سبزیجاتی که نمی میرند!

به گزارش مجله سفرنامه دبی، پرورش سبزیجات به راحتی آب خوردن است اما گر باز هم نگرانید که سبزیجات تان را نکشید، ما به شما سبزیجاتی را معرفی می کنیم که اگر بخواهید هم نمی توانید به آنها آسیبی وارد کنید!

سبزیجاتی که نمی میرند!

حتی اگر در نگهداری از سبزیجات کارکشته شده اید و آنها را به خوبی پرورش می دهید باز هم موقعیت هایی پیش می آیند که فراموش می کنید به سبزیجات تان رسیدگی کنید.

این سبزیجات با کمترین نگهداری زنده می مانند و بی توجهی شما را به خوبی تاب می آورند! خودتان ببینید!

1- نعنا

تنها چیزی که در مورد نعنا آزار دهنده می شود این است که چه طور این گیاه را کنترل کنید! نعنا به سرعت رشد می کند و پراکنده می شود و اگر بخواهید آن را از نقطه ای از باغچه حذف کنید، کارتان سخت می شود! وقتی آن را در محل وسیعی از باغچه می کارید، به طور دیوانه واری رشد می کند و توسعه می یابد و در صورت بی توجهی شما هم مسئله ای برایش پیش نمی آید! و این طور به نظر می آید که حتی از این امر لذت هم می برد!

وقتی نعناتان شروع به اندکی پژمرده شدن کرد، به آن آب بدهید تا دوباره شاداب شود. نگران نباشید حتی اگر گیاه تان تا نزدیکی خشکی هم رفته باشد دوباره سرحال می شود! اگر نعنا را هرس نکنید می تواند دراز و بد شکل شود و شاخه ای بلند با تعداد کمی برگ تولید کند که برای اندکی نور با هم دعوا کنند.

اگر برای مدتی فراموش کردید نعناتان را هرس کنید اشکالی ندارد. هر وقت که زمان داشتید آن را هرس کنید و شکل دهید و خواهید دید به زودی برگ های جدیدش ظاهر می شوند. نعنا برای کسانی که تازه می خواهند باغبانی را شروع کنند و فکر می کنند خیلی در آن خوب نیستند، عالی است!

2- آویشن

آویشن گیاهی بسیار بخشنده است که بی توجهی، خشکی، هرس زیاد، هرس کم، عدم تغذیه و … را تحمل می کند. این گیاه می تواند در محلی که شما معمولا رسیدگی به آنجا را فراموش می کنید، کاشته شود!

آویشن همچنین برای خزیدن در کنار معابر و راه ها و زیبا کردن آنها بسیار مناسب است. این گیاه، گیاهی بسیار سر سخت است و برای روییدن در بین شکاف سنگ های کف و دیوار و عملا هر جایی که بتواند ریشه اش را نگه دارد، مناسب است. برای کشتن آن باید زحمت زیادی بکشید!

3- پیازچه

پیازچه باید اولین گیاهی باشد که برای کاشت یک باغچه سبزیجات مقاوم، انتخاب می کنید! این گیاه هم مانند دو گیاه قبلی بی توجهی شما را تحمل می کند و به راستی که گیاهی سر سخت است. این گیاه در طول سرمای سرد زمستان بدون کوچکترین محافظتی زنده می ماند. در طول فصل هم مهم نیست که چند بار آن را هرس کرده باشید، باز هم بدون کوچکترین شکایتی به رشد خود ادامه می دهد و وقتی گل های شگفت انگیزش نمایان می شوند، تنها یک دوربین عکاسی لازم دارید! پیازچه را در گلدان هم می توانید بکارید و در بالکن قرار دهید. این گیاه به صورت دسته ای رشد می کند و این به آن معنی است که گیاه بزرگ جثه ای تشکیل می دهند. اما مانند نعنا در مکان هایی که آنها را نکاشته اید سبز نخواهند شد!

گیاه هر سال بزرگ تر می شود و دسته های جدیدی ظاهر می شوند و تنها کاری که باید بکنید این است که هر 3 سال یک بار، در نقاط مختلف باغچه، تقسیم شان کنید.

4- بادرنجبویه

این گیاه دارویی شاید کمتر شناخته شده باشد. این گیاه که از خانواده نعنا است برای کسانی که فکر می کنند هیچ شانسی در پرورش سبزیجات ندارند عالی است! طعم خوشمزه و لیمو مانند آن جایزه شماست برای نگهداری از این گیاه خوش بو و خوش طعم. بادرنجبویه را می توان در تمام طول سال پرورش داد و زمانی که گیاه به گل رفت (تا جایی که امکان دارد از به گل رفتن سبزیجاتی که برای برگ پرورش شان داده اید جلوگیری کنید، چرا که بعد از به گل رفتن علاوه بر اینکه طعم گیاه عوض می شود و تند تر می شود، انرژی گیاه هم کاهش می یابد) می توانید آن را تا طوقه بچینید و برای سال بعد آماده شوید. با این گیاه اندازه زیادی سبزی آبدار در مکانی خواهید داشته که شاید اصلا به آن توجه نکرده اید! پس این گیاه برای کسانی که تازه می خواهند باغبانی را شروع کنند عالی است.

منبع: فوت و فن
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2293

به "سبزیجاتی که نمی میرند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبزیجاتی که نمی میرند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید