تفاهم نامه 25 ساله؛ فرصت ها و چالش ها در تجارت خارجی ایران

به گزارش مجله سفرنامه دبی، تفاهم نامه 25 ساله مشترک ایران و چین، یکی از موارد چالش برانگیز این روزهاست. این توافق نامه به این دلیل که تا حدودی مبهم است و از طرفی در مواردی ایران تجربه های تلخی در مراوده با سایر کشور ها داشته است، مخالفان و موافقانی دارد.

تفاهم نامه 25 ساله؛ فرصت ها و چالش ها در تجارت خارجی ایران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی معصومی، پژوهشگر دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید دانشگاه امام صادق (ع) در مورد فرصت ها و چالش ها در تجارت خارجی ایران در تفاهم نامه 25 ساله با چین مقاله ای نوشت.

تفاهم نامه 25 ساله مشترک ایران و چین، یکی از بحث های چالش برانگیز این روزهاست. این توافق نامه به این دلیل که تا حدودی مبهم است و از طرفی در مواردی ایران تجربه های تلخی در مراوده با سایر کشور ها داشته است، مخالفان و موافقانی دارد؛ اما جدای از موضع گیری های جناحی، بهتر است این مقوله را از دید علمی و مطابق با واقعیت بررسی کنیم.

توافق با کشوری که قدرت دوم اقتصادی جهان است و طبق بررسی های صندوق بین المللی پول، اقتصاد اول جهان را در آینده خواهد داشت، هیچ گاه خالی از لطف نیست، اما باید ملاحظاتی رعایت شود:

* همکاری در کنار استقلال

همان طور که مطرح است، این تفاهم نامه تنها یک نقشه راه کلی میان دو کشور است و اصل پیمان ها در قرارداد های موردی است که بعداً انجام خواهد گرفت، در واقع در این مرحله است باید دستگاه های ایرانی تمام ظرفیت شان را در جهت محقق شدن استراتژی برد-برد (Win-win strategy) به کار ببندند.

در عین حال باید از این جهت دوراندیشی داشته باشند که در آینده، این قرارداد ها منجر به وابستگی ایران به کشور چین نشود، زیرا با توجه به پیش بینی ها این کشور با سرعت فوق العاده به سمت قدرت نخست جهان پیش می رود، واضح است، وابستگی و نفوذ چنین کشوری، در کشوری اسلامی جایز نیست.

* انتقال فناوری

شرکت های خودروسازی چینی از اوایل 1980 به امضاء قرارداد های تولید مشترک با شرکت هایی نظیر شرکت موتورسازی آمریکایی، آمریکن موتور کورپریشن (American motor corporation) یا ولکس واگن (Volkswagen) آلمان برای خودرو در چین اقدام کردند. آن ها با زیرکی خاصی توانستند پس از یک دوره ده ساله، از حوالی 1994، انتقال فناوری و شروع به طراحی پلتفرم های جدید بپردازند.

متأسفانه شرکت های ایرانی در این زمینه پیروزیت های چندانی نداشته اند. تنها یک مورد پروژه مشترک طراحی موتور در آخن آلمان توافق شده بود که آن هم ناقص و تکامل نیافته باقی ماند) البته از تاثیر تحریم ها نیز نباید غافل بود). اگر ایران بخواهد در زمینه انتقال فناوری پیشرفت کند، نباید منتظر واگذاری فناوری از طرف مقابل باشد، بلکه باید قبل از اینکه آن ها وارد شوند، برنامه های بلندمدت، و بستر آن را آماده داشته باشد.

دو ظرفیت راهبردی که از این توافق می توان به آن رسید:

* مناطق آزاد تجاری - صنعتی

همانطور که در تفاهم نامه قید شده است: سرمایه گذاران چینی تشویق می شوند تا در مناطق آزاد ایران مخصوصاً قشم، ماکو و اروند سرمایه گذاری کنند. حقیقت این است که این مناطق برای جذب سرمایه گذار خارجی به وجود آمده اند، اما زیرساختی که در مناطق آزاد ما وجود دارد، متأسفانه نتوانسته است حتی سرمایه گذاران داخلی که ویترین جذب سرمایه گذاران خارجی است را به صورت فعال جذب کند. حال چه انتظاری از شرکت های چینی است.

آمار رسمی که توسط اجلاس توسعه و تجارت سازمان ملل در سال 2016 منتشرشده حاکی از آن است که مناطق آزاد ایران، در بازه زمانی 2010 تا 2016 به طور میانگین سالانه 3 میلیارد و 250 میلیون دلار جذب سرمایه خارجی داشته است. یعنی تنها دو و نیم درصد کل سرمایه گذاری های خارجی در کشور.

از سوی دیگر ایران می تواند منافع خود را به بهانه این تفاهم نامه در چین، مخصوصا در مناطق آزاد آن دنبال کند. از قوانین و امتیازات مناطق آزاد تجاری طبق اعلام سازمان تجارت جهانی (WTO)، این است که نهاد های بانکی می توانند شعبات خود را در مناطق آزاد کشور های مختلف تأسیس کنند.

بدین ترتیب نهاد های داخلی میتوانند برای از بین بردن تعدادی از موانع صادرات که شامل بانک ها و تبادلات ارزی، همچنین معین میزان ریسک سیاسی و شفاف سازی محیط بازرگانی آن برای بازرگانان داخلی میشود، شعبه هایی از بانک های داخلی را در مناطق آزاد چین تأسیس کنند.

هرچند برای تبادلات ارزی بهتر، نیاز به تأسیس مستقیم شعبه بانک نیست و انتقال ارزی می تواند دور به دور صورت بگیرد، اما نکته قابل توجه این است که یکی از استراتژی های توسعه، گسترش ارتباط با بازار هدف است، تأسیس بانک های فعال در این زمینه می تواند قدم خوبی در این جهت باشد.

از اهمیت بانک ها در تجارت بین الملل همین بس که یکی از آژانس های تخصصی معین ریسک سیاسی در کشور های مقصد، بانک ها هستند.

* جاده ابریشم جدید (کریدور ترانزیتی بزرگ شرق - غرب)

یکی از مسائل جدی کشور ها در تجارت و بالأخص مناطق آزاد، حمل ونقل و اتصال به کریدور های حمل و نقلی است.

در حال حاضر یکی از مسائل اساسی کشور در این مورد میباشد، توافق با کشوری به به شدت دنبال گسترش چنین زیرساختی در جهان است (به احتمال قوی تفاهم نامه 25 ساله ایران و چین نیز در راستا می باشد)، عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ های و حضور کشور هایی که در جهت ایران و چین هستند، تخصیص وام هایی توسط بانک توسعه زیرساخت های آسیا، می تواند ایران را در ایجاد زیرساختی مستحکم و پایدار یاری دهد.

کریدور های انتقالی تنها جهت رفت و برگشت ساده میان چند کشور نیست. زمانی که شبکه کریدور های معینی میان کشور ها وجود داشته باشند، درواقع بازار هایی آشنا، با دسترسی آسان و شناخته شده ای برای بازرگانان به وجود می آید.

از نمونه های پیروز کریدورها، کریدور اقتصادی چین-مغولستان-روسیه یا به اصطلاح CMREC است. از آنجاکه مغولستان کشوری محصور در خشکی است و نزدیک ترین کشور به او روسیه است، بیشتر مراودات او با روسیه انجام می گرفت. چین با ابتکار کمربند و جاده، مغولستان را به خود متصل کرده و راه را برای تجار چینی و مغولی هموار نمود. در حال حاضر مراودات مغولستان با چین، بیشتر از روسیه است.

* جمع بندی

کشور های که رشد سریع اقتصادی را در دهه اخیر داشته اند، اطلاع دارند که تجارت بین الملل از اصلی ترین عوامل پیشرفت بوده است. از طرفی حضور در بازار های نوظهوری مثل ایران تنها به سادگی امضاء چند قرارداد نیست. همان طور که چین با زیرکی توانست راه فناوری را به سوی کشورش بگشاید.

کشوری که زیرساخت های علمی و بستر های فناوری برای اخذ دانش را نداشته باشد، نمی تواند آن طور که باید تعاملات مؤثری با طرف قرارداد داشته باشد. در این میان او تنها منابع طبیعی و انسانی خود را در اختیار او قرار خواهد داد.

پس تنها راهبرد مؤثری که می تواند طرف ایرانی قرارداد را به سمت شرایط برد- برد در این تفاهم نامه سوق دهد، داشتن استراتژی از قبل معین شده در تمامی سطوح و مشارکت دادن شرکت ها و نیرو های بومی باانگیزه، در طرح های مشترک مورد توافق است.

منبع: فارس

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1514

به "تفاهم نامه 25 ساله؛ فرصت ها و چالش ها در تجارت خارجی ایران" امتیاز دهید

1 کاربر به "تفاهم نامه 25 ساله؛ فرصت ها و چالش ها در تجارت خارجی ایران" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاهم نامه 25 ساله؛ فرصت ها و چالش ها در تجارت خارجی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید