هزینه سالانه صدور قبض های کاغذی چقدر است؟

به گزارش تور دبی ارزان، دولت الکترونیکی خدمتی است که اگر از مرحله شعار به عمل برسد، به واسطه آن می توان در کنار صرفه جویی 330 میلیارد تومانی اتصال کارت سوخت به کارت بانکی، 1440 میلیارد تومان در هزینه قبوض صرفه جویی کرد و این موارد شاید ابتدایی ترین بهره برداری ها از هوشمندسازی فرآیندهای دولتی باشند.

هزینه سالانه صدور قبض های کاغذی چقدر است؟

به گزارش تور دبی ارزان، هوشمندسازی را شاید بتوان استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات برای تسهیل فعالیت هایی دانست که پیش از این، به صورت سنتی و معمول انجام می شدند و البته با اجرای طرح هوشمندسازی، می توان کشور را ارزان اداره کرد تا کارهای مردم با سرعت و سهولت بیش تری انجام گردد.

در کنار استفاده های متعددی که از فرآیند هوشمندسازی می گردد، می توان به صرفه جویی در هزینه ها، کاهش رفت وآمد، و حتی حفظ محیط زیست به عنوان مزایای هوشمندسازی اشاره نمود. همان طور که اخیرا کارت سوخت به کارت های بانکی متصل شده و با بهره گیری از ظرفیت های دولت الکترونیک، صرفه جویی 330 میلیارد تومانی در هزینه ها و کاهش مدت زمان فرآیند خدمات اتفاق افتاده است.

در همین راستا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با طرح این سوال که هزینه سالیانه صدور قبض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن چقدر است؟ گفته است: 1440 میلیارد تومان! رقمی که در شرایط ویژه کنونی اقتصادی حفظ آن ضروری و متعلق به مردم است. برخی قبل از اجرای پروژه کارت سوخت باور نمی کردند، اما انجام دادیم و شد. چه کارها که با دولت الکترونیکی می توان کرد.

پیش از این درباره خدمات ارائه شده با استفاده از دولت الکترونیکی، وزیر ارتباطات شرح داده بود: شرایط فعلی بودجه ای ایجاب می نماید که با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیکی به سمت صرفه جویی در هزینه ها برویم و این هزینه ها را از دوش مردم و یا هزینه بودجه برداریم. از ابتدای سال، عدد اعتبار تخصیص یافته به وزارت ارتباطات 600 میلیارد تومان بوده در حالی که 1440 میلیارد تومان هزینه قبوض خدماتی و یا 330 میلیارد تومان هزینه صدورت کارت سوخت است و این هزینه ها می تواند صرفه جویی گردد و به عنوان منابع به آن ها نگاه کرد.

در هر حال به گفته مسوولان می توان این قبوض را به گوشی همراه شهروندان ارسال کرد که نسخه دیجیتالی آن، در کارپوشه ایرانیان قرار بگیرد، یا به صورت پیامکی یا اپلیکیشن های دولت همراه یا اپلیکیشن که خدمات پرداخت را انجام می دهند و به مشترک خبر داد که قبض شان آمده است. این فرایند اطلاع رسانی آنلاین به مشترک و به روز بودن این مدل اطلاع رسانی در برگشت درآمد آن ها هم هزینه دارد.

کارپوشه ملی ایرانیان در راستای دسترسی آزاد به اطلاعات ایجاد شده است؛ به این صورت که برای هر شخص ایرانی طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، کارپوشه ای ایجاد شده است. مردم ثبت نام نموده و سپس به کارپوشه خود دسترسی پیدا می نمایند.

در این سامانه هر یک از مردم و کسب و کارها دارای یک کار پوشه ای الکترونیکی تحت عنوان ایران پوشه بوده و همه اقلام تحویل گرفتنی الکترونیکی خود شامل اعلان ها و ابلاغیه های دولتی و مکاتبات از تمام دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی را به صورت یکپارچه و اختصاصی دریافت نموده است و از هرجایی بدان دسترسی خواهند داشت.

این بستر واحد و تجمیع شده صرفه جویی بسیاری را در جهت حذف هزینه های سربار دستگاه ها، جهت ارسال اعلان و ابلاغیه ها و هم چنین کاهش ترافیک تبادل و گردش اطلاعات مورد احتیاج از شبکه داخلی دستگاه ها و نهادهای عمومی را دربردارد.

از دیگر ویژگیهای برجسته این بستر می توان به کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه های اجرایی، نهادهای عمومی، تسریع در پاسخگویی به ارباب رجوع و تجمیع تمام اعلانات و مکاتبات دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی به اشخاص در سامانه ای واحد اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 193

به "هزینه سالانه صدور قبض های کاغذی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه سالانه صدور قبض های کاغذی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید