اثر تغییر اقلیم بر پرآب ترین استان ایران؛ مازندران

به گزارش مجله سفرنامه دبی، مهدی زارع؛ مازندران به دلیل کاهش نزولات آسمانی و افزایش دمای هوا در این سال ها با معضل جدی کمبود آب روبرو است. در بازه زمانی اول مهر 1399 لغایت 31 فروردین 1400 بر اساس شاخص بارش و تبخیر استاندارد طی سال آبی 99 - 1400 حدود 22درصد مساحت استان با خشکسالی خفیف، حدود 18درصد با خشکسالی میانه، حدود 11درصد با خشکسالی شدید و حدود 9درصد با خشکسالی بسیار شدید رو به رو بوده است.

اثر تغییر اقلیم بر پرآب ترین استان ایران؛ مازندران

بعلاوه در این مدت حدود 31درصد از مساحت مازندران با شرایط نرمال روبرو بود، حدود 7 درصد ترسالی خفیف داشت و حدود 2درصد هم ترسالی میانه را تجربه نموده است.

این خشکسالی ها روی زیستگاه پرندگان و موجودات آبزی اثر های مخربی دارد. ایجاد سد ها روی رودخانه ها نه تنها مشکل کم آبی منطقه را حل نکرد، بلکه موجب خشک کردن آب بندان های منتهی به رودخانه ها و تخریب جنگل ها یا روستا های قدیمی شده است. سیلاب 9 شهریور 1397 در گزنک به دلیل آب شدن یخ های دره یخار در ضلع شمال شرقی کوه دماوند رخ داد.

یخچال یخار در شمال شرق قله دماوند، در منطقه بایجان، با شیب تند و دارای قندیل های یخی آویزان است. که طول بعضی از آن ها به بیش از 50 متر می رسد. این یخچال با مساحت تقریبی 2 کیلومتر مربع حدودا از ارتفاع 4500 متر از سطح دریا آغاز و تا ارتفاع 5600 متر ختم می گردد. قسمت بالایی آن به بام برفی یا بام یخی مشهور است.

رودخانه هراز که سرچشمه اصلی اش قله پالون گردن در البرز مرکزی، در غرب بلده نور است,، اما شعبه هایی هم از یخچال های شمالی و شمال شرقی کوه دماوند سیراب می گردد. مردم ساکن در دامنه های کوهستانی بخشی از آب مورد احتیاج خود را از رودخانه هایی تامین می نمایند که سرچشمه آن ها یخچال ها و یخار های در حال ذوب شدن کوه ها هستند.

عمده این یخچال ها به دلیل تغییرات اقلیمی در طول قرن حاضر ذوب شده اند و به تدریج بخش قابل توجهی از این منابع آبی هم از بین رفته و می رود. اثر ذوب برف بر سیلاب احتمالی، عمدتا در بهار و تابستان، باعث نگرانی بسیاری از مردم ساکن در داخل و مجاورت دره های حاشیه ارتفاعات یخچالی در سراسر دنیا می گردد. علاوه بر سیل، ذوب سریع برف می تواند باعث زمین لغزش گردد. در منطقه ها کوهستانی ذوب برف جزو اصلی رواناب است. در ترکیب با شرایط آب و هوایی مانند بارندگی شدید در محل ذوب برف، ممکن است سیلاب به راه بیفتد.

در سوییس از پیش بینی ذوب برف به اسم ابزاری برای هشدار سیلاب محتمل و پیش بینی رواناب ذوب برف استفاده می گردد. کاهش یخچال های طبیعی یکی از مستقیم ترین پیامد های گرم شدن کره زمین و یکی از شاخص های کلیدی تغییرات آب و هوا است. اگرچه نویسندگان دلیل ذوب یخچال طبیعی را مطالعه ننموده اند، اما نشان داده اند منطقه های که یخچال ها کوچک شده اند تغییراتی را در بارش و دمای درازمدت تجربه نموده اند که با تغییرات آب و هوا سازگار است.

منبع: روزنامه اعتماد

منبع: فرارو
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1986

به "اثر تغییر اقلیم بر پرآب ترین استان ایران؛ مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر تغییر اقلیم بر پرآب ترین استان ایران؛ مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید