برگزاری نشست مدیریت صید پرندگان در فریدونکنار با حضور کلانتری

به گزارش تور دبی ارزان، نخستین جلسه برنامه ریزی برای مدیریت صید پرندگان در تالاب فریدونکنار با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگانی از دستگاه های مرتبط برگزار گردید.

برگزاری نشست مدیریت صید پرندگان در فریدونکنار با حضور کلانتری

به گزارش تور دبی ارزان، عیسی کلانتری در این جلسه ضمن تشکر از همکاری دستگاه های مختلف برای مدیریت صید پرندگان در این منطقه بر اطلاع رسانی صحیح و به موقع فعالیت ها تاکید نمود و گفت: هر فعالیتی را باید به مردم اطلاع رسانی کنیم تا هم در جریان تصمیم ها و برنامه ها قرار بگیرند و هم از قوانین و مقررات اطلاع پیدا نمایند. برخی از مردم ممکن است از جزئیات برنامه ها و قوانین خبر نداشته باشند و همین ناآگاهی باعث بروز تخلف گردد.

حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه گفت: بخشی از مردم این منطقه معیشتشان در نیمه دوم سال وابسته به صید پرندگان است. برای این بخش از مردم، صید سنتی دوما را مجاز می دانیم اما تغییر روش صید توسط برخی دیگر باعث گردیده صید پرندگان از گونه های مختلف افزایش پیدا کند که ما با این روش های جدید مخالفیم و از نظر قانونی نیز این روش ها ممنوع هستند. وی ادامه داد: متاسفانه ملاحظات برخی مسئولان محلی نیز موضوع را پیچیده نموده است و ما خواهان توجه این مسئولان محلی به موضوع حفاظت تنوع زیستی و قوانین مربوط به آن هستیم. بنابر این گزارش، ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران در این جلسه گزارشی از وضعیت صید پرندگان مهاجر در تالاب فریدونکنار و اقدامات انجام گردیده در سال های گذشته برای مدیریت صید پرندگان ارائه داد و پس از این گزارش، نمایندگان دستگاه های مختلف به بیان اقدامات انجام گردیده و دیدگاه های خود پرداختند. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران با اشاره به اینکه در سال 92 برنامه ای پنج ساله برای ساماندهی صید پرندگان و حذف روش های غیر سنتی و غیرقانونی تدوین شد، گفت:مصوبه شورای تامین استان برای اجرای این برنامه نیز وجود داشت. اما با وجود قرار دریافت در سال پایانی این طرح، هنوز به نقطه هدف طرح نرسیدیم چرا که بعضی از دستگاه در این زمینه کمک های لازم را انجام ندادند. در این جلسه، بار دیگر بر به رسمیت شناختن شیوه سنتی صید پرندگان موسوم به دوما تاکید شد. چرا که این شیوه صید، گزینشی است و هدف آن، تنها گونه هایی خاص از پرندگان هستند. از طرفی در این شیوه، تعداد پرندگان صید گردیده نیز محدودند. علاوه بر این سایر شیوه های صید غیر سنتی مانند کرس، گذر، دام هوایی و شب دام نیز غیرقانونی معرفی شدند. در این جلسه مقرر شد تا برنامه ای برای مقابله با روش های غیرسنتی صید پرندگان، خصوصا روش کرس تدوین گردد. همچنین مقرر شد تا در جلسات آینده، برنامه ها و پیشنهاد های سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه ها برای معیشت های جایگزین و تشویق صیادان برای فعالیت های اقتصادی مستقل از صید پرندگان ارائه و در مورد آنها تصمیم گیری گردد. ارتباط با صید پرندگان مهاجر و موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیز که پیش از این سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نموده بود که با ورود پرندگان مهاجر به کشور در نیمه دوم سال، بر اساس گزارش مستند سازمان دامپزشکی کشور، صید و شکار پرندگان در مناطق آلوده به آنفلوانزای فوق حاد را ممنوع اعلام می نماید. براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، مقرر شد در تصمیم گیری های آتی این ملاحظه جدی هم مورد توجه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 81

به "برگزاری نشست مدیریت صید پرندگان در فریدونکنار با حضور کلانتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نشست مدیریت صید پرندگان در فریدونکنار با حضور کلانتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید