90 درصد درآمد آذربایجان شرقی مالیاتی است

به گزارش مجله سفرنامه دبی، رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه 90 درصد درآمد استان از محل مالیات است، یادآوری کرد: بر این اساس باید چهار هزار و 500 میلیارد تومان مالیات وصول کنیم و بقیه شامل درآمدهای گمرکات، ثبت اسناد، ثبت احوال و سایر نهادها است که 700میلیارد تومان را شامل می گردد.

90 درصد درآمد آذربایجان شرقی مالیاتی است

به گزارش خبرنگاران آذربایجان شرقی، داود بهبودی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان در نشست خبری با اشاره به درآمدهای سال جدید بیان کرد: برای سال آینده پنج هزار و 200 میلیارد تومان درامد برای استان پیش بینی شده است که نسبت به امسال 25 درصد رشد دارد.

بهبودی اضافه نمود: رتبه آذربایجان شرقی از لحاظ متوسط درآمد استانی و هزینه کرد بودجه در کشور هفتم است.

وی بیان کرد: حدود 16 هزار میلیارد تومان تزریق اعتبار در استان آذربایجان شرقی برای سال آینده انتظار می رود که در واقع سه برابر مالیات وصولی در استان است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی ادامه داد: البته در بعضی از زمینه ها دیر شروع کردیم از جمله کوشش در عرصه علوم دانش بنیان که برای آینده مشخص نماینده خواهد بود پیروز نبودیم اما اکنون در استان خیزی شروع شده است تا این نقص کاهش یابد.

بهبودی سهم اقتصاد از شرکت های دانش بنیان استان را حدود 2.5 درصد دانست و گفت: باید این میزان به 10 درصد افزایش یابد.

وی بیان کرد: اکنون در آذربایجان شرقی 167 شرکت دانش بنیان وجود دارد در حالی که 9 شرکت در سال 1392 وجود داشت.

بهبودی اضافه نمود: تعداد مراکز فن آوری و شتاب دهی در شروع دولت در این استان صفر بود و اکنون به 15 شرکت رسیده و تعداد مراکز رشد واحدهای فن آوری از هفت به 114 واحد افزایش یافته است.

وی همچنین با اشاره به اینکه انواع کالاهای مصرفی در آذربایجان شرقی کمی متفاوت از استان های دیگر است، گفت: تورم آذربایجان شرقی از متوسط کشور 2 درصد بالاتر است چون مردم در استان کالاهایی را مصرف می نمایند که قیمت آنها بیشتر شده و شامل هر 2 گروه کالاهای خوراکی و غیرخوراکی می گردد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی با تاکید بر افزایش ارتباطات بین المللی به خصوص به وسیله ترانزیت ریلی و جاده ای گفت: شبکه ریلی در گذشته از جلفا به روسیه و اروپا وصل بود ولی در مناقشه قره باغ این ارتباطات قطع شد.

بهبودی یادآور شد: سال ها پیگیر بودیم تا چالش ارتباط ریلی و اقتصاد ریلی به وسیله منطقه چشمه ثریا در جلفا رفع گردد بر این اساس امسال بودجه این اقدام فعال شده است تا به وسیله تبریز به منطقه چشمه ثریا و به ترکیه و باتومی وصل شویم.

وی تاکید نمود: باید در حمل و نقل بین المللی حضور موثر داشته باشیم و انتظار داریم بر اساس سابقه و صبغه تاریخی آذربایجان شرقی در ریل و جاده سرآمد کشور باشیم.

وی همچنین با اشاره به شرایط خوب ذخایر معدنی در آذربایجان شرقی گفت: جزو استان های هستیم که ذخایر معدنی خوبی داریم و بالاترین ذخایر را استان ما صاحب است در واقع رتبه اول با 8.5 میلیارد تن ذخایر معدنی مختص به این استان است.

وی ادامه داد: از این میزان پنج میلیارد تن نفلین سنیت است و در واقع حدود 25 درصد کانی های غیر فلزی و 12 درصد کانی های فلزی کشور و متوسط 18 درصد در آذربایجان شرقی ذخیره است ولی در استخراج رتبه چهارم کشور را داریم که متاسفانه در زمینه استخراج معدنی نیز در استان اقدامات دیر شروع شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی اظهار کرد: ذخایر دیگری به جز مس، طلا و نفلین سنیت در استان وجود دارد از طرفی یک سوم ذخایر مس کشور در ایران و یک درصد ذخایر مس جهان در آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی حدود 10 درصد است

بهبودی همچنین با اشاره به نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی گفت: نرخ بیکاری در این استان حدود 10 درصد و از متوسط کشوری پایین تر است اما باید گفت که فرهنگ مردم استان، فعال بودن بخش خصوصی و عامل مهاجرت که در هنگام افزایش بیکاری در استان تشدید می گردد از عوامل ایجاد شغل در آذربایجان شرقی است.

وی با بیان اینکه آمار متقنی در خصوص اشتغال زایی در آذربایجان شرقی وجود ندارد، اضافه نمود: اکنون 150 هزار نفر در آذربایجان شرقی بیکار هستند و جمعیت شاغل این استان نیز نزدیک یک میلیون و 250 هزار نفر است.

وی همچنین تعداد طرح های در دست اجرا در آذربایجان شرقی را 2 هزار و 700 طرح بیان کرد و گفت: از این تعداد یکهزار و 700 طرح پیشرفت خوبی دارد و به زودی به سرانجام می رسد و یکهزار و 200 طرح مثل محیط بانی و راهداری مستمر است و همیشه ادامه دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی بیان کرد: تخصیص پروژه ها به طور متوسط به صورت سالانه برای این استان 50 درصد بوده بر همین اساس یکی از دلایلی که طول عمر پروژه ها را در استان افزایش داده همین موضوع است.

بهبودی یادآوری کرد: یک هزار طرح در آذربایجان شرقی پیشرفت بالایی دارند و در واقع با تخصیص اعتبار می توان همه آنها را به صورت همزمان افتتاح کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1719

به "90 درصد درآمد آذربایجان شرقی مالیاتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "90 درصد درآمد آذربایجان شرقی مالیاتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید