سفر دو روزه به لهاسا، گشتی در سرزمین مقدس تبت

به گزارش مجله سفرنامه دبی، سفر به لهاسا مرکز معنوی پیروان دالایی لاما و شهر بلند آوازه تبت تجربه بی نظیری خواهد بود. با برنامه سفر دو روزه به لهاسا به استقبال جاذبه های پر رمز و راز تبت می رویم. با خبرنگاران همراه باشید.

سفر دو روزه به لهاسا، گشتی در سرزمین مقدس تبت

سفری کوتاه اما خاطره انگیز به لهاسا یکی از رویایی ترین و خیال انگیزترین شهرهای دنیا تجربه بی نظیری خواهد بود. مرکز تبت و مرکز معنوی پیروان دایایلاما در ارتفاع 3650 متری از سطح دریا واقع شده است. همین ویژگی باعث شده دسترسی به این شهر محدود شده و تاریخ بیش از هزار ساله معنوی این شهر از گزند مهاجمان مصون بماند. به واسطه تعالیم آیین و فرهنگ خاص مردم این شهر، لهاسا از سایر سرزمین های اطراف متمایز است. به زبان تبتی لهاسا به معنای سرزمین مقدس ، شهر خدایان و سرزمین بودا است.

روز اول

صومعه راموشه (Ramoche)

روز نخست را با بازدید از صومعه راموشه (Ramoche) شروع کنید، این معبد جوخانگ کوچک (Minor Jokhang) نیز نامیده می گردد. صومعه راموشه در ضلع شاقتصادی خیابان معروف بارخور واقع است. در مقابل این معبد یک بازار خیابانی قرار گرفته که معرف زندگی روزمره مردم محلی تبت است. مقدس ترین نقش در صومعه راموشه مجسمه ای با میزان طبیعی ساکی ام ونی (Sakyamuni) هشت ساله است که به وسیله شهبانو نپال چیز ون (Chizun) به تبت آورده شد. در حال حاضر این معبد در جایی قرار گرفته که لاماهای تبتی برای مطالعه می زونگ (Mi Zong) که یکی از فرقه های بودائی است به آن می آیند. ورودیه معبد برای هر نفر 20 یوان است. ساعت 9 : 00 تا 17 : 00 برای بازدید به معبد مراجعه کنید. پیشنهاد می کنیم یک ساعتی را برای بازدید از این معبد اختصاص دهید. مقصد بعدی ما موسسه چاپ مو رویی (Morui) است که در مرکز شهر قرار گرفته است.

موسسه چاپ مو رویی (Moruii)

موسسه چاپ مو رویی (Moruii) تنها چاپخانه سو ترا در تبت به شمار می آید. متوجه خواهید شد که این مکان بسیار آرام است چراکه تعداد بسیار اندکی از گردشگران از وجود آن باخبر هستند. ورود به این موسسه رایگان است و برای بازدید از آن یک ساعت و نیم زمان کافی است. با کمی انعام اجازه خواهید یافت از طبقه سوم این موسسه عکس های زیبایی از قصر پوتالا بگیرید.

معبد بارلو پو (Barlupu)

پس از صرف ناهار برای بازدید از معبد بارلوپو (Barlupu) راه می افتیم. این معبد وقف پرستش ژنرال گو آن یو (General Guan Yu) شده است. معبد بارلوپو (Barlupu) در غرب قصر پوتالا قرار گرفته است و از ساعت 9:00 تا 17:00 برای بازدید باز است. برای بازدید از این معبد 20 تا 30 دقیقه زمان اختصاص دهید. ورودیه این معبد فقط 10 یوان است.

باغ دراگون کینگ پول (Dragon King Pool)

انتها به سوی باغ دراگون کینگ پول (Dragon King Pool) رهسپار می شویم که در پشت قصر پوتالا قرار گرفته است و یکی از باغ های معروف لهاسا با منظره ها فوق العاده است. این باغ یکی از مکان های دیدنی برای گردشگران به شمار می آید و آن ها حتی می توانند درحالی که مشغول تماشای سبک زندگی محلی هستند سوار قایق نیز بشوند. ورودیه 10 یوان است و از 9:00 تا 17:30 برای بازدید باز است.

روز دوم

در روز دوم از منظره زیبای دهکده نیارا (Niara)، معبد دچه لهامو (Deche Lhamo)، معبد آنایسانگخانگ (Anisangkhang) و صومعه اوراکل استان نیچونگ (Nechong State) بازدید خواهیم کرد.

دهکده نیارا (Niara)

دهکده نیارا در 6 کیلومتری لهاسا قرار گرفته است. این دهکده بینشی در رابطه با اسرار فرهنگ عامیانه تبتی ها ارائه می دهد. اتوبوس شماره 503 شما را مستقیما به این مکان می برد و هزینه ورودی آن برای هر نفر 50 یوان است.

معبد دچه لهامو (Deche Lhamo)

مقصد بعدی معبد دچه لهامو است، این معبد نیز در شمال شهر قرار گرفته است. معبد دچه لهامو (Deche Lhamo) تنها معبدی است که وقف خدای ثروت شده است به همین علت تعداد زیادی از مردم برای طلب خیر و سعادت، ایمنی و سلامت به این معبد می آیند. طبق نظر مردم محلی، بازدید ازاینجا می تواند بسیار اثربخش باشد. چهارشنبه برترین روز برای بازدید از این معبد است چراکه معبد از ساعت 6:00 باز و بازدید از آن رایگان است.

معبد آنایسانگخانگ (Anisangkhang)

سپس از معبد آنایسانگخانگ بازدید خواهیم کرد که در جنوب خیابان بار خور قرار گرفته است. ویژگی معبد آنایسانگخانگ (Anisangkhang) کلکسیون آن با بیش از 150 نوع مهره ارزشمند است. هزینه ورودی آن برای هر نفر سی یوان است.

صومعه اوراکل استان نیچونگ (Nechong State)

آخرین مقصد سفرمان معبد اوراکل استان نیچونگ است. این معبد کوچک بخشی از صومعه درپونگ را تشکیل می دهد که زمانی بزرگ ترین و ثروتمندترین صومعه تبت بوده است. در اینجا بوده است که اوراکل به عنوان مشاور دال ای لاماها پیروان این آیین را هدایت می نموده است. هزینه ورودی آن برای هر نفر 20 یوان است و برای رسیدن به این محل می توانید سوار اتوبوس شماره سه یا تاکسی شوید.

چند نکته

استفاده از تاکسی و سه چرخه ها در لهاسا بسیار راحت و مقرون به صرفه است. معمولا برای رفتن از یک مکان به مکانی دیگر در شهر کرایه تاکسی تا 20 یوان و کرایه سه چرخه 4 یوان کافی است. بعلاوه به خاطر داشته باشید هنگام بازدید از این معابد مقداری پول خرد به همراه داشته باشید چراکه انداختن پیشکش های جزئی در مقابل تصاویر بودائی یک رسم به شمار می آید. برای سفر به تبت شما باید از جمهوری خلق چین درخواست ویزا کنید. برای درخواست ویزای توریستی چین باید گردش حساب یا گواهی تمکن اقتصادی ، دو قطعه عکس، کپی مدارک شناسایی، بلیط هواپیما و رزرو هتل را همراهتان داشته باشید. پرواز مستقیمی برای رسیدن به لهاسا از تهران وجود ندارد; شما می توانید به وسیله خطوط هوایی مختلف خودتان را به کاتماندا برسانید و از آنجا با هواپیما یا به وسیله زمینی به لهاسا بروید.

منبع: کجارو / travelchinaguide
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2131

به "سفر دو روزه به لهاسا، گشتی در سرزمین مقدس تبت" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر دو روزه به لهاسا، گشتی در سرزمین مقدس تبت" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر دو روزه به لهاسا، گشتی در سرزمین مقدس تبت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید