دستیابی فارس به تکنولوژی جدید در زمینه کشاورزی

به گزارش تور دبی ارزان، خبرنگاران/فارس رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس از دستیابی به یک تکنولوژی در حوزه خاکبرداری و ماشین آلات تحت عنوان دنباله بندهای کج ساق خبر داد و گفت: این موضوع به صورت اختصاصی در این مرکز دنبال شده و خوشبختانه به نتیجه رسیده است.

دستیابی فارس به تکنولوژی جدید در زمینه کشاورزی

ابراهیم زارع یکشنبه 25 خرداد در جمع تور دبی ارزان اظهار داشت: در گذشته برای آماده کردن زمین، کشاورزان ابتدا آن آبکمک می کردند، شخم می زدند و بعد کشت انجام می دادند؛ اما محدودیت آبی، این امکان را در سال های گذشته از کشاورزان گرفته و به ناچار باید از تراکتورهای سنگین برای شخم زدن استفاده کنند.

او با بیان اینکه با این تکنولوژی جدید کشاورز بدون نیاز به آبکمک و با تراکتور معمولی می تواند زمین را برای کاشت آماده کند، اعلام کرد: آماده انتقال دانش فنی به علاقمندان حوزه ماشین آلات فارس در بکارگیری این روش هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس، ضمن ابراز خرسندی از اینکه بخش کشاورزی استان در شرایط بحرانی شرایط خود را حفظ کرده است، گفت: بخش کشاورزی از معدود حوزه هایی بود که در زمان شیوع کروناویروس و اعمال طرح فاصله گذاری اجتماعی، تعطیل نشد و فعالیت در آن تداوم داشت.

زارع ادامه داد: امسال با توجه به بارش های خوب در استان فارس، شاهد رکوردزنی تولید برخی محصولات نظیر گندم و جو خواهیم بود.

او با بیان اینکه استان فارس تامین کننده هسته های بذری خصوصا در جنوب کشور است، گفت: تلاش ما طی سال های گذشته این بوده که مرکزی عملی و مسئولیت پذیر باشیم.

زارع با اشاره به پیشنهاد جدید وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای طرح یاوران تولید، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی را مجری این طرح اعلام و اضافه کرد: این طرح با هدف تسریع در انتقال دانش و رفع موانع تولید در سال جهش تولید در دستور کار قرار گرفته است.

او ادامه داد: مقرر شده در راستای اجرای این طرح، کمک بخش های اجرایی، مسائل فراروی تولید احصاء و شناسایی شود و محققین با تشکیل تیم های کارشناسی به مزارع مراجعه و به صورت مستقیم برای رفع این مسائل توصیه فنی و علمی کنند.

زارع به طرح های جدید این مرکز هم اشاره و اظهار داشت: در حوزه محصولات جدید، تحقیقات زراعی و فرآیند فرآوری گیاه کینوا و همچنین آموزش تولید و فرآوری آن در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم نتایج خوبی کسب کرده و این محصول که دارای خواص فراوانی است، به زودی در سفره مردم دیده شود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس با اشاره به ورود این مرکز به کشت دانه روغنی کاملینا، گفت: این دانه روغنی نسبت به دیگر دانه های روغنی مزایایی نظیر کم آب بر بودن و تنوع در تاریخ کشت را دارا است.

زارع با بیان اینکه یکی از بزرگترین آسیب و مشکل صنعت دام و طیور در ایران وابستگی به ذرت و کنجاله سویا به عنوان 2 ماده اصلی غذای طیور است، گفت: به همین دلیل در حوزه تامین علوفه جایگزین جیره طیور ورود کرده ایم و پس از 10 سال تحقیق به بسته ای رسیدیم که آن را به سازمان جهاد کشاورزی ارائه کرده ایم. در این راستا 5 جیره دام و طیور تهیه شده و آماده ترویج آن هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس همچنین از آزمایش سازگاری گردوی پکان که در مناطق نیمه گرم فارس امکان تولید دارد هم خبر داد و گفت: اگر تولید این محصول نتیجه دهد به الگوی کشت محصولات باغی در فارس کمک خواهد کرد.

زارع تکثیر درختان با استفاده از شیوه سر شاخه کاری هم از اقدامات شاخص مرکز متبوع ذکر و مطرح نمود: این روش را در تولید محصول انگور در شهرستان کوار و منطقه دشمن زکمک آغاز کرده ایم.با اجرای این روش، ارقام مختلف با سرعت بالا تکثیر می شوند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس نیز در این نشست گفت: از آنجا که استان فارس و شهرستان استهبان قطب تولید انجیر کشور است، با ارائه روش استفاده از پوشش های طبیعی و خوراکی به بازار پسندی این موضوع به ویژه افزایش ماندگاری رنگ انجیر اصلی و افزایش صادارات و نهایتا ارزش اضافه کرده این محصول کمک کرده ایم.

محسن بذرافشان با بیان اینکه استان فارس یکی از قطب های مطرح تولید انار در کشور هم به شمار می رود و سالانه ضایعات زیادی در این محصول داریم، اضافه کرد: دانه های انار به شدت فساد پذیر است به همین دلیل از روش پوشش های خوارکی استفاده کرده ایم تا طول عمر، ماندگاری کیفیت و رنگ دانه های انار حفظ شود.

او همچنین از تهیه اطلس کاربری اراضی فارس با استفاده از سنجش از راه دور و سامانه جغرافیایی جی آی اس برای 30 شهرستان به صورت جداگانه خبر داد.

آرمان بخشی، معاون آموزشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس نیز از راه اندازی اولین هنرستان شبانه روزی دخترانه کشور در شیراز در دو رشته صنایع غذایی و پرورش گل و گیاهان آپارتمانی از مهرماه امسال خبر داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1242

به "دستیابی فارس به تکنولوژی جدید در زمینه کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی فارس به تکنولوژی جدید در زمینه کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید