برگزاری مراسم سنتی کوسه گلین در ماکو

به گزارش تور دبی ارزان، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماکو گفت: به رسم سال های پیشین سال جاری نیز مراسم سنتی کوسه گلین و خیدیرنبی در ماکو برگزار گردید.

برگزاری مراسم سنتی کوسه گلین در ماکو

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی، علی خورابلو 23 بهمن ماه 98، با اعلام این خبر اضافه نمود: 15 تا 20 بهمن ماه در بیشتر مناطق آذربایجان مرسوم است که جشن و مراسمی آیینی و سنتی با عنوان کوسه گلین و بعضاً خیدیرنبی برگزار گردد.

او با اشاره به اینکه کشور عزیزمان با دارا بودن اقوام گوناگون و فرهنگ های مختلف دارای آیین و رسوم متنوعی است، ادامه داد: در صورت احیا و حمایت و تبلیغ این مراسم ها به عنوان رویدادهای میراث ناملموس درزمینه گردشگری می توانند نقشی به سزا در توسعه اقتصاد توریسم ایفا نمایند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماکو اظهار کرد: امروزه گردشگری رویداد محور در بین اقسام مختلف گردشگری دارای خاستگاه های بسیار و علاقه مندان زیادی است.

او اضافه نمود: کوسه گلین یکی از اقسام رویدادهای میراث ناملموس گردشگری در بین اقوام ترک و مردم آذربایجان بوده که در روستاهای منطقه آزاد ماکو در حال احیا و اجراست.

خورابلو با اشاره به کوشش های ارزنده سازمان های مردم نهاد و انجمن های فرهنگی منطقه درزمینه احیاء، اجرا و معرفی آداب و سنن و رسوم اصیل گذشتگان، اعلام کرد: سال جاری سمن قالابوم میراث فرهنگی با همکاری انجمن شعر و ادب یلدا و انجمن نمایش ماکو اقدام به برگزاری و اجرای این مراسم سنتی در حاشیه نمایشگاه توانمندی و صنایع دستی منطقه آزاد و روستای مستعد گردشگری در پنج کیلومتری ماکو کردند که با استقبال پرشکوه مردم و اهالی روستا و گردشگران ایرانی همراه شد.

او با قدردانی از کوشش گران مراسم برگزاری کوسه گلین مطرح کرد: اجداد ما با استفاده از تقویم طبیعی در طول سال اقدام به برگزاری مراسم های مختلف می کردند که هرکدام علاوه بر ایجاد نشاط اجتماعی و همبستگی عمومی در یک نکته دارای اشتراک بودند و آن شکرگزاری به درگاه آفریدگار به زبان بومی، محلی و در قالب آیین های مختلف بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماکو با بیان اینکه مراسم آیینی کوسه گلین ریشه در تاریخ هزاران ساله مردمان این مرزوبوم دارد و این مراسم به صورت نمادین اشاره به دوباره جان دریافت زمین به عنوان مادر مخلوقات دارد؛ اضافه نمود: درگذشته باور بر این بود در این روزها روح بر بدن جنین احشام وارد می گردد و آب وهوا به سوی گرم شدن و رویش مجدد زمین پیش می رود، لذا چوپانان به صورت گروهی با اجرای نمایشی آیینی ضمن نوید نوروز و بهار با مراجعه به در خانه حشم داران یا خان چوپان ها مایحتاج باقی مانده روزهای زمستان و نوروز را از وی هدیه می دریافتد و از طرفی حشم داران هم از گروه برای وارد شدن به خانه هایشان دعوت می کردند و اعتقاد بر این بود گروه کوسه وارد هر خانه ای گردد سال آینده خیروبرکت بر ای شان خواهد آمد.

او هدف از برگزاری این مراسم ها را تجدید خاطره برای بزرگان، لزوم احیای سنن قدیمی به عنوان هویت انسجام بخش اجتماعی در روستاها، آشنایی نسل جدید و ایجاد ارتباط بین نسل قدیم و امروزی، نشاط اجتماعی و نهایتاً توجه به گردشگری رویدادمحور دانست.

خورابلو توضیح داد: امیدواریم با فراگیر شدن این نمایش های آیینی در روستاها تقویم رویدادهای محلی شکل منسجم گرفته و زمینه را برای اجرای تورهای گردشگری دفاتر خدمات مسافرتی کشور و حتی توریسم خارجی مهیا گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماکو با اشاره به توانمندسازی انجمن ها در احیای آداب ورسوم زیبای گذشتگان از دستگاه های متولی امر چون سازمان منطقه آزاد، میراث فرهنگی، فرمانداران، شهرداران و دهیاری ها، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اصناف خواست حمایت خود را از احیای میراث ناملموس در راستای گردشگری رویداد محور که یقیناً عموم جامعه را منتفع خواهد نمود، دریغ ننمایند.

کوسه یا کوسا، گلین، تورباچی، چالقوچو یا نوازنده دف اعضای اصلی کوسه در منطقه ماکو هستند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 7 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 926

به "برگزاری مراسم سنتی کوسه گلین در ماکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری مراسم سنتی کوسه گلین در ماکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید