کمالوندی: رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاده است

به گزارش تور دبی ارزان، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در حوزه تحقیق و توسعه به خصوص غنی سازی عملا هر نوع و تعداد سانتریفیوژ را می توانیم بسازیم و به سطحی رسیده ایم که می توانیم آن ها را صنعتی کنیم.

کمالوندی: رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاده است

به گزارش خبرنگاران، بهروز کمالوندی در ادامه گفت: در حوزه فنی هیچ محدودیتی نداریم و هر نوع تحقیق و توسعه ای که احتیاج داشته باشیم در داخل برجام می توانیم انجام دهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: انواع سانتریفیوژ جدید را می توانیم فراوری کنیم و ظرفیت فراوری ما الان برابر با قبل از برجام است و در فراوری و ساخت بعضی سانتریفیوژهای پیشرفته به سطحی رسیده ایم که می توانیم آنها را صنعتی کنیم.

وی در گفت وگو با شبکه خبر با بیان این که روزانه 60 سانتریفیوژ پیشرفته می سازیم گفت: با شرایط فعلی ما در غنی سازی قطعا فراوری 250 هزار سو قابل تحقق است، اما بنای ما این است که به یک میلیون سو برسیم.

کمالوندی با بیان این که تحریم برای این است که مانع پیشرفت کشور شوند، درباره ساخت نیروگاه 2 بوشهر هم گفت: نیروگاه 2 تا یک سوم پیشرفت دارد و تا سال 1404 ساخته خواهد شد و با فاصله 2 سال کار نیروگاه سوم نیز شروع خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که به علت شیوع کرونا و دستور رئیس جموری معرفی و رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به تعویق افتاد اضافه کرد: این دستاوردها به حوزه های پزشکی و صنعت و انرژی مربوط می شوند از جمله تعدادی رادیو داروی جدید که در حوزه سرطان کاربرد دارند یا پیشران هسته ای که در زیردریایی ها و کشتی ها مورد استفاده دارد و لیزرهایی با توان بالا و متوسط که کاربرد صنعتی دارد.

وی حوزه ترکیبات ایزوتوپی دوتره را حوزه جدیدی در جهان دانست و اضافه کرد: حدود 42 ماده دوتره هم فراوری شده که با موارد قبل که ساخته ایم تعدادشان در مجموع 150 نوع دوتره می گردد که مورد استفاده دارویی و تحقیقاتی دارد و ما در این حوزه جزو چهار و پنج کشور جهان هستیم و صادرات هم داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1103

به "کمالوندی: رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید