جزییات عیدی و پاداش کارگران در سال 99

به گزارش تور دبی ارزان، بر اساس قانون، همه شرکت ها و سازمان های مشمول قانون کار باید حداقل دو ماه پایه حقوق و حداکثر سه ماه پایه حقوق را به عنوان عیدی و پاداش به کارگران و نیرو های کار خود بدهند.

جزییات عیدی و پاداش کارگران در سال 99

به گزارش ایسنا، بر خلاف عیدی و پاداش سرانجام سال کارمندان دولت که همه ساله به موجب تصویب نامه هیات وزیران مبلغ آن معین و در مورد کلیه کارمندان دولت به طور یکسان اعمال می گردد، مبنای مشخص و پرداخت عیدی و پاداش به کارگران مشمول قانون کار، ماده واحده قانون مشخص عیدی و پاداش سالانه کارگران مصوب سال 1370 مجلس شورای اسلامی است.

برابر ماده واحده قانون مشخص عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار، حداقل عیدی کارگران دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر عیدی به شرطی که از مصوبه قانون کار بیشتر نگردد، سه برابر حداقل دستمزد خواهد بود.

با توجه به مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال 1399 با افزایش 26 درصدی به یک میلیون و 911 هزار تومان رسید که با احتساب ماده واحده قانونی، حداقل عیدی کارگران 3 میلیون و 820 هزار تومان و حداکثر عیدی، 5 میلیون و 730 هزار تومان خواهد بود. بنابر این عیدی پرداختی به کارگران در انتهای سال نباید کمتر از 3 میلیون و 800 هزار تومان باشد.

بر اساس قانون مربوط به مشخص عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار مصوب سال 1370، کلیه کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار، معادل 60 روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانونی کارگران تجاوز کند.

البته پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه ها مشغول به کار بوده اند نیز الزامی بوده و مبلغ عیدی پرداختی به آنان باید به ماخذ شصت روز مزد و به نسبت ایام کارگر و روز هایی که در آن محل به کار مشغول بودند محاسبه و پرداخت گردد.

در حالی که بسیاری از کارفرمایان عیدی و پاداش کارگران را در انتهای سال پرداخت می نمایند، اما همه ساله فعالان و مقامات کارگری از کارفرمایان می خواهند به جهت رفاه حال خانوار های کارگری و حفظ قدرت معیشت کارگران، مبالغ عیدی و پاداش را تا قبل از سرانجام سال به کارگران خود بپردازند تا از این طریق بتوانند بخشی از مایحتاج مورد احتیاج خود را در زمان مناسب تهیه نمایند.

اگر چه تا سرانجام سال هنوز زمان باقی مانده است، اما با توجه به اوضاع معیشتی کارگران، مبلغ عیدی شاید تنها یاری خرج یک خانوار در این روز های کرونایی باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1541

به "جزییات عیدی و پاداش کارگران در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات عیدی و پاداش کارگران در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید