آماده شدن اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران با اجرای 148 نوازنده

به گزارش تور دبی ارزان، اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران با اجرای 148 نوازنده از نقاط مختلف دنیا آماده شد.

آماده شدن اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران با اجرای 148 نوازنده

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری تور دبی ارزان از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران با اجرای 148 نوازنده از نقاط مختلف جهان آماده شد.

بردیا کیارس، نوازنده و رهبر ارکستر که کار مدیریت هنری پروژه را برعهده داشته درباره اجرا گفت: این اجرا از یک ایده شکل گرفت که هدف آن ایجاد ارتباط میان هنرمندان و مخاطبان در سراسر جهان در دوره عبور از ویروس کرونا است؛ پس از طرح این ایده و با افتخار کار مدیریت هنری این پروژه توسط ارکستر سمفونیک تهران را شروع کردم که در ابتدا به یکسری از هنرمندان، نوازندگان و سولیست هایی از کشورهای مختلف فراخوان داده شد.

وی اضافه کرد: محور این فراخوان دعوت از نوازندگان برای اجرای قطعه ای با موضوع صلح، برابری و برادری بر اساس شعر معروف سعدی که می گوید بنی آدم اعضای یکدیگرند بود، این نوازندگان از کشورهای همسایه تا کشورهای اروپایی و سراسر جهان را شامل می شوند. با توجه به محتوای بحث، موومان چهارم سمفونی 9 بتهوون را برای اجرا در نظر گرفتیم که موضوع صلح و برادری دارد؛ در واقع مضمون شعر شیلر شاعر سمفونی نهم هم مضمونی شبیه شعر سعدی است.

وی اضافه کرد: اجرای این قطعه بین 24 تا 26 دقیقه با توجه به سلیقه اجرایی رهبرهای مختلف زمان می برد که من حدود 3 دقیقه از این بخش موومان چهارم را که موضوع بیشتری با همان پیغام دوستی و صلح داشت انتخاب کردم. نکته قابل توجه در این اجرا این است که آنچه که مخاطب به عنوان صدای ارکستر می شنود اجرای تک تک نوازندگان در منزل است و فیلم هایی که می بینید صدای اصلی اجرا است و اینچنین نیست که نوازنده از قطعه ضبط شده ای استفاده کند.

وی در خصوص اجرای این قطعه گفت: البته اجرای چنین کاری به سادگی نیست و مشکلاتی برای خود دارد. از جمله مشکلاتی که در بحث فرمت ویدئوها وجود داشت که کار تدوین را سخت می کرد. در این راستا آقای اُرُد انزابی پور در بحث میکس موسیقی و موحد شادلو تدوینگر تصویر به ما یاری فراوانی کردند. صدا و تصویر فیلم های ارسالی از 148 نوازنده گرفته شده است. برای من کار متفاوت و جالبی بود که همانند یک رهبری در صحنه باید راهنمایی این نوازندگان را انجام می دادم که تجربه جالب و سختی بود؛ با توجه به اینکه هیچ گونه دسترسی کلامی در حین اجرا وجود نداشت.

وی در خصوص نوازندگان این اجرا اضافه کرد : نکته دیگری که در این مورد حائز اهمیت است این است که نوازندگان برجسته ای در این اجرا با ما همکاری و یاری کردند؛ از این جمله می توانم به آقای کیان سلطانی اشاره کنم که یکی از برجسته ترین نوازندگان ویولنسل جهان است که کمپانی دویچه گرامافون از ایشان سی دی منتشر نموده است که صندلی این سولیست و نوازنده را نشان می دهد.پیغام تقدسی نوازنده ویولنسل، فیروزه نوایی و سارا توسلی که نوازنده کلارینت است، آقای فیاض و خانم سعد از دیگر نوازندگان برجسته ایرانی هستند که در خارج از کشور اقامت دارند و در این پروژه با ما همکاری کردند.

وی اضافه کرد: پیغام این پروژه صلح دوستی، برابری و برادری است؛ این روزها شاهد این هستیم که تمام جهان درگیر یک مشکل عمومی است و همین دوستی، برابری و این دست به دست هم دادن مردم است که می تواند یاری کند زودتر ما بتوانیم در مجامع عمومی حضور داشته باشیم و هنرمندان به ایفای نقش و رسالت خود بپردازند.

این رهبر ارکستر ادامه داد: این اجرای خانگی بعد از ایام شهادت امیرمومنان (ع) به وسیله شبکه های اجتماعی و رسانه ها در دسترس مخاطبان قرار می گیرد.

4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 18 تیر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1182

به "آماده شدن اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران با اجرای 148 نوازنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماده شدن اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران با اجرای 148 نوازنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید