دایی جان ناپلئون در لاله زار

به گزارش تور دبی ارزان، در میان شلوغی های خیابان لاله زار و در انتهای بن بست اتحادیه، خانه ای قدیمی و زیبایی قرار گرفته است که اهالی خیابان لاله زار از آن به عنوان خانه دایی جان ناپلئون یاد می نمایند.

دایی جان ناپلئون در لاله زار

با ما همراه باشید و با تور عید ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

تور دبی ارزان- فاطمه عسگری نیا: خانه باغ اتحادیه یا همان خانه دایی جان ناپلئون، مجموعه تاریخی و زیبایی است که تا چند سال پیش به مخروبه ای تبدیل شده بود، اما پس از این که شهرداری تهران آن را خرید و مرمت اساسی کرد به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تهران در منطقه 12 تبدیل شده است.

قصه خانه اتحادیه از سال 1261 شمسی شروع شد، سالی که باغ بزرگ لاله زار به خیابان تبدیل شد و پدر امین السلطان که میرزا ابراهیم خان بود از این سهم بندی بی نصیب نماند. از همان ابتدا این خانه محل دورهمی رجال سیاسی بود و برای بقای مملکت، تصمیمات زیادی زیر سقف آن گرفته می شد. در دوران مشروطه هم خیلی از انقلابیون و سیاسیون مطرح برای نجات جانشان به این خانه پناه می آوردند. هر چند نوادگان امین السلطان بعدها زمین این خانه باغ را تفکیک نموده و آن را فروختند. تا این که انتها سال 1295 رحیم اتحادیه که عاشق بناهای بزرگ و قدیمی این چنینی بود، این ملک را از وارثان امین السلطان خرید و آن را در قالب 30 سهم به فرزندان خود واگذار کرد. این خانه گرچه در سال 1384 در فهرست آثار ملی ثبت شد اما در سایه بی توجهی های سازمان میراث فرهنگی و تخریب بخش هایی از آن، مالکان خانه اتحادیه از دیوان عدالت اداری درخواست کردند این اثر از فهرست آثار ملی خارج گردد و در نهایت در 24 اسفندماه سال 1388 خانه اتحادیه یا همان خانه دایی جان ناپلئون از فهرست میراث ملی خارج شد.

یادگار قجری

الهام ملک زاده، عضو هیئت علمی پژوهشکده تاریخ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: پس از پیروزی انقلاب اسلامی این ملک مانند دیگر خانه ها از سوی بنیاد مستضعفان مصادره شد و در سال 1364 ، سازمان انتقال خون این ملک را خرید و مدتی به محلی برای کارهای اداری این سازمان تبدیل شد.

او می افزاید: این ملک در سال 1393 به صورت رسمی از سوی سازمان زیباسازی خریداری و در سال 1396 قسمتی از این عمارت به صورت کامل مرمت شد و بخش های نیز در حال بازسازی و مرمت اند.

ملک زاده در ادامه روایت قصه اتحادیه به قدمت این بنا اشاره نموده و می گوید: خانه امین السلطان یکی از قدیمی ترین ابنیه دوره قاجار است، تنها بنای به یادگار مانده از دوره قاجار در خیابان لاله زار که از ارزش معماری زیادی برخوردار است.

حیات دوباره خانه اتحادیه

منصوره اتحادیه، از نوادگان اتحادیه بزرگ که این خانه را از امین السلطان خرید، امروز از فعالان حوزه تاریخ در تهران است و کتاب های زیادی را هم در این بخش به رشته تحریر درآورده است. او که خود از چهره های سرشناس حوزه نشر پایتخت است، می گوید: یکی از مهم ترین ویژگی های خانه اتحادیه واقع شدن آن در خیابان لاله زار است. خانه ای قدیمی و زیبا که در دوران قاجار برای پذیرایی از سفرای خارجی استفاده می شد.

اتحادیه می گوید: در سال 1313 بسیاری از وارثان رحیم اتحادیه، قسمتی از این عمارت را فروختند چرا که نمی توانستند هزینه این عمارت بزرگ را پرداخت نمایند. همین موضوع سبب شد که کم کم این مکان از رونق بیافتد. اما با انتخاب این بنا در سال 1355 برای فیلمبرداری فیلم دایی جان ناپلئون و انجام تعمیرات جزئی در آن، باز روح زندگی به خانه برگشت. گویا بعد از همین فیلمبرداری بود که نام این خانه قدیمی در میان اهالی به خانه دایی جان ناپلئون معروف شد.

این بانوی تهران شناس در حالی از خانه های قدیمی تهران به عنوان هویت تاریخی این شهر یاد می نماید از شرایط امروزی خانه اتحادیه خشنود است و می گوید: این خانه که مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته به زودی پذیرای مردم خواهد بود و تهرانی ها می توانند با قدم زدن در صحن و سرای این خانه دوباره زندگی را به آن برگردانند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 935

به "دایی جان ناپلئون در لاله زار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دایی جان ناپلئون در لاله زار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید