دیدنی های جاده هراز

به گزارش تور دبی ارزان، جاده هراز دست شما را در دستان مازندران می گذارد و سر راهش دیدنی ترین مناطق گردشگری را هم به شما هدیه خواهد نمود.

دیدنی های جاده هراز

اینهمه می گوییم چالوس و جاده چالوس و چه و چه و چه، خوب آیا از دیدنی های جاده هراز با خبریم؟ روستاهای آن را می شناسیم؟ یا اصلاً جاده هراز یا چالوس فقط وسیله هستند تا دست ما را در دست مازندران بگذارند؟ امروز بخش گردشگری خبرنگاران به جاده هراز سر زده و گُله به گله زیبایی هایش را برایتان خواهد شمرد. با ما همراه باشید.

جاده هراز کجاست ؟

بعد از جاده چالوس، مهمترین جاده تهران-مازندران هراز است. در سال 1342 بعد از تلاشی 23 ساله به بهره برداری رسید. به جاده 77 معروف است و از دره رود هراز می گذرد. بین شهرهای بومهن و رودهن از جاده فیروزکوه منشعب می گردد. از بالای دره مشاء، آبعلی، گردنه امامزاده هاشم، پلور، آب اسک، رینه و لاریجان می گذرد و در نهایت به شهر آمل متصل می گردد. کوتاه ترین جهت بین تهران و آمل است. روستای فیلبند هم اتفاقاً در همین جهت قرار گرفته است. بر طبق آمار در ایام نوروز نزدیک به 4 میلیون مسافر از این جاده وارد استان مازندران می شوند.

تنها مشکل جاده هراز تصادف ها و ریزش بهمن در آن است و به خصوص از بومهن تا امامزاده هاشم خطر ریزش بهمن کمی بیشتر هم هست. اما خوشبختانه با کمی احتیاط همه چیز حل می گردد.

با این مطلب همراه شوید، کمی حوصله کنید و در سفر بعدی تان در این جاده چند ساعتی را هم به دیدنی هایش سر بزنید.

دیدنی های جاده هراز

 • جنگل الیمستان

  جنگل بکری در کیلومتر 20 جاده هراز وجود دارد به نام الیمستان. الیما گیاهی است که در برخی خورش ها از آن استفاده می گردد و فقط اردیبهشت می روید. جهت رسیدن به آن پر است از دشت های پر گل و خود جنگل هم مه گرفته و بسیار دیدنی است. جنگل نوردی و کمپ زنی، پیاده گردی و عکاسی مهمترین تفریحات آن است و بهترین عکس های یادگاری را می توانید برای خود بیاورید.

  برای اطلاعات بیشتر و نحوه دسترسی به مطلب جنگل الیمستان و جادوگر بهار در همین مجله مراجعه کنید.

 • پلور جاده هراز

  یکی از دیدنی های جاده هراز مخصوصاً در فصل زمستان، پلور است. از روستاهای آمل مازندران. در 80 کیلومتری تهران واقع شده و آب معدنی هایش هم کاملاً معروف است. هم خودش دیدنی ست و هم تمام طبیعت اطرافش. جایی مثل دره زمان که قبلاً هم مطلب آن را برایتان نوشتیم. گفتیم تنگه ای است که رودخانه باصفایی از بین آن می گذرد و رقیب سر سخت تنگه واشی است. جهت دسترسی دره زمان را هم همانجا خواهید دید.

 • آبشار شاهاندشت

  در 65 کیلومتری آمل یکی دیگر از دیدنی های جاده هراز را خواهید دید. آبشار شاهاندشت است و ارتفاعی حدود 50 متر دارد. مشرف به روستای ییلاقی به همین نام هم هست. در کنار قلعه باشکوه ملک بهمن در دهکده شاهاندشت در منطقه امیری لاریجان قرار گرفته است.

  جهت دسترسی: در 86 کیلومتری تهران از جاده هراز پلی فلزی روی رودخانه هراز ساخته شده. در نزدیکی منطقه گزنک و روستای شنگلده در منطقه لاریجان است. به عنوان گذرگاه منطقه امیری از آن استفاده می گردد. از روی پل که وارد جهت آسفالته سمت راست شوید. این جهت در کنار رود خانه هراز و برخلاف جهت آب پس از 2 کیلومتر شما را به روستای شاهاندشت می رساند. سواری تان را پارک کنید و پیاده ادامه دهید تا یک تابلوی کوچک هدایت تان کند. به نظرم بعد از گذشتن از یک قبرستان اگر جهت جنوبی را بروید برایتان بهتر باشد.

 • آبعلی پیست اسکی هراز

  در بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند شهر آبعلی، یکی از قدیمی ترین مناطق استان تهران قرار گرفته است و بیشتر از یک دهه است که به شهر تبدیل شده. در امتداد جاده هراز است و مناطق مبارک آباد و پیست اسکی آبعلی را شامل می گردد. آب و هوای سرد زمستانی اش بی نظیر است و خنکای تابستانش فرح بخش.

  یادم هست که وقتی کوچکتر بودم در زمستان ها پدرم برای سوارکاری هم مرا به آنجا می برد. پیست عالی دارد و محل رفت آمد ورزشکاران زیادی است. اولین پیست اسکی ایران است و بیش از هفتاد سال قدمت دارد. تیوپ سواری اش هم حرف ندارد. سال هاست که در فصل زمستان مکانی برای گردهمایی ورزشکاران و ورزش دوستان می گردد و مورد استقبال بی نظیر آن ها قرار می گیرد. رستوران ها و کبابی های نامی و معروفی هم دارد و دوغ آبعلی اش هم که زبانزد است.

 • دشت لار جاده هراز

  سد لار که روی رودخانه هراز قرار گرفته است، در 100 کیلومتری آمل و در بخش لاریجان است. در کنارش دشت زیبایی وجود دارد که به همین نام هم معروف شده. این دشت در منطقه ای حفاظت شده قرار گرفته است و از تنوع گیاهی جانوری زیادی هم برخوردار است. بسیاری گردشگران و مسافران این دشت را می شناسند و برای کمپ زنی در منطقه آنجا را انتخاب می نمایند.

  *نکته: قبل از 15 خرداد به دلیل فصل زاد و ولد حیوانات امکان عبور با خودرو از محیط بانی وجود ندارد.

  جهت دسترسی: جاده آبعلی (تهران به سمت آمل) و داخل شهر پلور. این جهت از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای که همان ورودی شرقی پارک ملی لار است ادامه دارد.

 • آب معدنی لاریجان

  وقتی از آمل وارد جاده هراز بشوید و از روستاهای بایجان، امیری و شنگلده، بگذرید به شهر گزنک خواهید رسید. بلافاصله بعد از خروج از شهر، جهت فرعی آسفالته سمت راستتان را به مقصد گزانه، امیرآیاد و آبگرم لاریجان ادامه دهید. این منطقه در 70 کیلومتری آمل قرار گرفته. منطقه ای خوش آب و هوا و سرسبز است که آب های معدنی شفابخشی هم دارد. سرشار از املاح معدنی که بیماری های مفصلی، پوستی و … را بهبود می بخشد.

 • بقعه امام زاده هاشم (ع)

  جاده هراز را وقتی بخواهی به راننده ای پیشنهاد بدهی، می گویی همان جاده که امامزاده دارد؛ و مسافر شما به سرعت متوجه جاده هراز می گردد. بر بلندی قرار گرفته و همه می شناسندش. وجود امامزاده هاشم هم به عنوان مقصد گردشگری جذاب است. هم زیارت کردن آنجا کلی حال دلمان را خوب می نماید. فرصتی برای مسافران هم هستند که دقایقی برای خستگی در کردن و چایی خورد در آن توقف نمایند. گاهی اوقات برخی از مسافران را دیده اید که برای یکی شدن و ادامه جهت با یکدیگر اینجا قرار می گذارند. زنجیر چرخ هایشان را همین جا می بندند. خود را به این امام زاده می سپارند و راهشان را ادامه می دهند.

 • غار گل زرد

  در منطقه پلور و مراتع شمالی اش دشت گل زرد قرار گرفته است و به روستای منظریه می رسد. یکی از بی نظیرترین دیدنی های جاده هراز داخل غار این دشت، چندین حوضچه آب سرد هست که عمق برخی هایشان به 4 متر هم می رسد. جالب است بدانید این دشت در بهار با دامنی از گل های زرد پوشیده می گردد. در فاصله 65 کیلومتری تهران و قبل از خروجی سد لار قرار گرفته. جاده ای خاکی سمت چپتان قرار گرفته است. پس از 4 کیلومتر به یک کلبه کوهستانی می رسد که از کنار آن تا دهانه غار نیم ساعت با پای پیاده، زمان است.

  *نکته: بهتر است این جهت را با آفرود و خودرو های شاسی بلند طی کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 918

به "دیدنی های جاده هراز" امتیاز دهید

1 کاربر به "دیدنی های جاده هراز" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های جاده هراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید