سیم کارت های به نامتان را شناسایی و اضافی ها را مسدود کنید

به گزارش مجله سفرنامه دبی، محدودیت 10 سیم کارت برای هر شخص حقیقی و سوءاستفاده از سیم کارت هایی که در اختیار مالک نیست، کاربران را ملزم می نماید از تعداد سیم کارت هایی که در هر اپراتور به نامشان ثبت شده، آگاهی داشته باشند و نسبت به مسدودسازی سیم کارت هایی که آن ها آگاه نیستند، اقدام نمایند.

سیم کارت های به نامتان را شناسایی و اضافی ها را مسدود کنید

به گزارش ایسنا، سیم کارت دائمی یا اعتباری تلفن همراه را می توان به صورت حضوری به وسیله نمایندگی های خدمات اپراتور ها و دفاتر پیشخوان خدمات دولت و یا به صورت غیرحضوری به وسیله پورتال یا فروشگاه های مجازی اپراتور ها تهیه کرد. بر اساس مقررات هر شخص حقیقی می تواند در مجموع از تمامی اپراتور های تلفن همراه، حداکثر تعداد 10 سیم کارت فعال به نام خود داشته باشد.

اتباع غیرایرانی هم با داشتن مدارک هویتی معتبر شامل گذرنامه، کارت پناهندگی، کارت اقامت (آمایش)، کارت هویت و کارت سبز می توانند به صورت همزمان حداکثر سه سیم کارت فعال از مجموع تمامی اپراتور های تلفن همراه به نام خود داشته باشند. اشخاص حقوقی مانند شرکت ها برای تعداد سیم کارت های فعال به نام خودشان محدودیتی ندارند.

در بسیاری از پرونده های کلاهبرداری، با سیم کارت هایی روبرو می شویم که در اختیار مالک اصلی نیست و افراد دیگری از آن سوء استفاده می نمایند و مجرمان سایبری هم به همین علت در پی خرید سیم کارت بدون سند زدن هستند. تمامی مسوولیت های استفاده از سیم کارت، حتی اگر کسی به غیر از مالک از آن استفاده کند، به عهده مالک آن است. بعلاوه ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی یا تبلیغات پیامکی با سیم کارت شخصی ممنوع است و استفاده از سیم کارت شخصی برای تبلیغات، باعث مسدود شدن سرویس ارسال پیامک و قطعی سیم کارت می گردد.

بسیاری از جرائم و کلاهبرداری های اینترنتی و تلفنی با استفاده از سیم کارت های تلفن همراه سایر افراد انجام می گردد، بنابراین کاربران نباید سیم کارت روشن و فعال خود را در اختیار دیگران قرار دهند. با ارسال کد ملی به سامانه 3000150 یا مراجعه به سایت رگولاتوری به آدرس www.cra.ir، منوی حقوق کاربران، گزینه استعلام سرویس های مشترکین، می توانید از تعداد سیم کارت هایی که به نام شما ثبت شده، آگاه شوید و با مراجعه به دفاتر امور مشترکان اپراتورها، نسبت به مسدودسازی سیم کارت هایی که با نام شما فعال شده و از آن ها آگاه نیستید، اقدام کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2023

به "سیم کارت های به نامتان را شناسایی و اضافی ها را مسدود کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیم کارت های به نامتان را شناسایی و اضافی ها را مسدود کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید