خوکچه خزه ای تصویر روز ناسا را از آن خود کرد، عکس

به گزارش مجله سفرنامه دبی، دیجیاتو نوشت: خوکچه های خزه ای می توانند DNA خود را ترمیم نمایند.

خوکچه خزه ای تصویر روز ناسا را از آن خود کرد، عکس

این تصویر میکروسکوپی الکترونی، یک خوکچه خزه ای را درحال خزیدن روی خزه نشان می دهد.

در تصویر امروز ناسا چه می بینیم؟

جانوری که در تصویر می بینید، موجودی فضایی و فرازمینی نیست. این یک خوکچه خزه ای یا خرس آبی (Tardigrade) است که از میان تمام حیوانات روی زمین، می تواند برترین کاندید برای موجودی فرازمینی باشد.

علت آن این است که خوکچه های خزه ای می توانند چند ده سال بدون غذا یا آب زنده بمانند. این موجودات در دماهای نزدیک به صفر مطلق (منفی 273 درجه سلسیوس) تا دمایی بسیار بالاتر از نقطه جوش آب دوام می آورند. آن ها بعلاوه در برابر فشارهای نزدیک به صفر و بسیار بالاتر از آن در کف اقیانوس ها مقاوم هستند و از قرارگرفتن در معرض مستقیم تشعشعات خطرناک نیز جان سالم به در می برند.

میزان بقای این اکستروموفیل ها (Extremophile-جانور شدیددوست) در خارج از یک شاتل فضایی مداری در سال 2011 آزمایش شد. مقاومت خوکچه های خزه ای به میزان ای است که می توانند DNA خود را ترمیم نمایند و میزان آب بدن خود را تا چند درصد کاهش دهند.

در سال 2011 تعدادی از این خرس های آبی کوچک را به سمت فوبوس (قمر مریخ) و در سال 2021 نیز به سمت ماه زمین پرتاب کردند. اما پرتاب اول ناموفق بود و در مأموریت دوم کاوشگر هنگام فرود سقوط کرد. در هر دوی این مأموریت ها، خرس های آبی تا حدی تبدیل به موجودات فضایی شدند. خوکچه های خزه ای در بیشتر نقاط زمین وجود دارند و تعدادشان در سطح زمین بیشتر از انسان هاست.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 خرداد 1402 بروزرسانی: 5 خرداد 1402 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2428

به "خوکچه خزه ای تصویر روز ناسا را از آن خود کرد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوکچه خزه ای تصویر روز ناسا را از آن خود کرد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید