تجارت آزاد ویزا ادامه دارد

به گزارش تور دبی ارزان، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران می گوید: پای دلال ها و واسطه ها در تجارت آزاد ویزا در میان است، و دفاتری با پوشش غیررسمی وکلای مهاجرت وارد حوزه خرید و فروش ویزا شده اند.

تجارت آزاد ویزا ادامه دارد

اواسط خردادماه سال جاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران بخشنامه کرد: تبلیغ برای اخذ ویزای تضمینی غیرقانونی است و منع دارد. در اطلاعیه رسمی این اداره که به آژانس های گردشگری و تشکل های مربوطه ابلاغ شد، آمده بود: با توجه به گزارش های واصله و همچنین تعدد شکایت های مطرح شده درباره تبلیغ و ارائه خدمات با عنوان اخذ ویزای تضمینی، بدین وسیله اعلام می دارد از آن جا که تعهد ویزای تضمینی کشورها از جمله کانادا، استرالیا و حوزه شنگن، غیرقانونی بوده و این امر صرفاً با هدف سوء استفاده اقتصادی توسط بعضی افراد سودجو صورت می گیرد، لذا مقتضی است اطلاع رسانی مناسب به دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری تحت پوشش مبنی بر جلوگیری از هر گونه تبلیغ و اقدام به اخذ ویزا با عنوان تضمینی صورت گیرد تا از بروز مسائل احتاقتصادی اجتناب گردد.

بدیهی است در صورت وصول هرگونه گزارش یا شکایت با این موضوع، مراتب جهت اتخاذ تصمیم به کمیسیون فنی ارجاع خواهد شد.

حالا یک ماه از آن اخطار گذشته اما همچنان تبلیغ ویزای تضمینی جریان دارد و حتی سخت گیری بعضی کشورها در صدور ویزا، آن را متوقف ننموده است.

امیرپویان رفیعی شاد ـ رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران ـ از رایزنی های تازه ای با مدیران گردشگری خبر می دهد تا شاید با رصد بیشتر، پشت پرده تجارت ویزا که گاه به جریان آزاد و عادی سفر شهروندان ایرانی به بعضی کشورها خدشه وارد نموده است، رونمایی و مهم تر از آن جدی تر با عاملان آن برخورد گردد.

او به ایسنا می گوید: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این مدت بخشنامه ای را خطاب به آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرتی صادر کرد مبنی بر ممنوعیت تبلیغ ارائه خدمات ویزای تضمینی، درحالی که افرادی در این حوزه مشغول اند که بیشتر نقش دلال و یا واسطه را دارند و غالبا آژانس مسافرتی نیستند. به جرأت اعلام می کنم آژانس های مسافرتی در این جریان نقشی ندارند.

رفیعی شاد می افزاید: دفاتر خاصی با این عنوان که مدارک مسافر را برای دریافت ویزا تکمیل می نمایند، وارد حوزه تجارت ویزا شده اند. تبلیغ آن ها به منزله تکمیل و یا درست کردن مدارک مسافر است که بعضا مدارک نادرست است و هم برای مسافر دردسر ایجاد می نماید و هم به لحاظ فعالیت های مسافری و گردشگری برای کشورمان وجاهت خوبی ندارد.

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران می گوید: این اتفاق ها باعث می گردد آمار افرادی که هویتی غیرتوریستی و بیشتر انگیزه مهاجرت دارند اما به عنوان توریست برای دریافت ویزا مراجعه می نمایند بالا برود؛ مساله ای که روی نگرش کشورهای صادرنماینده ویزا برای شهروندان ایرانی بی تاثیر نخواهد بود.

او اظهار می نماید: آنالیز های ما منتج به این شده است که بیشتر افرادی که به حوزه ویزافروشی وارد شده اند اصطلاحا سرپایی کار می نمایند، یعنی مکان و فضای مشخصی ندارند و یا دفاتر غیررسمی هستند که تحت پوشش وکلای بین المللی مهاجرت درحال انجام این کار هستند.

او می افزاید: ما درحال رایزنی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مسؤولان مربوطه هستیم تا با رصد بیشتر، جلو این کار گرفته گردد.

رفیعی شاد درباره تاثیر این جریان بر تشدید قوانین سختگیرانه بعضی کشورها در صدور ویزا برای اتباع ایرانی، بیان می نماید: سخت گیری ها که از گذشته در بعضی کشورها برای صدور ویزا وجود داشته است. هر کشوری قوانینی برای ورود اتباع خارجی دارد. از سوی دیگر قانونی حاکم است مبنی بر این که صدور ویزا به منزله اجازه قطعی برای ورود به کشور صادرنماینده آن نیست. متاسفانه چنین شرایطی باعث شده است افرادی به شکلی غیررسمی سوءاستفاده و سودجویی نمایند که نهایتا همه را زیر سوال ببرند.

معاون گردشگری پیش تر درباره ویزافروشی در بعضی دفاتر خدمات مسافرتی گفته بود: آیین نامه ای سال 1380 در دولت تصویب شده که مشخصا کلمه اخذ ویزا را جزء فعالیت های آژانس های گردشگری قید نموده است. بنابراین تا زمانی که این آیین نامه اصلاح نشده، دریافت این حق از آژانس های گردشگری اقدامی غیرحقوقی است.

ولی تیموری از سوی دیگر درباره بعضی سودجویی ها در موضوع تبلیغ و اقدام برای اخذ ویزا، اظهار نموده بود: در جریان نحوه کار آژانس هایی که ویزا را گران می فروشند هستم، آن ها چون خودشان نمی توانند مستقیم از سفارتخانه ای ویزا دریافت نمایند، ویزا را با واسطه و به وسیله آژانس دیگری می خرند. این میان یک سری آژانس ها هم با سفارتخانه ها مستقیم در ارتباط هستند که بازار را با مشکل روبه رو نموده اند. اتفاقاً یکی از بحث های ما با وزارت خارجه درباره محدود شدن روابط بعضی سفارتخانه ها با یک سری آژانس های خاص بود. سفارتخانه ای داریم که فقط با یک آژانس کار می نماید. از وزارت خارجه ایران پرسیدیم آیا از نظر حقوقی می توانیم جلو این کار را بگیریم که گفتند ویزا در حوزه اختیار آن کشور است و نمی توان اقدامی کرد. برای همین تا زمانی که آئین نامه اصلاح گردد تنها توصیه ای که می توانیم به مردم کنیم این است که برای دریافت ویزا فقط به یک آژانس مراجعه ننمایند و بیشتر پرس وجو نمایند.

منبع: انتخاب
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 768

به "تجارت آزاد ویزا ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت آزاد ویزا ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید