دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران و عالمی از تنوع

به گزارش مجله سفرنامه دبی، ایران، کشوری است چهار فصل با طبیعتی بکر و دست نخورده در نواحی مختلفی از خود که در بستر بسیاری از این اقلیم های طبیعی چشم نواز، بوستان های متعدد و یا بهتر است بگوییم تعداد زیادی پارک جنگلی مجذوب کننده و دوست داشتنی ساخته و افتتاح شده اند. بزرگترین پارک های جنگلی ایران تقریبا از تمامی امکانات رفاهی و خدماتی برای یک گشت و گذار جانانه و خاطر انگیز در دل یک طبیعت بکر و دست نخورده به وسیله شما گردشگران عزیز در کنار همراهانتان برخوردار شده و شما می توانید برای سپری کردن یک تعطیلات چند روزه و یا آخر هفته های خلوت، بر روی بزرگترین بوستان های ایران حساب ویژه ای باز نمایید! در ادامه مطلب دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران از مجله گردشگری خبرنگاران ما قصد معرفی تعدادی از بزرگترین پارک های جنگلی ایران که در شهرهای مختلفی از کشورمان واقع شده اند را داریم و می خواهیم قدری بیشتر در مورد این پارک های جنگلی بسیار وسیع و در عین حال محبوب برایتان صحبت نماییم.

دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران و عالمی از تنوع

تنکابن-پارک جنگلی چالدره

چالدره در بین دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران نام یک پارک جنگلی از نوع جلگه ای و با وسعتی بالغ بر 94 هکتار می باشد. این محوطه بزرگ و سرسبز درست در تقاطع دو رود پر آب به نام های سه هزار و دو هزار واقع شده است. ارتفاع پارک جنگلی چالدره از سطح دریا نزدیک به 400 متر می باشد و در حد فاصل 18 کیلومتری از جاده تنکابن واقع در استان مازندران قرار گرفته است.

ماسوله-پارک جنگلی ماسوله

ماسوله به علت شرایط آب و هوایی مطلوب و بعلاوه معماری خانه هایی که بصورت پلکانی بر روی همدیگر و در دل منطقه ها کوهپایه ای ساخته شده، همواره از آن به عنوان یکی از مقاصد جهانگردی و گردشگری کشورمان یاد می شود. شهر ماسوله علاوه بر برخوداری از معماری خاص و منحصر به فرد خانه هایش، از یک پارک جنگلی به نام خود یعنی پارک جنگلی ماسوله در بین بزرگترین پارک های جنگلی ایران نیز بهره مند می باشد. این پارک جنگلی وسیع دارای مساحتی بالغ بر 2041 هکتار می باشد که قسمت های عمده ای از آن بر روی دامنه های کوهستانی و میانبندی قرار گرفته است. این پارک در فاصله مکانی 35 کیلومتری از شهر فومن و 62 کیلومتری مرکز استان گیلان واقع شده و به دلایل زیادی از جمله داشتن اقلیم طبیعی و آب و هوای خزری خود، همه ساله با استقبال زیادی از سوی عموم گردشگران داخلی و خارجی در بین بزرگترین پارک های جنگلی ایران روبرو می شود.

مشگین شهر-بوستان جنگلی مشگین شهر

بوستان بزرگ جنگلی مشگین شهر در بین بزرگترین بوستان های ایران دارای موقعیت مکانی بسیار مجذوب کننده و رونده ای می باشد. این بوستان در بین بزرگترین بوستان های ایران درست به موازات رودخانه خیاوچای و در بخش بالایی این رودخانه پر آب قرار گرفته است. شکل هندسی کلی این محوطه وسیع و سرسبز، بیضی با طول تقریبی 5 کیلومتر می باشد که البته در چندین ساله گذشته با احداث جاده در مسیر رودخانه خیاوچای، بر طول این بوستان جنگلی نیز اضافه نموده شده است.

تهران-بوستان چیتگر

بوستان بزرگ و معروف چیتگر از جمله بزرگترین بوستان های ایران بحساب می آید که علاوه بر برخورداری از امکانات رفاهی و خدماتی از امکانات تفریحی همانند پیست اسکیت سواری و دوچرخه سواری نیز بهره مند گشته است. این بوستان در بین بزرگترین بوستان های ایران وسیع دارای مساحتی بالغ بر 1450 هکتار می باشد و طبق گفته مسئولان شهری استان تهران، هدف از ساخت و احداث این بوستان، افزایش مقدار اکسیژن هوای کلانشهر تهران به وسیله ورود تندبادهای بخش غربی به این استان می باشد. شایان ذکر است پارک چیتگر از غرب به پیکان شهر و آزادشهر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج، از شرق به منطقه خرگوش دره و از شمال نیز به زمین های چیتگر منتهی می شود.

خرم آباد-پارک جنگلی شورآب

این پارک جنگلی در بین دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران یک مقصد مناسب برای استفاده از طبیعت شاداب و سرزنده در فصل بهار کشورمان می باشد که اتفاقا جمعیت زیادی از مردم شهرهای مختلف ایران از جمله اهالی خونگرم استان لرستان نیز در این فصل، بطور چشمگیری از این پارک بزرگ جنگلی بازدید بعمل می آورند. پارک جنگلی شورآب در محیطی خارج از شهر و در کیلومتر 25 مسیر خرم آباد به طرف پلدختر (شهری است در جنوب استان لرستان) قرار گرفته و عمده درختان آن را درختان سر به فلک کشده بلوط تشکیل می دهند. در این منطقه وسیع طبیعی از امکانات رفاهی و خدماتی متنوع و متعددی نظیر آلاچیق های خانوادگی، بوف، سرویس های بهداشتی و غیره نیز استفاده شده است! گفتنی است که مسیر منتهی به درب ورودی این پارک جنگلی به شکل تمام و کمال آسفالت شده و آماده پذیرایی از شما گردشگران و مسافران گرامی می باشد.

مسیر رشت به تهران-پارک جنگلی امامزاده هاشم

امامزاده هاشم نام یکی از بخش های وابسته به شهرستان رشت است که در آن یک پارک بزرگ جنگلی به همین نام قرار گرفته است. این پارک که در وسعتی 8 هکتاری طراحی شده، در کیلومتر 25 مسیر رشت به طرف تهران و در منطقه ای کاملا زیارتی واقع شده تا عمده بازدید کنندگان آن را زائران عزیز و مسافرانی که از تهران به سمت رشت و یا بالعکس سفر می کنند، تشکیل کنند. از سری امکانات رفاهی و خدماتی موجود در این پارک وسیع جنگلی نیز می توان به فضاهای مخصوص چادرزنی، سرویس های بهداشتی و تاسیسات آبی در آن اشاره داشت.

آستارا-تفرجگاه جنگلی بی بی یانلو

این تفرجگاه جنگلی در حدفاصل 5 کیلومتری از بخش جنوب غربی شهرستان آستارا قرار گرفته و دارای مساحت 1512 هکتاری می باشد. پارک بزرگ جنگلی بی بی یانلو در واقع از دسته جنگل های هیرکانی نواحی غربی کشور بحساب می آید و از جاذبه های طبیعی و مجذوب کننده بسیاری نیز بهره مند است. ضروری است بدانید این محوطه فضای سبز فارغ از داشتن گونه های مختلف گیاهی و جانوری در بستر طبیعی خود، از تعدادی دره با پوشش انبوه درختی و بعلاوه چندین قله با چشم اندازهایی کاملا حیرت آور و زیبا نیز برخوردار شده است.

تهران-بوستان جنگلی خرگوش دره

خرگوش دره نام یکی دیگر از پارک های جنگلی شهر تهران در بین دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران است که در منطقه 22 مرکز و درست در مقابل استادیوم آزادی و مجاورت آزادراه های تهران، کرج و آزادگان قرار گرفته و با هدف افزایش مقدار اکسیژن موجود در هوای این کلانشهر کشورمان طراحی و احداث شده است. بوستان خرگوش دره از مساحتی بالغ بر 100 هکتار برخوردار است و عمده درختانی که پوشش طبیعی آن را تشکیل می دهند عبارتند از درختان سرو، اقاقیا و کاج! گفتنی است این محوطه بزرگ جنگلی جزئی از پروژه ساخت و ساز کمربند سبز و طبیعتی شهر تهران نیز بحساب آورده می شود. بعلاوه مسافران عزیزی که به دلایل مختلفی از جمله تماشای مسابقات فوتبال باشگاه های محبوبشان به تهران سفر می کنند، بد نیست بدانند که بوستان دیگری به نام بوستان مسافران با وسعتی 12 هکتاری برای اسکان و اقامت چند روزه آنان در این پارک بزرگ جنگلی ساخته شده و آماده پذیرایی از آنان می باشد.

تهران-پارک جنگلی لویزان

لویزان نام یکی از بزرگترین پارک های جنگلی ایران است که دارای مساحتی بیش از هزار هکتار می باشد و در بخش شمال شرقی تهران و در منطقه شمیرانات قرار گرفته است. این پارک جنگلی که در حدفاصل 13 کیلومتری از مرکز شهر نیز واقع شده، از بخش شرقی خود به باغ پرندگان تهران و شهرک امید، از بخش شمالی خود به بزرگراه شهید بابایی، از بخش غربی خود به دِه لویزان و از جنوب نیز به شمس آباد منتهی می شود.

قزوین-بوستان باراجین

بوستان باراجین در بین تمامی پارک های جنگلی و بوستان های مختلف کشورمان، وسیع ترین فضای سبز بحساب می آید و از مساحتی 1500 هکتاری برخوردار است. این بوستان که در منطقه باراجین از شهر قزوین قرار گرفته، گهگاه با نام دیگری (پارک جنگلی فدک) از سوی بومیان شهر قزوین نیز خطاب می شود! بوستان باراجین در بین بزرگترین بوستان های ایران دارای امکانات قابل قبولی در زمینه های رفاهی و خدماتی به نسبت وسعت بسیار زیاد خود می باشد که از جمله آن ها می توان به سالن سینما، پیست موتورسواری و دوچرخه سواری، زمین چمن، شهربازی بچه ها، کمپینگ های ارزان از نظر مالی و بعلاوه آب نماهای متعدد در آن اشاره داشت. گفتنی است در این بوستان و در بین بزرگترین بوستان های ایران جاذبه های طبیعی دیگری نظیر رودخانه ارنزک و قله مردمی نیز به چشم می خورند که در کنار مسیر راحت دستیابی به این پارک جنگلی وسیع می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. بعلاوه در مورد بوستان باراجین شهر قزوین نیز بد نیست بدانید که قرار است در بستر این پارک جنگلی بسیار وسیع کشورمان، یک پروژه با عنوان پروژه دهکده حیات طبیعت در مساحت 70 هزار مترمربعی احداث و راه اندازی شود که این مهم می تواند سبب جلب توجه بیشتری از سوی جهانگرد های عزیز خارجی و گردشگران گرامی داخلی به این منطقه بکر و طبیعی کشورمان شود! این پروژه که تنها اطلاعات مختصری از ابعاد اجرایی آن تا کنون بدست آمده، گویی یک مرکز آموزشی با کاربری تحقیقاتی و فعالیت در زمینه های جهانگردی و گردشگری است که از خصوصیاتی همانند بخش نگهداری گوزن ها، مزرعه گاومیش ها، خانه کبوتران، بخش تاکسیدرمی، پارک خزندگان، باغ وحش حیوانات اهلی، آکواریم، آبشار و حوضچه، خانه های سنتی و روستایی، سالن های نمایشی و آمفی تئاتر، مجموعه های پذیرایی متعدد، فروشگاه های زنجیره و بعلاوه پارکینگ با گنجایش بالا برخوردار می باشد.

چمستان-تفرجگاه جنگلی کشپل

چمستان، نام شهری است در استان زیبای مازندران که از توابع شهرستان نور می باشد. این شهر دارای یک پارک جنگلی چشم نواز با درختانی انبوه در حدفاصل 2.5 کیلومتری خود و در جاده لاویج که مسیری است کاملا ییلاقی می باشد. گفتنی است که وسعت تفرجگاه جنگلی کشپل در این شهر و در بین بزرگترین پارک های جنگلی ایران7.2 هکتار برآورد شده است.

مسیر رشت به آستارا-بوستان دکتر درستکار

یکی دیگر از دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران، بوستان دکتر درستکار می باشد که با مساحتی بالغ بر 1070 هکتار در فاصله مکانی 78 کیلومتری از مرکز استان مازندران (رشت) و در مسیر رشت به طرف آستارا قرار گرفته است. این بوستان همانند سایر بخش های شمالی ایران به علت بارش های متمادی و شرایط اقلیمی مناسب خود همانند قرارگیری در ساحل و بر روی کوه از پوشش های انبوه گیاهی و درختی همراه با چشم اندازهای فوق العاده مجذوب کنندهی برخوردار می باشد. بعلاوه این بوستان جنگلی بزرگ از امکانات مناسب رفاهی و خدماتی نظیر سکوهای مخصوص چادرزنی، آلاچیق های خانوادگی، نیمکت و صندلی های پارکی برای نشستن، سرویس های بهداشتی، سطل آشغال، باربیکیوهای عمومی و سایر موارد دیگری از این قبیل نیز بهره مند شده است.

تهران-پارک جنگلی لتمال کن

فضای سراسر سبز و تماشایی لتمال کن نیز با در اختیار داشتن مساحتی بالغ بر 100 هکتار یکی از بزرگترین پارک های جنگلی ایران بحساب می آید. این محوطه وسیع جنگلی که جزئی از طرح های گلگشت و کمربند سبز شهر تهران بشمار می رود، درست در بخش شمالی بزرگراه همت یعنی در نواحی مرتفع منطقه 22 تهران واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا نیز 1800 متر می باشد. پارک جنگلی لتمال کن از پوشش های متنوع گیاهی برخوردار است که از چشمگیرترین آنان می توان به درختان کاج، بربیس، ارغوان و زبان گنجشک اشاره نمود. در مورد پارک بزرگ جنگلی لتمال کن این را نیز باید اضافه کرد که این فضای سبز گسترده نقش مهمی در کاهش آلودگی های زیست محیطی کلانشهر تهران به ویژه در بخش های غربی این استان برجسته کشورمان داشته و دارد و از این رو همواره مورد توجه مسئولان مرکز بوده و به همین دلیل از امکانات مختلفی نیز برخوردار می باشد. یکی از این امکانات احداث جاده سلامت یا همان مسیرهای پیاده روی در این پارک جنگلی می باشد که آن را به یکی از برترین مقاصد گشت و گذاری و بعلاوه کوهپیمایی آخر هفته ای تهرانی ها تبدیل نموده است!

تهران-بوستان وردآورد

وردآورد نام دومین بوستان جنگلی بزرگ موجود در کلانشهر تهران می باشد که از مساحتی بالغ بر 1045 هکتار برخوردار شده است. این بوستان در بین بزرگترین بوستان های ایران در موقعیت مکانی کوه های وردآورد و در حوالی آزادراه شماره 2 قرار گرفته است.

آمل-تفرجگاه جنگلی میرزا کوچک خان

تفرجگاه جنگلی میرزا کوچک خان با داشتن وسعت 440 هکتاری، دومین پارک جنگلی در استان زیبای مازندران و بعلاوه یکی از بزرگترین پارک فضاهای سبز حال حاضر منطقه مهم خاورمیانه محسوب می شود! این تفرجگاه وسیع طبیعی در جاده هراز و در حدفاصل 16 کیلومتری شهر آمل واقع شده و دارای جاذبه های متنوع جهانگردی و گردشگری نیز می باشد. شایان ذکر است که رودخانه پر تلاطم هراز از بخش شرقی این تفرجگاه جنگلی عبور می نماید و سبب متعادل نگهداشتن دمای محیطی و بعلاوه سرسبزی و شادابی بی حد و حصر پوشش های گیاهی این منطقه می شود. تفرجگاه گردشگری میرزا کوچک خان در بین دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران دارای امکانات رفاهی و خدماتی گوناگونی همانند بوفه و سوپرمارکت، رستوران و قهوه خانه، آلاچیق های خانوادگی، سکوهای مخصوص چادرزنی، سرویس های بهداشتی، کباب پزهای عمومی، میز و نیمکت های پارکی، ایستگاه های آب آشامیدنی، پیست مخصوص اسب سواری، تجهیزات مخصوص بازی و تفریح بچه ها و بعلاوه سه درب ورودی می باشد. ناگفته نماند که این محیط جنگلی از جاذبه های دیدنی استان مازندران نیز بحساب می آید و می توان در آن از چشمه آب سرد، هزار پله، مراتع جنگلی، درخت های مختلف میوه ای، جاده جنگلی مخصوص طبیعت گردی و آبشار ماهان بازدید بعمل آورد.

نوشهر-پارک جنگلی سی سنگان

سی سنگان نام یکی دیگر از پارک های جنگلی بسیار وسیع ایران می باشد که در حدفاصل 27 کیلومتری جاده نوشهر به طرف شهر نور واقع شده است. این پارک بزرگ جنگلی از مساحتی بالغ بر 600 هکتاری برخوردار است و به علت همسایگی آن با دریای خزر و داشتن یک ساحل دنج با چشم اندازی شگرف به سوی دریای خزر، یک مقصد گردشگری و طبیعت گردی ایده آل قلمداد می شود. البته پارک جنگلی سی سنگان تنها به دریای خزر و داشتن یک ساحل آرامش بخش محدود نمی شود و می توان در آن با گونه های مختلف گیاهی، جانوری و علفی روبرو شد. گفتنی است این پارک جنگلی از جنوب به رشته کوه های البرز منتهی می شود. ساحل این منطقه جنگلی از وسعت 30 هکتاری برخوردار است و درست در کنار جاده و در میان پوشش های انبوهی از درختان گوناگون همانند لرگ، انجیر، انار، سرخ ولیک، توت، سیاه اربه، گوجه جنگلی، توسکا، داغداغان، ازگیل، سیاه ال، لیلکی، بلوط، سیاه تلو و آزاد قرار گرفته است. ناگفته نماند که امکانات تفریحی گسترده ای در پارک جنگلی سی سنگان برای بازی و تفریح شما عزیزان با هر نوع گروه سنی که در آن قرار گرفته اید، وجود دارد! از جمله این امکانات می توان به زمین بازی والیبال ساحلی، پیست کارتینگ، پیست سوارکاری، مجموعه بازی های رایانه ای، قایق سواری و جت اسکی اشاره داشت. بعلاوه در مورد گونه های مختلف جانوری در این تفرجگاه بزرگ جنگلی نیز بد نیست، بدانید که در آن از پستاندارانی مانند خرس قهوه ای، پلنگ، گربه جنگلی، شغال، شوکا، مرال، گراز و روباه نگهداری می شود.

مسیر رشت به قزوین-پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان در فاصله مکانی 17 کیلومتری از مرکز استان یعنی مازندران و در سمت چپ جاده رشت به طرف شهر قزوین واقع شده و از مساحتی بالغ بر 1487 هکتار برخوردار می باشد. در این پارک بزرگ جنگلی از امکانات مختلف رفاهی، خدماتی و تفریحی نظیر سکوهای مخصوص برپایی چادر، باربیکیوهای متعدد، محیط بازی مخصوص بچه ها، سرویس های بهداشتی، سطل های زباله، وسایل تفریح بچه ها و غیره استفاده شده تا شما از آنان بهره گیری نمایید و با تماشای تعداد زیادی از گونه های مختلف گیاهی، جانوری و بعلاوه پرندگان زیبایی که در این پارک جنگلی استقرار یافته، یک روز مفرح و خاطره انگیز را برای خود و سایر همراهانتان به ارمغان بیاورید.

تهران-بوستان پردیسان

پردیسان نام یکی دیگر از بزرگترین و بعلاوه مشهورترین بوستان های جنگلی شهر تهران می باشد که در منطقه دو شهرداری این استان واقع شده است. بوستان پردیسان به علت عبور بزرگراه یادگار امام از نقطه شمالی به نقطه جنوبی آن، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده که هر دو قسمت به وسیله دو پل به یکدیگر متصل می شوند. این بوستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود از جنوب به محله بلوار مرزداران و بزرگراه حکیم، از شرق به بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب و از بخش غربی خود نیز به رودخانه پونک منتهی می شود. این بوستان که در ضلع شمال غربی شهر تهران واقع شده، محل استقرار ساختمان اصلی سازمان حفاظت محیط زیست ایران می باشد و از جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی نظیر موزه آب، باغ وحش حیوانات و بعلاوه موزه تنوع زیستی که در آن جانوران و حشرات به صورت زنده و تاکسیدرمی شده برای بازدید همگان قرار گرفته اند، برخوردار است.

فومن-تفرجگاه جنگلی قلعه رودخان

قلعه رودخان نام یکی دیگر از تفرجگاه های بزرگ کشورمان در نواحی شمالی می باشد که در حدفاصل 20 کیلومتری از ضلع جنوب شرقی شهرستان فومن از شهرستان های استان همواره سبز گیلان واقع شده است. این محوطه جنگلی از وسعت 1870 هکتاری برخوردار است و بخش های زیادی از آن نیز بر روی کوهستان و بعلاوه میانبند قرار گرفته است. تفرجگاه جنگلی قلعه رودخان علاوه بر داشتن طبیعتی بکر و مجذوب کنندهیت های بصری فراوان، از جاذبه های تاریخی و بسیار دیدنی همانند قلعه رودخان یا همان قلعه حسامی نیز برخوردار می باشد. گفتنی است این قلعه از وسیع ترین استحکامات نظامی ایران و استان گیلان در طول تاریخ بوده و قدمت آن نیز به اواخر سده پنجم و یا اوایل سده ششم هجری قمری باز می شود.

خرم آباد-پارک جنگلی مخمل کوه

پارک بزرگ جنگلی مخمل کوه در کیلومتر 15 مسیر خرم آباد به طرف الشتر واقع شده است. این فضای بزرگ جنگلی که از مساحت 500 هکتاری برخوردار است در اطراف شهر خرم آبادِ استان لرستان قرار گرفته و دارای امکانات رفاهی نسبتا کاملی از جمله تعداد زیادی آلاچیق خانوادگی می باشد! گفتنی است که مسیر ورودی این تفرجگاه جنگلی از آسفالت مناسبی نیز برخوردار است.

تهران-پارک کوهستانی کوهسار

در منطقه 5 شهرداری استان تهران و درست در ناحیه شمال غربی این کلانشهر کشورمان، یک تفرجگاه وسیع و طبیعی بر روی دامنه های سلسله جبال البرز به نام پارک کوهستانی کوهسار قرار گرفته است. این تفرجگاه کوهستانی دارای یک جاده جنگلی بسیار زیبا و مناسب برای تردد خودروهای سواری می باشد تا شما بتوانید به نقاط بالا دست موجود در سطح محوطه آن دست پیدا نمایید. بعلاوه این مجموعه کوهستانی از امکانات تفریحی و رفاهی مختلفی نظیر پیست های موتورسواری و گلایدر، بوفه و سرویس های بهداشتی، باربیکیوهای عمومی، آلاچیق های خانوادگی، زمین بازی برخوردار شده است. باید خاطر نشان کرد که تنها راه رسیدن به ورودی این فضای سبز بزرگ و کوهستانی به وسیله بزرگراه ایران پارس میسر می باشد. این مجموعه تفریحی و گردشگری از بخش شمالی خود به محله کن و از شمال غربی خود نیز به محله شهران منتهی می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2374

به "دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران و عالمی از تنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی ترین پارک های جنگلی ایران و عالمی از تنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید