ثروتمندترین شرکت های هواپیمایی جهان را بشناسید

به گزارش مجله سفرنامه دبی، شرکت هواپیمایی یا خط هوایی معمولاً به یک گروه صنعتی گفته می گردد که به وسیله خطوط هوایی مسافر یا محموله جابجا می نماید.

ثروتمندترین شرکت های هواپیمایی جهان را بشناسید
به گزارش خبرنگار ، شرکت های هواپیمایی و یا ایرلاین های گوناگونی در کل دنیا وجود دارد که به خدمات رسانی مشغول اند، برخی از این شرکت های هواپیمایی توانسته اند نام خود را دنیای نمایند و به نوعی برای خود برند شوند.

اما در این بین شرکت های هواپیمایی هستند که توانسته اند عنوان را به نام خود ثبت نمایند و امروز خبرنگاران قصد دارد تا این شرکت ها را که توانسته اند در سال 2018 به عنوان ثروتمندترین ایرلاین شناخته شوند را به شما معرفی کند.

شرکت هواپیمایی یا خط هوایی معمولاً به یک گروه صنعتی گفته می گردد که به وسیله خطوط هوایی مسافر یا محموله جابجا می نماید.

در بخش حمل و نقل هوایی ایران 19 خط هوایی خارجی و 26 خط هوایی داخلی وجود دارد که رئیس سازمان هواپیمایی کشور، در تیرماه سال 92، پروانه بهره برداری هشت شرکت هواپیمایی غیرفعال را لغو کرد که با لغو هشت شرکت آرام ایر (باری)، اطلس ایر، ایلام ایر (راه کربلا)، پاسارگاد، تهران ایر، سفیران، صها و صافات اکنون 18 ایرلاین ایرانی فعال هستند.

خطوط هواپیمایی مختلف معمولاً بلیت های هواپیما را به مقاصد مختلف خود بصورت سیستمی می فروشند یا بصورت توزیع چارتری بین آژانس های هواپیمایی امکان ایجاد تور های گردشگری داخلی و خارجی را به آنها می دهند.

در حال حاضر بیش از 231 فروند هواپیما با عمر متوسط 22 سال در کشور وجود دارند که نزدیک به 40 هزار جایگاه در ناوگان هوایی کشور ایجاد نموده است. لازم به ذکر است که در سند چشم انداز افق ترسیمی 1404، باید به پرواز درآمدن 550 فروند هواپیما، دست یابیم.

جالب است بدانید؛ نخستین شرکت هواپیمایی دنیا شرکت Deutsche Luftschiffahrts-Aktiengesellschaft در آلمان بود.

معرفی شرکت های هواپیمایی مسافربری بزرگ دنیا

بزرگترین شرکت های هواپیمایی مسافربری دنیا (انتخاب شده توسط SkyTrax) در سال 2017 عبارتند از:

  1. قطر ایرویز
  2. سنگاپور ایرلاینز
  3. All Nippon Airways
  4. امارات ایرلاینز
  5. کاتای پاسیفیک
  6. اوا ایر
  7. لوفت هانزا
  8. هواپیمایی اتحاد
  9. هاینان ایرلاینز

معرفی ثروتمندترین ایرلاین های دنیا

با رونق دریافت سفر های هوایی شاهد هستیم که این روش سفر به دلیل راحتی بیشتر، صرفه جویی در زمان و امنیت بالاتری که دارد به اولین انتخاب بسیاری از مسافران تبدیل شده است.

در حال حاضر هر کشور ایرلاین های بسیار متعددی دارد و رقابت بر سر ارائه بهترین کیفیت و خدمات به مسافران باعث بالا رفتن استاندارد ها و کیفیت پرواز ها شده است.

هرساله لیست ثروتمندترین ایرلاین های دنیا بر اساس میزان درآمد سالانه معین می گردد و برخی از بزرگ ترین و معتبرترین ایرلاین های دنیا در این لیست جای می گیرند.

جالب است بدانید که شماری از بهترین ایرلاین های دنیا در منطقه خاورمیانه خودمان قرار دارند و ایرلاین هایی مثل قطرایرویز، ترکیش ایرلاینز، الاتحاد، امارات و … در سال های اخیر از جنبه های مختلفی به عنوان بهترین ها انتخاب شده اند.

در ادامه لیست ثروتمندترین ایرلاین های دنیا در سال 2018 را با هم آنالیز می کنیم که بر اساس میزان درآمد سالیانه شان در سالی که گذشت رده بندی شده اند.

1-قطر ایرویز Qatar Airways

شرکت هواپیمایی قطر ایرویز در طول چندین دهه فعالیتش همواره به دلیل کیفیت خدمات و پرواز های لوکس و مجللش شهرت داشته است. به همین دلیل شاید جای تعجب نباشد که قطر ایرویز در صدر ثروتمندترین ایرلاین های دنیا قرار می گیرد! قطر ایرویز همان طور که از نامش معین است شرکت هواپیمایی کشور قطر است که دفتر مرکزی اش در شهر دوحه واقع شده است و بیش از 180 هواپیمای مدرن و پیشرفته در ناوگان هواپیمایی اش دارد. قطر ایرویز فعالیتش را از سال 1994 شروع نموده است و امروزه بیش از 4000 کارمند در سرتاسر دنیا دارد. قطر ایرویز در طول سال های فعالیتش به دلیل کیفیت خدماتش بار ها برنده جوایز متعددی شده است و یکی از لوکس ترین و برترین ایرلاین های دنیا به شمار می رود. کیفیت غذا، امکانات تفریحی و سیستم سرگرمی داخل کابین، برخورد مهمانداران، کیفیت جایگاه ها و …این ایرلاین عربی را به یکی از بهترین شرکت های هواپیمایی و البته ثروتمندترین آن ها تبدیل نموده است. پرواز با هواپیمایی قطر مطمئنا تجربه ای منحصربفرد و به یادماندنی است که نظیرش را در هیچ ایرلاین دیگری پیدا نخواهید کرد.

2-سنگاپور ایرلاینز سنگاپور Airlines

دومین رتبه در لیست ثروتمندترین ایرلاین های دنیا به شرکت هواپیمایی سنگاپور تعلق پیدا می نماید. این ایرلاین نیز به دلیل پرواز های لوکس و مجللش شهرتی دنیای دارد و همواره به عنوان یکی از بهترین ایرلاین های دنیا شناخته می گردد. سنگاپور ایرلاینز یکی از بزرگ ترین ناوگان های هواپیمایی در دنیا را دارد و هواپیمای غول پیکر و محبوب ایرباس A380 که بزرگ ترین هواپیمای مسافربری دنیا است بخش عمده ای از آن ها را تشکیل می دهد. همچنین هواپیمای بوئینگ 787-10 و ایرباس A350-900 هم از جمله هواپیما های در حال فعالیت این ایرلاین هستند. سنگاپور ایرلاینز یکی از ثروتمندترین ایرلاین های دنیا است و عناوین متعدد دیگری مثل بهترین پرواز فرست کلاس آسیا، بهترین مهمانداران هواپیما، بهترین ایرلاین دنیا و … را در کارنامه خود دارد. سنگاپور ایرلاینز بعد از قطر ایرویز بیشترین درآمد را در بین ایرلاین های دنیا دارد.

3-کاتای پسیفیک Cathay Pacific Airways

شرکت هواپیمایی کاتای پسیفیک ایرلاین متعلق به هنگ کنگ است و فعالیتش را از سال 1946 شروع نموده است. امروزه این ایرلاین بیش از 148 هواپیما در ناوگانش دارد و به بیش از 80 مقصد در سرتاسر دنیا پرواز انجام می دهد. کاتای پسیفیک با بیش از 23000 کارمند در سرتاسر دنیا در رتبه سوم ثروتمندترین ایرلاین های دنیا قرار می گیرد و همواره یکی از بهترین شرکت های هواپیمایی است. کاتای پسیفیک تاکنون 4 بار به عنوان بهترین ایرلاین دنیا انتخاب شده است و یکی از اعضای اتحاد دنیای شرکت های هواپیمایی به حساب می آید. در سال 2018 کاتای پسیفیک عنوان بهترین پرواز پرمیوم اکونومی را کسب نموده است و یه دلیل کیفیت خدماتش هواداران بسیار زیادی در سرتاسر دنیا دارد. به همین دلیل مسافران زیادی در برنامه ریزی سفرشان حتما سعی می نمایند با خرید بلیط هواپیمای کاتاس پسیفیک سفری لذتبخش و آسوده خاطر را برای خود تضمین نمایند.

4-ترکیش ایرلاینز Turkish Airlines

ترکیش ایرلاینز شرکت هواپیمایی متعلق به کشور ترکیه است و در رتبه چهارم ثروتمندترین ایرلاین های دنیا جای می گیرد. این ایرلاین یکی از بهترین شرکت های هواپیمایی در دنیاست و بسیاری از ایرانی ها که قصد سفر به ترکیه و شهر هایی مثل استانبول، آنکارا، آنتالیا و … را دارند با خرید بلیط هواپیمای ترکیش ایرلاینز به سفر می روند و از خدمات فوق العاده این ایرلاین بهره مند می شوند. ترکیش ایرلاینز امروزه به هر 6 قاره در سرتاسر دنیا و مجموعا به بیش از 300 مقصد پرواز انجام می دهد. در حقیقت، ترکیش ایرلاینز از نظر تعداد مقاصد و مسیر های پروازی (از جمله پرواز های داخلی) به عنوان بزرگ ترین شرکت هواپیمایی دنیا شناخته می گردد. کیفیت خدمات و سرویس دهی بسیار عالی این ایرلاین باعث شده تا در سال های اخیر، ترکیش ایرلاین همواره جزء بهترین ایرلاین های دنیا قرار داشته باشد. همه این عوامل باعث شده تا این ایرلاین موفق در رتبه چهارم ثروتمندترین ایرلاین های دنیا قرار بگیرد. دفتر اصلی این ایرلاین در شهر استانبول و فرودگاه بین المللی آتاترک واقع شده است و فرودگاه دیگر شهر استانبول، یعنی فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن هم به عنوان دومین قطب فعالیت های این ایرلاین به حساب می آید. شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز از سال 2008 به عنوان یکی از اعضای اتحاد هواپیمایی استار الاینس درآمده و زیر نظر این اتحاد فعالیت می نماید.

5-هواپیمایی امارات Emirates

رتبه پنجم ثروتمندترین ایرلاین های دنیا هم به یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی خاورمیانه تعلق پیدا می نماید. هواپیمایی امارات متعلق به کشور امارات متحده عربی است، در سال 1985 فعالیتش را شروع نموده و مقر اصلی اش در شهر دبی واقع شده است. همان طور که می دانید شهر دبی یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در دنیا محسوب می گردد و همه ساله میلیون ها مسافر این شهر عربی را به عنوان مقصد سفر انتخاب می نمایند. در این میان، هواپیمایی امارات هم بخش عمده ای از این جابجایی ها را انجام می دهد و با شبکه پروازی گسترده ای که دارد مسافرانی از سرتاسر دنیا را به دبی می رساند. این ایرلاین بخشی از شرکت مادر به نام گروه امارات است و با بیش از 3600 پرواز در هفته بزرگ ترین شرکت هواپیمایی خاورمیانه به حساب می آید. پرواز های امارات همیشه به دلیل امکانات لوکس و مجلل و خدمات رفاهی فوق تصوری که به مشتریان ارائه می نمایند زبانزد خاص و عام هستند و بسیاری از مسافران سعی می نمایند حتما با این ایرلاین عربی سفر نمایند. هواپیمایی امارات یکی از ثروتمندترین ایرلاین های دنیا است و در حال حاضر به شش قاره دنیا پرواز های منظمی را انجام می دهد.

6-هواپیمایی الاتحاد Etihad Airways

هواپیمایی الاتحاد که یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی امارات متحده عربی در رتبه ششم ثروتمندترین ایرلاین های دنیا قرار می گیرد. این ایرلاین عربی فعالیتش را از سال 2003 شروع نموده و شرکتی نسبتا جوان به حساب می آید، با این حال در همین مدت کوتاه فعالیتش توانسته خود را به یکی از بهترین و ثروتمندترین ایرلاین های دنیا به دنیا بشناساند. در حال حاضر این ایرلاین بیش از 126 هواپیما در ناوگان هواپیمایی اش دارد و به سرتاسر دنیا پرواز های مستقیمی را انجام می دهد. هواپیمایی الاتحاد بخشی از شرکت مادر به اسم گروه هوانوردی الاتحاد است و امکانات و خدمات رفاهی بسیار مناسبی در طول پرواز به مسافرانش ارائه می نماید. الاتحاد حدود 20000 کارمند در سرتاسر دنیا دارد و بیش از 1000 پرواز در طول هفته انجام می دهد.

7-آنا آل نیپون ایرویز Ana All Nippon

شرکت هواپیمای ژاپنی آل نیپون ایرویز که اختصارا آنا نامیده می گردد در رتبه هفتم ثروتمندترین ایرلاین های دنیا قرار می گیرد. این شرکت در سال 1952 تاسیس شده و در طول دهه ها فعالیت توانسته خود را به عنوان یکی از برترین ایرلاین های دنیا مطرح کند. در حقیقت، آنا آل نیپون بزرگ ترین شرکت هواپیمایی ژاپن از نظر تعداد ناوگان و تنها ایرلاین ژاپنی است که توانسته برای چهار سال متمادی به عنوان ایرلاین 5 ستاره انتخاب گردد. فرودگاه های ناریتا توکیو و همین طور فرودگاه هانه دا توکیو به عنوان قطب های اصلی این ایرلاین فعالیت می نمایند و دو فرودگاه اوساکا کانسای و اوساکا ایتامی به عنوان قطب های ثانویه آنا آل نیپون ایرویز فعال هستند. شرکت هواپیمایی آنا یکی از ثروتمندترین ایرلاین های دنیا است و در حال حاضر بیش از 221 هواپیما در ناوگان هوایی اش دارد. این ایرلاین ژاپنی یکی از گران ترین و سطح بالاترین پرواز های فرست کلاس در دنیا را ارائه می نماید و با دارا بودن بهترین و مجرب ترین مهمانداران هواپیما رضایت بالای مشتریانش را کسب نموده است. این ایرلاین یکی از اعضای اتحاد هواپیمایی استار الاینس است و زیر نظر قوانین این اتحاد فعالیت می نماید.

8-اِوا ایر Eva Air

اوا ایر یک شرکت هواپیمایی تایوانی است که در سال 1989 راه اندازی شده و از آن موقع در مسیر های پرواز مختلف به جابجایی مسافران می پردازد. دفتر مرکزی این ایرلاین در تایپه و فرودگاه بین المللی تائویوان تایپه واقع شده است و به بیش از 40 مقصد بین المللی در آسیا، استرالیا، اروپا و آمریکای شمالی پرواز های منظم و مستقیمی را انجام می دهد. اوا ایر توسط آنالیز های وبسایت معتبر اسکای ترکس به عنوان یک ایرلاین 5 ستاره و لوکس رده بندی شده است و جزء ثروتمندترین ایرلاین های دنیا هم به شمار می رود. ناوگان هواپیمایی اوا ایر از هواپیما های مدرن و پیشرفته ایرباس و بوئینگ تشکیل شده است که از میان می توان به ایرباس A380، ایرباس A321 و بوئینگ 777 اشاره نمود. البته بخش عمده شهرت این ایرلاین به دلیل خدمات باربری هم هست و سرویس های باری این ایرلاین شهرت و اعتبار بسیار بالایی دارند. در حال حاضر اوا ایر یکی از بهترین و برترین پرواز های بیزنس کلاس را به مسافران خود ارائه می نماید و از این نظر در صدر واقع شده است.

9-گارودا ایندونزیا Garuda Indonesia

شرکت هواپیمایی ملی کشور اندونزی که گارودا ایندونزیا نام دارد در سال 1947 تاسیس شده و روزگاری در آستانه سقوط و ورشکستگی قرار داشته است. اما این ایرلاین توانسته نه تنها از آن بحران گذر کند، بلکه در طول سالیان طولانی فعالیت خود را به عنوان یکی از بهترین و برترین ایرلاین های دنیا مطرح کند. در حال حاضر گارودا ایندونزیا یکی از معتبرترین و قدیمی ترین و همین طور ثروتمندترین ایرلاین های دنیا به شمار می رود. امروزه گارودا ایندونزیا یکی از ایرلاین های 5 ستاره دنیا است و به دلیل کیفیت خدمات و تسهیلات رفاهی که در طول پرواز به مسافران ارائه می نماید همواره جزء بهترین شرکت های هواپیمایی دنیا در نظر گرفته می گردد. جالب است بدانید که این ایرلاین به دلیل همین خدمات و امکاناتش بار ها برنده جوایز و عناوین دنیای زیادی شده است. مقر اصلی هواپیمایی گارودا ایندونزیا در نزدیکی جاکارتا و در فرودگاه بین المللی سوئکارنو هاتا واقع شده است و این فرودگاه به عنوان قطب اصلی این ایرلاین فعالیت می نماید.

10-کانتاس Qantas

شرکت هواپیمایی کانتاس یکی از قدیمی ترین و پرسابقه ترین ایرلاین های دنیاست و در سال 1902 افتتاح شده است. این ایرلاین استرالیایی بعد از شرکت هواپیمایی KLM و اویانکا در حقیقت سومین ایرلاین قدیمی در دنیا است و امروزه بخش عمده ای از مسیر های پروازی بین المللی در سطح دنیا را پوشش می دهد. کانتاس ایر در سال 1920 تاسیس شده و پرواز های بین المللی اش را از سال 1935 شروع نموده است و دفتر مرکزی اش در شهر سیدنی استرالیا واقع شده است و فرودگاه بین المللی سیدنی هم به عنوان قطب اصلی فعالیت های این ایرلاین فعالیت می نماید. این ایرلاین موفق در طول سال ها فعالیتش به دلیل کیفیت خدمات و سرویس های سطح بالا و مشتری مداریش بار ها موفق به کسب عناوین و جوایز متعددی شده است. به طور مثال در سال 2015 پرواز پرمیوم کلاسیک این ایرلاین به عنوان بهترین در دنیا و محبوب ترین ایرلاین در استرالیا انتخاب شد. همان طور که می توان حدس زد این ایرلاین هواداران زیادی هم دارد و مسافران زیادی سعی می نمایند با تهیه بلیط هواپیمای این ایرلاین استرالیایی به سفر بروند. همه این عوامل روی هم رفته باعث شده تا کانتاس به عنوان یکی از ثروتمندترین ایرلاین های دنیا شناخته گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 207

به "ثروتمندترین شرکت های هواپیمایی جهان را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثروتمندترین شرکت های هواپیمایی جهان را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید