.

دولت بریتانیا در اعتراض به آنچه که دست داشتن دولت روسیه در حمله شیمیایی در خاک خود خواند، 23 تن از کارکنان سفارت روسیه را ماموران اطلاعاتی در پوشش دیپلمات توصیف و از خاک خود اخراج کرد. روسیه نیز متقابلا دستور اخراج همین تعداد از کارکنان سفارت بریتانیا در مسکو را داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 661

به "وضعیت بحرانی روابط کرملین-داونینگ استریت و ادامه اخراج دیپلمات ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت بحرانی روابط کرملین-داونینگ استریت و ادامه اخراج دیپلمات ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید