کاهش موقتی انتشار گازهای گلخانه ای در دنیا ، انتها کرونا شروع آلودگی دوباره زمین است

به گزارش تور دبی ارزان، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در دنیا موقتی است و با کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا، ازسرگیری مجدد فعالیت های صنعتی و افزایش حمل و نقل روزگار زمین از نو آلوده خواهد شد.

کاهش موقتی انتشار گازهای گلخانه ای در دنیا ، انتها کرونا شروع آلودگی دوباره زمین است

جهت دریافت خدمات طرح باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

تور دبی ارزان- زهرا رفیعی: در ماه های اخیر زمین شاهد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بود. این فرایند با کاهش پروازها، توقف فعالیت کارخانه ها و خانه نشین شدن میلیون ها نفر در چین خود را نشان داد و با گسترش بیماری در غرب ادامه یافت. با نگاهی به نقشه های جهانی شاخص های آلودگی هوا روز به روز می توان فرایند را پیگیری کرد. هم اکنون شاخص آلاینده های دی اکسید گوگرد، ازن، دی اکسید نیتروژن، مونواکسید کربن در شرایط خوب واقع شده است و ذرات بزرگ MP10 و کوچک تر از 2.5 میکرون در حد متوسط است. این شاخص ها برای بعضی کشورها مانند چین و امریکا که از بزرگترین فراوری نمایندگان گازهای گلخانه ای هستند، شرایطی را ایجاد نموده است که سالها از آن دور بوده اند. بعضی امیدوارند که شرایط برای تحقق معاهده پاریس فراهم گردد اما به گفته کارشناسان این فرایند کاملا موقتی است ضمن اینکه زیان های مالی کرونا را نیز نباید نادیده گرفت.

  • کروناویروس عامل کاهش گازهای گلخانه ای در چین

صادق ضیائیان، مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی درباره تحلیل فرایند جهانی کاهش آلاینده ها در گفت و گو با تور دبی ارزان می گوید: هنوز نتایج تحقیقی که مقایسه منسجمی از شرایط داشته باشد منتشر نشده است. منشاء عمده فراوری گازهای گلخانه ای کارخانجات و سپس صنایع نفتی و خودروها هستند. در این مدت کارخانجات منتشرنماینده آلاینده ها در چین، امریکا و چین به فعالیت خود ادامه داده اند در نتیجه انتشار پایه ای همچنان برقرار است. از سوی دیگر فرایند افزایش آلایندههای ناشی از گازهای گلخانه ای طی مدت دوسه ماه بوجود نیامده است در نتیجه با کاهش تردد خودروها برای چند ماه جبران نخواهد شد. اثر تجمعی آلاینده ها پس از دوران صنعتی شدن، در ایام کرونا از بین نخواهد رفت، بنابراین کشورها همچنان باید بر تعهدات خود پایبند باشند و برای رسیدن به اهداف معاهده پاریس کوشش نمایند.

  • مضرات مالی کرونا

پروژه های کاهش کربن در جهان به دلیل کوشش کشورها برای توسعه ناپایدار به کندی صورت می گیردو به گفته راب جکسون، رئیس پروژه جهانی کربن، نه سقوط دیوار برلین، نه سقوط بلوک شرق و اتحاد جماهیر شوروی و نه بحران های گوناگون نفتی در دوره های مختلف، هیچ کدام چنین تاثیری در کاهش فراوری کربن نداشته اند. افت شدید حمل و نقل و فعالیت های صنعتی در سراسر جهان، در کنار تمام مضراتش باعث کاهش محسوس فراوری دی اکسیدکربن نیز شده است که بعد از جنگ جهانی دوم دیده نشده است. فراوری کربن در امسال میلادی ممکن است تا 5 درصد نسبت به سال گذشته کمتر گردد.

کارشناسان در مقطعی بودن فرایند کاهش گازهای گلخانه ای اتفاق نظر دارند. رییس گروه تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با تور دبی ارزان درباره آنچه در ایران اتفاق افتاده است می گوید: در ایران کاهش تردد خودروها در ایام نوروز و وجود عوامل جوی مانند باد و باران عامل اصلی کاهش آلاینده ها بوده است. انتشار گازهای گلخانه ای نیز در این مدت در کشور به دلیل کاهش مصرف انرژی کمتر بوده است. اما اینکه بخواهیم این فرایند را مثبت و با ثبات بدانیم احتیاج به آنالیز همه عوامل دارد. ضرر مالی که کرونا به همه جوامع وارد نموده است باید در برابر تاثیرات زیست محیطی کرونا سنجیده گردد. هنوز آمارهای دقیقی در این دو زمینه منتشر نشده است. مسلما با اتمام کرونا عوامل ایجاد نماینده آلودگی مجددا آغاز خواهد شد و ممکن است باحجم عظیمی از گازهای گلخانه ای روبرو شویم. هم اکنون میزان انتشار co2 کمتر شده و شاخص های آن موجود است ولی عموما شاخص گازهای گلخانه ای را به صورت سالانه می سنجند.

تاثیر این بیماری در ایجاد شرایط خوب برای زمین و لختی آسودگی که برایش فراهم شد به مانند سیزده به در امسال است. یک روز نرفتن مردم در طبیعت و نریختن زباله و به آتش نکشیدنش باعث شد که خیلی ها سیزده به در امسال را تنها روز بزرگداشت طبیعتی بدانند که در طی ده ها سال امکان آن با این بیماری فراهم شده است. اما آیا چنین فرصتی به فرهنگ عمومی مردم تبدیل شده است؟ حال باید دید چند ماهی که کرونا فرصت تنفس به زمین داده است، شوق و امکان تغییر سیاست ها را هم به دنبال می آورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 987

به "کاهش موقتی انتشار گازهای گلخانه ای در دنیا ، انتها کرونا شروع آلودگی دوباره زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش موقتی انتشار گازهای گلخانه ای در دنیا ، انتها کرونا شروع آلودگی دوباره زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید