44 مؤسسه ایرانی در میان بهترین دانشگاه های جهان یو. اس. نیوز قرار گرفت

به گزارش مجله سفرنامه دبی، بر اساس ویرایش 2022 رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان یو. اس. نیوز که در سال 2021 میلادی منتشر شده است، 44 مؤسسه ایرانی در میان مؤسسه های برتر جهان جای گرفته اند.

44 مؤسسه ایرانی در میان بهترین دانشگاه های جهان یو. اس. نیوز قرار گرفت

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، دانشگاه های تهران، آزاد اسلامی، علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی اصفهان، و صنعتی امیرکبیر پنج مؤسسه برتر ایرانی در این سیاهه هستند. افزون بر این، پنج دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته، لرستان، پیام نور، صنعتی ارومیه، و علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز اگرچه از دیدگاه ارزیابی فراگیر در میان 1750 مؤسسه برتر جهان نیستند، ولی در یکی از زمینه های علمی یو. اس. نیوز جایگاه جهانی دارند.

رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان برای فهم بهتر مقایسه مؤسسه ها در جهان پدید آمده است. با افزایش دانشجویانی که در پی ادامه تحصیل در کشور های خارجی هستند، رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان که آوازه و پژوهش های علمی مؤسسه ها را در بر دارد، می تواند به آن ها در گزینش مؤسسه ها یاری رساند. این نظام به رتبه بندی پیرامون 1750 مؤسسه برتر از 90 کشور پرداخته است. تنها مؤسسه هایی در این نظام ارزیابی می شوند که دست کم 1250 مقاله در پنج سال گذشته (از 2015 تا 2019 میلادی) در نمایه نامه وب آوساینس داشته باشند.

مؤسسه یو. اس. نیوز از 13 سنجه کلیدی (آوازه جهانی پژوهشی، آوازه منطقه ای پژوهشی، شمار انتشارات، کتاب ها، همایش ها، تأثیر استنادی تعدیل شده، شمار همه استنادها، شمار انتشارات در میان 10 درصد انتشارات باکیفیت، نسبت انتشارات در میان 10 درصد انتشارات باکیفیت، شمار همکاری جهانی [نسب به کشور]، شمار همکاری جهانی، شمار مقاله های پراستناد در میان یک درصد انتشارات باکیفیت، و نسبت مقاله های پراستناد در میان یک درصد انتشارات باکیفیت) برای ارزیابی مؤسسه ها بهره می گیرد. داده های ارزیابی این سنجه ها با همکاری شرکت کلاریویت آنالیتیکس (ناشر پایگاه های وب آوساینس و اینسایتس) گردآوری می شوند. در جدول یک، امتیاز کل و رتبه های ملی، منطقه ای (در آسیا)، و جهانی مؤسسه های ایرانی و در جدول دو، رتبه آن ها در سنجه های گوناگون آمده است.

بر پایه ویرایش 2022 نظام رتبه بندی یو. اس. نیوز، Harvard University با بیشترین امتیاز پیشگام جهان است و سپس، دانشگاه های Massachusetts Institute of Technology، Stanford University، University of California-Berkeley، University of Oxford، Columbia University، University of Washington، University of Cambridge، California Institute of Technology، و Johns Hopkins University در جایگاه دوم تا دهم هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2063

به "44 مؤسسه ایرانی در میان بهترین دانشگاه های جهان یو. اس. نیوز قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "44 مؤسسه ایرانی در میان بهترین دانشگاه های جهان یو. اس. نیوز قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید