پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از تاثیر واکسن کرونا بر بازار نفت

به گزارش تور دبی ارزان، خبرنگاران : آژانس بین المللی انرژی (IEA) در تازه ترین پیش بینی خود خاطرنشان کرد تقاضای جهانی برای نفت بعید است تحت تاثیر عرضه واکسن کووید 19 در سال 2021 به میزان قابل توجهی تقویت گردد.

پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از تاثیر واکسن کرونا بر بازار نفت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود خاطرنشان کرد هنوز اطلاعی درباره این که واکسنهای کووید 19 چگونه و چه زمانی اجازه خواهند داد زندگی عادی ازسرگرفته شوند، وجود ندارد. فعلا در پیش بینیهای ما از تاثیر قابل توجه ساخت واکسن در نیمه اول سال 2021 فرضی گرفته نشده است. دورنمای ضعیف تقاضا و رشد فراوری در بعضی از کشورها نشان می دهد که عوامل بنیادین بازار نفت ضعیفتر از آن هستند که به حمایت از قیمتها یاری نمایند.

بهای معاملات نفت برنت پس از سه روز متوالی کاهش، در واکنش به این گزارش در معاملات روز پنج شنبه بازار لندن کاهش پیدا کرد.

آژانس بین المللی انرژی خاطرنشان کرد سطح ذخایر نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری مالی تا سپتامبر برای دومین ماه متوالی کاهش پیدا کرد اما در مقایسه با سطح ذخایر در ماه مه که در پیک شیوع ویروس کرونا جهش یافت، فاصله چندانی ندارد.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی با اشاره به افزایش موارد ابتلا به کووید 19 در اروپا و آمریکا و تجدید تدابیر قرنطینه، برآورد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2020 به میزان 400 هزار بشکه در روز در مقایسه با گزارش ماه پیش کاهش داده شد و آژانس اکنون انتظار دارد مصرف جهانی نفت سال جاری 8.8 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا نموده و به 91.3 میلیون بشکه در روز بالغ گردد. همچنین پیش بینی کرد تقاضا در سال میلادی آینده 5.8 میلیون بشکه در روز رشد نموده و به 97.1 میلیون بشکه در روز می رسد.

اگرچه دورنمای تقاضا با انتظاراتی که برای بهبود شرایط بازار چین و هند وجود دارد، تا حدودی روشنتر شده اما این پیش بینی موج جدید دیگری از شیوع پاندمی را فرض نگرفته است.

آژانس بین المللی انرژی هشدار داد برنامه اوپک و متحدانش برای افزایش فراوری به میزان دو میلیون بشکه در روز از ژانویه به معنای آن است که میزان عرضه از تقاضا فراتر خواهد رفت. اگر این فراورینمایندگان برنامه مذکور را اجرا نمایند، برداشت از ذخایر در سه ماهه اول سال 2021 متوقف خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی خاطرنشان کرد اگر عوامل بنیادین تغییر نکند، فرایند برقراری توازن بازار پیشرفته آهسته تری خواهد داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1497

به "پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از تاثیر واکسن کرونا بر بازار نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی آژانس بین المللی انرژی از تاثیر واکسن کرونا بر بازار نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید