عوارض تزریق چربی صورت چقدر جدی است؟

به گزارش مجله سفرنامه دبی، تزریق چربی صورت که گاهی به آن پیوند چربی صورت هم می گویند، یکی از عمل های زیبایی است که برای حجم دهی و فرم دهی به صورت انجام می گردد. عوارض تزریق چربی صورت یکی از مهم ترین نگرانی های کسانی است که دنبال انجام این عمل زیبایی هستند. اگر در خصوص این عمل و عوارض آن سوال دارید، در ادامه همراه ما باشید. به مهم ترین سوال های شما در خصوص عوارض تزریق چربی صورت جواب می دهیم.

عوارض تزریق چربی صورت چقدر جدی است؟

عمل تزریق چربی صورت چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است با این عمل و نحوه انجام آن و بعد عوارض تزریق چربی به صورت، بیشتر آشنا شوید.

عمل تزریق چربی صورت یا پیوند چربی صورت، عملی است که در طی آن لیپوساکشن برای برداشت چربی روی قسمت های دیگری از بدن که بافت چربی دارد انجام می گردد و چربی برداشت شده بعد از پردازش با سرنگ های کوچک به مناطقی از صورت که احتیاج به افزایش حجم دارند، تزریق می گردد.

بعضی از نواحی صورت مثل گونه ها، پارانازال (اطراف سوراخ های بینی)، پیشانی، لب ها، زیر چشم و… به مرور زمان و با افزایش سن، حجم و چربی طبیعی خود را از دست می دهند که باعث پیر شدن صورت می گردد. در عمل تزریق چربی صورت هم معمولا چربی به همین نواحی تزریق می گردد.

تزریق چربی صورت در واقع یک نوع فیلر دائمی است اما درصد حفظ چربی تزریق شده تقریباً 60 درصد است. تزریق همزمان پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP، که از خون شما برداشت و پردازش شده است، بقای چربی را بهبود می بخشد. اما این یک هزینه اضافی در عمل شما خواهد بود و ممکن است همه پزشکان، آن را انجام ندهند.

چه کسانی گزینه مناسبی برای تزریق چربی صورت هستند؟

تغییرات صورت که با افزایش سن رخ می دهد را می توان در قالب کاهش حجم، افتادگی به سمت پایین مثلا افتادگی زیر چشم ها و گونه ها و نازک شدن پوست و استخوان ها مشاهده کرد. چین و چروک در گردن ایجاد می گردد، چین های اطراف دهان و بینی (خطوط لبخند) عمیق تر می شوند، لایه های چربی در گونه های شما پایین می آیند و کوچک می شوند و باعث ایجاد پف چشم می شوند، لب ها حجم خود را از دست می دهند و ابروها افتاده می شوند. به طور معمول، این مرحله از افزایش سن در اواسط تا اواخر دهه بیست به وضوح آشکار می گردد. پیوند چربی صورت به طور موثری این مشکل کاهش حجم چربی با افزایش سن را برطرف می نماید.

اگر جوان هستید اما از کانتور سه بعدی، برجستگی و شکل ساختارهای خاص صورت مانند گونه ها، پیشانی و چانه خود ناراضی هستید، پیوند چربی صورت ممکن است برای شما مفید باشد.

پس افرادی که به علت افزایش سن دچار افتادگی و کاهش حجم در صورت شده اند و جوانانی که می خواهند فرم صورت خود را تغییر دهند، گزینه های مناسبی برای این عمل هستند.

عوارض تزریق چربی صورت بلافاصله پس از تزریق

پس از تزریق ممکن است در مرحله بهبود، عوارضی مثل مواردی که در ادامه شرح می دهیم تجربه کنید.

 • جراح پلاستیک شما ممکن است برای به حداقل رساندن جذب چربی تازه منتقل شده، مقدار کمی از بوتاکس را به نواحی خاصی تزریق کند. در این صورت، ممکن است متوجه کاهش خفیف در عملکرد عضلات شوید. اما این موقتی است و جراح پلاستیک شما بیش از حد بوتاکس تزریق نمی نماید که منجر به اختلال عملکرد کامل عضلانی می گردد.
 • تورم خفیف تا میانه در صورت، قابل انتظار است.
 • درد و تورم میانه در ناحیه لیپوساکشن شده وجود دارد. این درد با داروهای بدون نسخه و تجویزی به خوبی کنترل می گردد.
 • کبودی را در محل لیپوساکشن تجربه خواهید کرد که معمولاً در عرض 2 تا 3 هفته برطرف می گردد.
 • به طور معمول، این روش احتیاجی به مراجعه به کلینیک برای کشیدن بخیه ندارد.
 • می توانید پس از 3 تا 7 روز به سر کار بازگردید. این به سطح راحتی شما بستگی دارد.
 • می توانید 2 هفته پس از جراحی آغاز به از سرگیری تدریجی فعالیت بدنی کنید.

آیا تزریق چربی به صورت عوارض دارد؟

به غیر از مواردی که عنوان کردیم و از عوارض رایج پس از تزریق و طبیعی است، ممکن است مسائل زیر را هم تجربه کنید که ممکن است برای همه اتفاق نیافتند.

تقریباً 50 تا 60 درصد از حجم اولیه وارد شده ممکن است از بین برود و ممکن است احتیاج به یک تزریق ترمیمی باشد. عوارض جانبی رایج انتقال چربی صورت عبارتند از کبودی و تورم، احساس بی حسی یا تغییر حس در نواحی پرشده از چربی. این علائم معمولا موقتی است. خونریزی و عفونت، غیرمعمول است.

علاوه بر این، اگر کاهش حجم در دو طرف صورت دقیقاً برابر نباشد، احتمال عدم تقارن جزئی وجود دارد. با این حال، اگر به هر چهره، از جمله چهره های بسیار مجذوب نماینده دقت کنید، متوجه خواهید شد که دو طرف صورت دقیقاً متقارن نیستند پس نگران عدم تقارن صورت نباشید.

در نهایت، یک عارضه بسیار نادر اما جدی برای هر تزریق فیلر صورت (از جمله فیلرهای بدون نسخه)، تزریق داخل عروقی (تزریق در رگ خونی) است که منجر به آمبولی، سکته، کوری یا نکروز پوستی (از دست دادن پوست) می گردد.

تا به امروز 93 مورد آمبولی در سراسر دنیا بر اثر عوارض تزریق چربی در صورت گزارش شده است. مراحلی برای جلوگیری از این امر وجود دارد، اما مهم است که هر کسی که این عمل زیبایی را در نظر می گیرد، هر چند خطر آن نادر باشد، از آن مطلع باشد و با دانش کافی در خصوص انجام آن تصمیم بگیرد.

عوارض تزریق چربی به صورت لاغر

تزریق چربی صورت برای صورت هایی انجام می گردد که به دلایل مختلف، بخشی از حجم خود را از دست داده باشند یا از ابتدا لاغر باشند. شکل ابتدایی صورت، تاثیری روی عوارض آن ندارد. در نتیجه اگر صورت لاغری دارید، دچار عارضه بیشتری نسبت به دیگران نمی شوید.

آیا تزریق چربی صورت جایگزین دارد؟

بله، با توجه به افزایش حجم، یکی از جایگزین های آن، ایمپلنت صورت است که افزایش حجم مشخصی را در یک مرحله ایجاد می نماید. با این حال، عیب این روش این است که از بافت چربی بدن خود بیمار استفاده نمی گردد، درنتیجه تمام خطرات مرتبط با ایمپلنت را به همراه دارد (مثلا عفونت و احتمال نادرست قرار گرفتن ایمپلنت، هر چند که این احتمال ضعیف است).

جایگزین دیگر، فیلرهای بدون نسخه است. مزیت تزریق چربی صورت، بهبود کیفیت بافت و این حقیقت است که از بافت بدن خود بیمار با ماندگاری بیشتر استفاده می گردد. اما فیلرهای دیگر ماندگاری این روش را ندارند.

اگر مقدار کاهش حجم صورت کم باشد، از روش هایی که باعث تقویت کلاژن سازی می گردد برای بهبود شرایط صورت استفاده می گردد.

اگر برایتان سوال شده آیا تزریق چربی صورت عوارض دارد و آیا می توان از راهکارهای کم خطرتر استفاده کرد یا نه، می توانید جایگزین های زیر را در نظر بگیرید:

اگرپوست صورت شما دچار افتادگی شده، یکی از برترین جایگزین های تزریق چربی، لیفت صورت با نخ است. اگر هم دوست دارید به لب های خود حجم بیشتری بدهید، انواع فیلر و ژل لب در کلینیک های زیبایی انجام می گردد. اما فیلر یا ژل لب چیست؟

در این روش زیبایی هم از فیلرهای مختلف برای تزریق حجم در لب ها استفاده می گردد.

تزریق چربی در کدام نواحی صورت انجام می گردد؟

تزریق چربی صورت با توجه به احتیاج صورت به افزایش حجم انجام می گردد. معمولا نواحی زیر برای تزریق چربی صورت انتخاب می شوند:

 • گونه ها
 • چین و چروک اطراف چشم
 • پیشانی
 • لب
 • شقیقه ها
 • خطوط خنده

مزایای تزریق چربی صورت

عوارض تزریق چربی صورت ممکن است شما را از انجام این عمل منصرف کند اما این عمل به هر حال مزایایی هم دارد که باعث شده این روزها یکی از خدمات محبوب در کلینیک های زیبایی باشد.

تزریق چربی صورت به بیماران این امکان را می دهد که دو مشکل را با یک روش ساده حل نمایند. بیماران می توانند روی این درمان حساب نمایند تا علائم پیری در صورت آن ها کاهش پیدا کند و چربی های اضافه از بین بروند. در یک جلسه، بیماران موارد زیر را تجربه می نمایند:

 • از بین رفتن چین و چروک، خطوط ظریف و نواحی فرورفته در صورت
 • افزایش حجم گونه ها، لب ها و سایر نواحی که دچار کاهش حجم شده اند.
 • ایجاد ظاهری جوان تر در چهره
 • انتخاب ناحیه بدن برای برداشتن چربی
 • نتایج طولانی مدت نسبت به درمان های تزریقی مشابه
 • احتمال کمتری برای ایجاد واکنش آلرژیک

سوالات رایج درباره تزریق چربی صورت

در تزریق چربی صورت چه مقدار چربی خارج می گردد؟

پزشک مربوطه ابتدا برای کانتور و فرم دهی صورت برنامه ریزی می نماید و شکل مناسب را با توجه به احتیاجهای صورت طراحی می نماید. با توجه به مقدار چربی مورد احتیاج، چربی از نواحی اهدانماینده جدا می گردد.

نتایج تزریق چربی صورت چقدر دوام دارد؟

نتایج تزریق چربی صورت معمولا طولانی مدت است و می تواند تا سال ها دوام داشته باشد. البته در صورتی که افزایش یا کاهش وزن قابل توجهی در بدن اتفاق نیافتد. اگر به دستورات پزشک بعد از تزریق توجه کنید و تغییر وزن قابل توجهی نداشته باشید و وزن خود را حفظ کنید، ظاهر تازه شما تا سال ها بدون تغییر باقی می ماند.

جمع بندی

عوارض تزریق چربی صورت یکی از نگرانی های رایج برای انجام این عمل زیبایی است. اما این تزریق معمولا نتایج خیره نماینده و فوری دارد و اگر دچار تغییر وزن نشوید، تا سال ها نتایج آن باقی می ماند. برای پیشگیری از عوارض تزریق چربی صورت این تزریق را حتما در مراکز تخصصی و زیر نظر متخصص و پزشک مرتبط انجام دهید و در خصوص آن تحقیق کنید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: Topdoctors, Med.stanford

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2487

به "عوارض تزریق چربی صورت چقدر جدی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض تزریق چربی صورت چقدر جدی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید