بیوگرافی سیاوش قمیشی؛ همسران، فرزند و زندگی خصوصی

به گزارش تور دبی ارزان، بیوگرافی سیاوش قمیشی: سیاوش قمیشی در روز 21 خرداد 1324 در اهواز (اصالت دزفولی) به جهان آمد. وی هم اکنون ساکن لس آنجلس و دارای فرزندی به نام علیرضاست.

بیوگرافی سیاوش قمیشی؛ همسران، فرزند و زندگی خصوصی

سرویس چهره ها - سیاوش قمیشی از جمله آهنگسازان بسیار معروف اهل اهواز و مقیم لس آنجلس است. در این قسمت از خبرنگاران به توضیح بیوگرافی سیاوش قمیشی می پردازیم.

بیوگرافی سیاوش قمیشی

سیاوش قمیشی آهنگساز و خواننده سرشناس ایرانی مقیم لس آنجلس است که در شهر اهواز (با اصالت دزفولی) و در تاریخ 21 خردادماه 1324 به دنیا آمد.

او دو برادر به نام های سیروس و سیامک و یک خواهر به نام سیمین دارد، 8 ماهه بود که به تهران آورده شد، از 8 ماهگی تا 14 سالگی در یوسف آباد تهران بود. هنر در خانوادشان غریب نبود، برادرش آکاردئون و مادرش پیانو می نواخت، 13 ساله بود که به عنوان نوازنده گیتار دعوت به همکاری شد اما با مخالفت پدر روبرو شد. کلاس هفتم و هشتم را در تهران و در مدرسه البرز به درس خواندن مشغول شد و در همان دوران با کوروش یغمایی صمیمیت فراوانی پیدا کرد. این دو در خلوت محبت آمیز شان به خواندن و نواختن می پرداختند و بعدها نیز همکاری بیشتری با هم پیدا کردند. پدر سیاوش با گرایش او به سمت موسیقی مخالف بود و از اینکه پسرش چنین راهی را انتخاب نموده راضی به نظر نمی رسید. به همین علت سیاوش مجبور شد راهش را به تنهایی ادامه دهد و جهت زندگیش را خودش انتخاب نماید.

زمانی که سیاوش در ایران به موسیقی می پرداخت، برادر و خواهرش در انگلستان به تحصیل مشغول بودند. داستان از این قرار است که وقتی برادرش در فصل تابستان برای دیدار خانواده به تهران آمد به سیاوش قمیشی پیشنهاد داد که همراه او به انگلستان برود و هنرش را در آنجا دنبال نماید. سیاوش نیز پیشنهاد وی را پذیرفت و این چنین شد که سیاوش قمیشی در سال 1959 میلادی در حالی که هنوز به سن چهارده سالگی نرسیده بود با خوشحالی و شادمانی به نزد برادر و خواهرش در لندن رفت و در انگلستان سکنی گزید. به مدت یک سال در کنار برادرش زندگی کرد، اما طرز فکر آن ها زیاد با هم متناسب نبود. به علت همین عدم تفاهم بعد از مدتی از برادرش جدا شد و شخصا به زندگی پرداخت.

سیاوش با خوانندگی و نوازندگی در گروه های مختلف، خرج زندگی و تحصیل خود را در می آورد پایان پیروز به اخذ مدرک کارشناسی ارشد موسیقی در رشته آهنگسازی از دانشگاه Royal Society of Arts واقع در لندن شد.

⇐ سیاوش قمیشی در جوانی ⇒

بازگشت به ایران و آغاز فعالیت هنری

سیاوش در سال 1971 یعنی نزدیک به 12 سال بعد و در سن بیست و پنج سالگی تصمیم گرفت محل زندگی اش را به تهران تغییر دهد و راهی ایران گردد. پس با این تصمیم راهی کشورش ایران شد. سیاوش کار موسیقی را با زدن گیتار آغاز نموده و در 14 سالگی اولین آهنگ رسمی خود را با نام ای قایقران به کجا می روی برای ضیاء ساخته است.

سیاوش قمیشی اولین هنرمند ایرانی است که توانسته است برای یک آهنگ، هر چهار بخش اصلی آن یعنی ترانه، آهنگ، تنظیم و خوانندگی را خود به تنهایی انجام بدهد. او به عنوان پایه گذار سبک موسیقی ترنس در ایران شناخته می گردد. هوادارانش به او لقب مرد بارانی داده اند. جالب است بدانید که اولین آلبوم سیاوش عروسک شب هست آلبومی که به نوعی آلبومی فراموش شده هست. در سال 1352 دومین آلبومی که سیاوش به بازار عرضه کرد. آلبوم زیبای فرنگیس بود.

سیاوش قمیشی بعد از ورود به ایران گروهی به نام stars تشکیل داد و در آن گروه به بازخوانی آهنگ های خارجی پرداخت. بعدها در کنار شهرام شب پره ، کامبیز تعیینی و همایون جلالی ، در گروهی به نام rebels به همکاری پرداخت. مسئولیت سیاوش قمیشی در این گروه خواندن آهنگ های slow بود و شهرام شب پره آهنگ های تند را اجرا می نمود.

سیاوش تا سن 34 سالگی در ایران بود تا اینکه انقلاب صورت گرفت و او نیز شرایط را برای ماندن محیا ندید به همین علت در سال 1978 به آمریکا رفت و در شهر لس آنجلس مشغول به زندگی شد

.

⇐ بیوگرافی سیاوش قمیشی ⇒

آثار هنری سیاوش قمیشی

سیاوش قمیشی از سن 49 سالگی رسما خوانندگی را آغار نمود و آلبوم حکایت را منتشر ساخت که مورد توجه بسیار زیادی نهاده شد. درخواست مردم و کمپانی ها بعد از آلبوم حکایت و استقبال پرشوری که از آن صورت گرفت ، باعث شد که او حرفه خوانندگی را ادامه دهد و علاوه بر آلبوم فرنگیس 13 آلبوم دیگر نیز روانه بازار موسیقی نماید که این آلبوم ها شامل : خواب بارون ، حکایت ، تاک ، قصه گل و تگرگ ، شهر خورشید ، قصه امیر ، هوای خونه ، قاب شیشه ای ، شکوفه های کویری ، حادثه ، نقاب ، بی سرزمین تر از باد ، روزهای بی خاطره هستند .

سیاوش قمیشی خوانندگی را بسیار دیر آغاز کرد و در یکی از مصاحبه هایش در این مورد گفت که زیاد از شغل خوانندگی یا لااقل در حد میکروفون بدست دریافت و زنده اجرا کردن خوشش نمی آید ولی به خاطر طرفدارانی که منتظر شنیدن صدای وی هستند به ارائه کنسرت می پردازد. او زیاد به رفت و آمد با مردم لس آنجلس نمی پرداخت. بعد از آلبوم نقاب همه توجه ها به طرز ویژه ای به او معطوف شد ، به طور صعودی بر طرفدارانش افزوده گشت و کنسرت هایش رو به رجحان نهاد.

ماجرای ازدواج سیاوش قمیشی

سیاوش قمیشی در بیست و نه سالگی با لیلا وصال ازدواج نموده و حاصل این ازدواج تنها یک فرزند به نام علیرضا است.علیرضا قمیشیدر شیراز زندگی می نماید و ظاهرا به خوانندگی هم می پردازد. او بیش از 35 سال سن دارد. سیاوش قمیشی پس از طلاق در ازدواج اولش پنج بار دیگر ازدواج نموده است.

خانواده و همسر سیاوش قمیشی

آخرین همسر سیاوش قمیشی نازنین مرعشی نام دارد (تا سال 92) که بیش از سی و پنج سال از وی کوچکتر است و حدودا بیست و پنج سال سن دارد. سیاوش قمیشی بعد از سال های طولانی ماندن در لس آنجلس (در سال 1385) شمسی تصمیم گرفت آمریکا را به قصد اروپا ترک کند و راهی آلمان و (تحقیقا) در روستایی به نام akhen ساکن گردد . او علت این تغییر مکان ناگهانی را دوری از محیط مسموم و ناجالب لس آنجلس و رسیدن به آرامش بیشتر مطرح نمود ! از گفته های او به نظر می رسد آخرین همسرش همراه او راهی اروپا نشد.

در حال حاضر یکی از بردانش در مونترال، دیگری در تهران و خواهرش در لس آنجلس زندگی می نمایند . در میان خانوادهٔ او سه نفر به هنر روی آورده اند یکی بردار زاده اش ژیان قمیشی است . او در کانادا شو اجرا می نماید . سیاوش پیروز به دیدار وی نشده است و پدر او یعنی بردارش را نیز بسیار کم دیده است. دیگری پسرش علیرضاست که در ایران مشغول به خوانندگی است ولی به هیچ وجه مورد استقبال نیست و شخص دیگری به نام برزا قمیشی نیز وجود دارد که او هم بردار زاده اش است، گیتار می نوازد ، راک ان رول می خواند و البته سیاوش قمیشی با او دیدار داشته است.

سیاوش قمیشی چندان ارتباط نزدیکی با خانواده خود ندارد. چندین سال پیش شایعه شده بود که او برای بازگشت به ایران به دولت جمهوری اسلامی نامه ای نوشته است اما بعد از مصاحبه ای این موضوع را تکذیب کرد و شرط خودش را برای بازگشت به ایران آزادی عمل برای انجام کارها و همچنین کنسرت هایش مطرح کرد و بازگو کرد که از طرف دست اندرکاران پیشنهاداتی برای خواندن در جزیره کیش داشته است اما این پیشنهاد را رد نموده و از خواندن در آنجا صرف نظر نموده است.

⇐ زندگینامه سیاوش قمیشی ⇒

علاقه به آهنگ سازی

وی در یکی از مصاحبه هایش گفت که تا پنج سال آینده به خواندن ادامه خواهد داد و چون آهنگساز است باقی عمر خویش را به وسیله آهنگ سازی امرار معاش خواهد کرد. سیاوش قمیشی علاقه دارد تا او را بیشتر به عنوان آهنگساز بشناسند تا خواننده. هر گاه شعر جدیدی به او می رسد و آهنگ زیبایی روی آن قرار می دهد بیشترین لذت را می برد.

بسیاری از ترانه هایی که آقای قمیشی، آهنگسازی آن ها را بر عهده داشته است، دارای تنظیم متفاوتی نسبت به دیگر آهنگ های ایرانی هم زمان خود بوده اند چرا که او سخت گیری خاصی بر فرایند تنظیم های آهنگ های خود دارد.

در بین معروفترین و پیروز ترین آهنگ های ساخته شده توسط سیاوش قمیشی برای دیگر خوانندگان می توان به این موارد اشاره نمود:

 • کی اشکاتو پاک می کنه برای ابی
 • گل بارون زده برای داریوش
 • فردا برای تعیین
 • یوسف کنعان برای ستار
 • چی صدا کنم تو رو برای لیلا فروهر
 • فصل عشق برای حبیب
 • زمستون برای افشین مقدم
 • شکست برای فرزین
 • رفتم من از یاد برای امیر رسایی
 • کبوتر عشقت برای شهرام شب پره
 • ولگرد برای شهره
 • دو خط موازی برای شهرام صولتی
 • غریبه برای شاهرخ، روح شیطون برای سوزان روشن
 • قایق کاغذی برای منصور
 • دارم عاشق میشم برای بتی
 • یکی شدن برای احمدرضا نبی زاده
 • عشق برای عارف
 • قایقران برای ضیا
 • فرنگیس برای عماد رام
 • عشق اول برای اندی
 • پاییز برای شادمهر عقیلی

علاقه سیاوش قمیشی به شعر و نویسندگی

سیاوش قمیشی اگر آهنگساز نبود شاعر یا نقاش می شد. روزی چند ساعت موزیک گوش می دهد، پیانو می زند و کتاب می خواند. علاقه زیادی به چایی بعد از ظهر، نگهداری و پرورش گیاهان و همچنین گربه سیاهش موسول دارد. هیچ شخصی بالاتر از موسیقی او وجود ندارد و می تواند با موزیکش بدون هر شخصی به زندگی بپردازد. به گفته خودش او به هیچ وجه اهل تجملات نیست و بسیار کم از کروات استفاده می نماید. آرزوی او بازگشت به ایران و بازدید از وطن خویش است.

سبک موسیقی سیاوش قمیشی

همکاری باتنظیم نمایندگانی مطلع و خوش ذوق که بعضا با وجودی که ایرانی نیستند، توانسته اند باموسیقی ایرانی ارتباط برقرار نمایند و نکته سنجی شخص سیاوش قمیشی در استفاده مطلعانه و هوشمند از صداسازی های الکترونیک و ساوند افکت های عجیب و بجا در تنظیم قطعاتش، به موسیقی سیاوش تنوعی خاص و رنگارنگی منحصر به فردی بخشیده است که موزیکالیتۀ ترانه های او رابه گونه ای بهتر و جذابتر نمایان میکند.

از لحاظ شعری، ترانه هایی که سیاوش قمیشی برای کار انتخاب میکند چند ویژگی اساسی دارند که مهم ترین آن ها سادگی و روانی کلام و دوری از پیچیدگی های معما گونۀ شعری است. سیاوش قمیشی از دیرباز علاقه ای به استفاده از کلام روشنفکر مابانه و غیر مردمی نداشته است و با انتخابی مطلع، به دام ابتذال ناشی از ساده پسندی و بی هویتی هم نیفتاده است.

فضای ترانه های سیاوش قمیشی فضایی روشن و امیدبخش است، به دور از سایه های خاکستری و سیاه رایج در ترانۀ نوین ایران. اعتراض موجود در ترانه های انتخابی سیاوش قمیشی هم نوع با موسیقی ای، اعتراضی سیاه و خمود نیست و از تلخی و شیرینی توأم برخوردار است.

برای ارتباط بیشتر با سیاوش قمیشی می توانید به صفحه وی در اینستاگرام به آدرس @ghomayshi زیر رجوع نمایید.

منبع: setare.com
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1470

به "بیوگرافی سیاوش قمیشی؛ همسران، فرزند و زندگی خصوصی" امتیاز دهید

4 کاربر به "بیوگرافی سیاوش قمیشی؛ همسران، فرزند و زندگی خصوصی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی سیاوش قمیشی؛ همسران، فرزند و زندگی خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید