خاتمه دومین جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20

به گزارش مجله سفرنامه دبی، برگزیدگان دومین جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20 در آیین اختتامیه این رویداد سینمایی معرفی شدند.

خاتمه دومین جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم کوتاه سلفی20، آیین اختتامیه دومین دوره جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20 عصر یکشنبه 19 دی ماه، در سالن اصلی فرهنگسرای ارسباران با اجرای مژده لواسانی برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم، مریم دوستی موسس و دبیر جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20 گفت: ایستگاه سرانجامی همه ما سینمایی ها، آغاز سفری نو و مجدد به قله آرزو ها و رویا های همیشگی مان است.

وی به 464 اثر رسیده و 86 اثر راه یافته به بخش مسابقه جشنواره شامل فیلم و فیلمنامه اشاره و از مدرسه فیلمسازی هیلاج، نهالت، فرهنگسرای ارسباران، انجمن سینمای جوانان ایران، یونیتک، خانه سینما و دفتر امور جشنواره های سازمان سینمایی به خاطر حمایت و همراهی در برگزاری این دوره از جشنواره سلفی20 قدردانی کرد.

دوستی با اشاره به درگذشت بکتاش آبتین و حمید لبخنده اعلام کرد: چه خوب که سینما را داریم و سینما هست که این روز های تلخ و شیرین را برای ما جلوه گری کند؛ روز های تلخ کرونایی و از دست دادن ها. با رویاهایمان سال های طولانی می جنگیم و این زیباترین صلح دنیا است. چه خوب که سینما هست تا عاشق شویم. سختی راه و رسم سینماست، رسم هنر و هنرمند است.

در ادامه این برنامه، پاسداشت یک عمر شاعرانگی احمدرضا احمدی با حضور مریم دوستی، لاله اسکندری و مهدی یوسفی رئیس فرهنگسرای ارسباران برگزار و کامران رسولزاده به نمایندگی از طرف احمدرضا احمدی روی سن حاضر شد.

رسولزاده گفت: احمدرضا احمدی نماینده نسل بی تکراری از ادبیات و شعر ما است. نسل درخشانی که تمام قله ها را به ما نشان دادند. جایشان اینجا خالی است و برایشان آرزوی سلامتی می کنم. او یکی از مفاخر ایران زمین در حوزه ادبیات، سینما و تئاتر است.

در بخش دیگری از این برنامه سعید پوراسماعیلی معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران، بیاینه این انجمن در حمایت از ساخت پنج فیلمنامه از آثار راه یافته به این دوره از جشنواره سلفی20 را قرائت کرد.

بیانیه انجمن سینمای جوانان ایران بدین توضیح است: انجمن سینمای جوانان ایران، در راستای کشف و حمایت از هنرمندان جوان و مستعد، پس از ارزیابی ساختاری و موضوعی فیلمنامه های راه یافته به جشنواره سلفی20، پنج فیلمنامه را جهت حمایت از ساخت به توضیح زیر انتخاب کرد.

گفتنی است فیلمنامه نویسان منتخب، در صورت احراز شرایط، امکان کارگردانی فیلمنامه خود را دارا هستند.

در صورتی که برگزیدگان فاقد تجربه در حوزه کارگردانی باشند، با کارگردان معرفی شده یا مورد تایید وی و جشنواره سلفی20، پس از احراز شرایط به وسیله انجمن سینمای جوانان ایران، به منظور ساخت اثر، عقد قرارداد خواهد شد.

اسامی فیلمنامه ها جهت حمایت بدون الویت عبارتند از:

1- برای من بازی کن نوشته نادعلی عارفیان

2- کاپ نوشته مهدی امینی

3- یادم تو را فراموش نوشته منان جانبراری تنکابنی

4- جنوار نوشته محمدرضا شهریاری

5- انگشتر نوشته اکرم مصلحی

در ادامه با حضور آرمان فیاض، تیام یاینده، سید امین جواهری (اعضای هیات انتخاب جشنواره) و مریم دوستی جایزه برترین فیلم کوتاه با موضوع کرونا به فیلم آنلاین به کارگردانی محسن بزمی و محدثه بزمی اهدا شد.

پس از اجرای قطعات موسیقی به وسیله زکریا یوسفی با حضور کامران رسولزاده، روح الله حسینی، همایون اسعدیان و مریم اسمی خانی (داوران بخش فیلمنامه و سینماشعر) و لاله اسکندری عضو شورای سیاست گذاری جشنواره، جوایز این بخش به برگزیدگان اهدا شد.

در بخش فیلمنامه، از آوات ساعدپناه برای فیلمنامه زمستان سبز، علی دائمی برای فیلمنامه قایم باشک و محمد ابراهیم حاجی زاهدی برای فیلمنامه سوت تقدیر شد. تندیس برترین فیلمنامه این دوره از جشنواره سلفی20 نیز به منان جانبراری تنکابنی برای فیلمنامه یادم تو را فراموش رسید.

بعلاوه در بخش سینماشعر از سیده نیلوفر موسوی برای ساخت فیلم کوتاه چرخ، مهدی رخشانی برای ساخت فیلم کوتاه شعر پنهان و محمدحسین صفری برای ساخت فیلم کوتاه میل به زندگی تقدیر شد.

در ادامه تندیس برترین فیلم کوتاه در بخش سینماشعر به کوروش فرزانگان، کارگردان فیلم کوتاه کاسپین فک ندارد اهدا شد.

کوروش فرزانگان پس از دریافت این جایزه گفت: تا دیروز دغدغه ام این بود که کاسپین، فک ندارد، ولی امروز می گویم تالاب شهر ما، بندر انزلی، آب ندارد.

در ادامه همایون اسعدیان با ابراز تاسف از درگذشت بکتاش آبتین و حمید لبخنده و با اشاره به سختی های برگزاری این جشنواره اعلام کرد: در مملکتی که برای چیز های مختلف هزینه می کنیم و بی حاصل به باد می رود، اینکه بتوانیم برای جوان ها انگیزه ایجاد کنیم، قابل تقدیر است. جوان هایی که در شهرستان ها و در دوردست ترین جا ها هستند و دلشان به این خوش است که فیلمنامه هایشان خوانده و فیلم هایشان دیده گردد. با هزینه خیلی کم می توان این دلخوشی را ایجاد کرد. امیدوارم که هزینه هایمان را صرف چیز های ارزشمند کنیم و نه چیز های بی حاصل.

لاله اسکندری نیز گفت: انگیزه برگزاری این جشنواره، نگاهی به موضوع کرونا بود. می دانم که مریم دوستی تنها و مستقل به عنوان دبیر کوشش کرد و همه دست به دست هم دادند تا از جوان ها حمایت نمایند و در حوزه های مختلف به آنان انگیزه بدهیم.

سپس با حضور مهرداد خوشبخت، شهره سلطانی، مهدی خرمیان و کاوه سجادی حسینی (داوران جشنواره) جوایز برگزیدگان اهدا شد.

در این بخش تندیس برترین فیلم کوتاه پویانمایی به گوبانگی ساخته مهدی صدیقی و علی فتوحی، تندیس برترین فیلم کوتاه مستند به تکیه بر آب ساخته سارا براتی و تندیس برترین فیلم کوتاه داستانی به تن ها ساخته منصوره حسینی رسید.

در ادامه این مراسم با حضور مریم دوستی دبیر جشنواره، مهدی یوسفی رئیس فرهنگسرای ارسباران و محمدجواد حق شناس، تندیس برترین فیلم از نگاه مردم به مریم زکی زاده کارگردان فیلم کوتاه زندگی چیزی بود مثل ... اهدا شد.

بعلاوه دبیر جشنواره از صبا کامکار برای ساخت فیلم کوتاه بازگشت به اوج و فاطمه مجیبیان برای بازی در فیلم کوتاه حاج خانوم تقدیر کرد.

در سرانجام نیز آثار برگزیده برای علاقه مندان نمایش داده شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2137

به "خاتمه دومین جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه دومین جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید