وعده بازسازی از چشمه علی شهر ری تا آب انبار ورامین

به گزارش مجله سفرنامه دبی، مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران گفت: تپه چشمه علی، در امتداد دامنه و دیواره شرقی و جنوبی تپه تاریخی چشمه علی در بعضی نقاط خالی شده و خاک تپه ریزش نموده است که قصد داریم قسمت های آسیب دیده را با مصالح مناسب استحکام بخشی کنیم و در خاتمه با کاهگل پوشش دهیم.

وعده بازسازی از چشمه علی شهر ری تا آب انبار ورامین

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

او با اشاره به فرایند افزایشیِ فرسایش و آسیب هایی که به نقش برجسته چشمه علی وارد شده، ادامه داد: برای حفاظت نقش برجسته چشمه علی بودجه ای مناسب اختصاص داده شده تا قبل از خاتمه سال جاری فرایند بازسازی آن شروع گردد.

در سال های 1313 تا 1315 هجری شمسی، تپه کنار چشمه علی توسط تیم کاوش اریک اشمیت کاوش شد و آثاری مربوط به شروع هزاره چهارم، دوره های اسلامی و اشکانی به دست آمد که اکنون بخشی از این آثار در موزه های آمریکا و بخش دیگر در موزه ایران باستان نگهداری می گردد. با درگذشت اریک اشمیت، پژوهش ها بار دیگر در سال 1377 شمسی توسط گروهی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه تهران و دانشگاه برادفورد از سر گرفته شد و نشانه های فرهنگی از هزاره های ششم، پنجم و شروعین چهارم به دست آمد.

بازسازیِ آب انبار قلعه بلند ورامین

همچنین به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تهران، ژیلا خدادی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ورامین - درباره شرایط ساماندهی آب انبار قلعه بلند ورامین گفت: در جلسه مشترک با بخشدار جوادآباد و دهیار روستای قلعه بلند و مالک آب انبار و خانه اربابی ظفر قرار شد تا دیوار آب انبار قلعه بلند توسط دهیاری روستا بازسازی گردد.

ایسنا نوشت، او با اشاره به این که آب انبار قدیمی روستای قلعه بلند از توابع بخش جوادآباد ورامین، یکی از مهم ترین آثار باقیمانده از اواخر دوره قاجار است که در تامین آب اهالی این روستا که در آن موقع از رونق بسیاری برخوردار بود، نقش بسزایی ایفا می کرد، بیان نمود: حفظ این بنا ارزشمند از اولویت های اداره میراث فرهنگی و بخشداری جوادآباد ورامین است که امیدواریم با انجام یک همدلی پس از بازسازی دیوارهای این آب انبار با تخصیص اعتبارات استانی این اثر به صورت کامل بازسازی و احیا گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1528

به "وعده بازسازی از چشمه علی شهر ری تا آب انبار ورامین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده بازسازی از چشمه علی شهر ری تا آب انبار ورامین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید