معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان (glass temple in johor bahru)

به گزارش مجله سفرنامه دبی، معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان یک معبد هندو در شهر جوهر بهرو، ایالت جوهور، مالزی است. این معبد به خاطر نمای بیرونی شیشه ای خود معروف است و به عنوان اولین و تنها معبد شیشه ای در مالزی در کتاب رکوردهای مالزی ثبت شده است.

معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان (glass temple in johor bahru)، یکی از زیباترین معابد تور مالزی برای بازدید است. در این معبد تا چشم کار می‌کند همه جا از کف زمین گرفته تا ستون‌ها، دیوار و سقف از شیشه پوشیده شده‌اند.

معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان (glass temple in johor bahru)

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تور مالزی معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان می‌باشد. شیشه‌های رنگی که در نگاه اول بازتاب نور در آنها چشم را می زند اما وقتی چشم به این نورها عادت می کند تازه انسان متوجه زیبایی و هنری که در ساخت معبد به کار می‌رود. ساخت معبد آرولمیگو یک میلیون دلار هزینه دارد. این بنا در شهر جوهر به رو در نزدیکی مرز مشترک سنگاپور و مالزی قرار گرفته که یکی از معبدهای قدیمی جوهور می‌باشد.

اولین بار این معبد سال 1923 ساخته شده است و در طول گذر زمان کامل شد تا اینکه سال 1991 راهب سری سیناتامبی مسئولیت معبد را از پدر خود گرفت. او تصمیم گرفت معبد را به زیباترین شکل ممکن بسازد تا مردم هندی که برای عبادت به آنجا می آیند لذت ببرند. هر چند کامل کردن معبد کار بسیار سختی بود اما راهب در مدت پنج سال این کار پایان یافت و سال 1996 درهای معبد به روی عموم باز گردید.

مدتی گذشت تا اینکه راهب سیناتامبی به تایلند سفر کرد، در آنجا بود که او به فکر افتاد تا معبد را به درخشنده ترین شکل ممکن تزئین کند.او در این سفر معبدی را دید که از دور درخشش دارد و وقتی نزدیک معبد شد متوجه شد که سر در آن را با شیشه تزئین شده است، آن موقع بود که تصمیم گرفت معبد خود را با شیشه تزئین کند. از این رو این معبد تبدیل به یک معبد شیشه‌ای شد که 90 درصد آن از موزائیک‌های شیشه‌ای رنگارنگ درست شده‌اند. در تزئین این معبد از 300 هزار قطعه شیشه قرمز، آبی، زرد، سبز، بنفش و سفید استفاده شده است. در تور مالزی به شما توصیه می‌کنیم بازدید از این معبد را در برنامه سفر خود قرار بدهید.

تاریخچه

معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان در سال 1922 ساخته شد و به الهه راجاکالیاممان، الهه قدرت و شجاعت، تقدیم شده است. این معبد در ابتدا یک معبد کوچک بود که از چوب و سنگ ساخته شده بود، اما در طول سال ها چندین بار مورد بازسازی و توسعه قرار گرفت. بازسازی اخیر در سال 2009 انجام شد و در سال 2010 افتتاح شد.

معماری

معبد شیشه ای آرولمیگو سری را جاکالیامان به سبک معماری دراویدی ساخته شده است. این معبد دارای یک گاپورام (Gopuram) یا برج ورودی بزرگ و رنگارنگ است. گاپورام معبد با مجسمه های خدایان و الهه های هندو تزئین شده است.

بدنه اصلی معبد از شیشه ساخته شده است. این معبد دارای پنجره های شیشه ای رنگی بزرگی است که نور خورشید را به داخل معبد می تاباند. این معبد همچنین دارای یک گنبد شیشه ای بزرگ است.

داخل معبد با مجسمه های خدایان و الهه های هندو تزئین شده است. این معبد همچنین دارای یک محراب بزرگ است که در آن مجسمه الهه راجاکالیامان قرار دارد.

جشنواره ها

معبد شیشه ای آرولمیگو سری را جاکالیامان میزبان چندین جشنواره هندو در طول سال است. یکی از مهم ترین جشنواره های این معبد، جشنواره تایپوسام (Thaipusam) است. جشنواره تایپوسام جشنی است که به افتخار خدای موروگان (Murugan) برگزار می شود.

جشنواره دیگری که در معبد شیشه ای آرولمیگو سری را جاکالیامان برگزار می شود، جشنواره ناواراتری (Navaratri) است. جشنواره ناواراتری جشنی است که به افتخار الهه دورگا (Durga) برگزار می شود.

مراسم مذهبی

معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان یک مکان مهم مذهبی برای هندوها در مالزی است. هر روزه مراسم مذهبی مختلفی در معبد برگزار می شود، از جمله آواز خواندن، دعا و قربانی کردن. در طول جشنواره های هندو، مانند دیوالی و تایپونگال، معبد میزبان هزاران زائر است.

جاذبه های توریستی

معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی در شهر جوهر بهرو است. گردشگران از سراسر جهان برای بازدید از این معبد زیبا و منحصر به فرد به جوهر بهرو سفر می کنند. علاوه بر بازدید از معبد، گردشگران همچنین می توانند از موزه موجود در معبد بازدید کنند که اطلاعاتی در مورد تاریخچه و فرهنگ هندو ارائه می دهد.

فعالیت های پیشنهادی

در اینجا چند فعالیت پیشنهادی برای بازدیدکنندگان از معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان وجود دارد:

 • از معماری زیبای معبد لذت ببرید. نمای بیرونی شیشه ای معبد و تزئینات داخلی آن با شیشه های رنگی، جلوه ای زیبا و خیره‌کننده ایجاد می کند.
 • درباره دین و فرهنگ هندو بیشتر بیاموزید. معبد دارای موزه ای است که اطلاعاتی در مورد تاریخچه و فرهنگ هندو ارائه می دهد.
 • در مراسم مذهبی شرکت کنید. اگر فرصت داشتید، در یکی از مراسم مذهبی که در معبد برگزار می شود شرکت کنید. این یک تجربه فراموش نشدنی خواهد بود.
 • عکس های زیبا بگیرید. معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان یک مکان عالی برای گرفتن عکس های زیبا است. پس دوربین خود را فراموش نکنید.

جاذبه های گردشگری

معبد شیشه ای آرولمیگو سری را جاکالیامان یکی از جاذبه های گردشگری محبوب در شهر جوهور بهرو است. این معبد به دلیل معماری شیشه ای منحصر به فرد خود مورد توجه گردشگران است.

علاوه بر معبد شیشه ای آرولمیگو سری را جاکالیامان، جاذبه های گردشگری دیگری نیز در شهر جوهور بهرو وجود دارد، مانند:

 • باغ پرندگان جوهور بهرو
 • مسجد سلطان ابراهیم
 • کاخ سلطان ابو بکر
 • موزه تمدن اسلامی جوهور بهرو
 • بازار شب جوهور بهرو

ویژگی های معبد شیشه ای

 • نمای بیرونی معبد از شیشه های رنگارنگ تشکیل شده است که در نور خورشید می درخشد و جلوه ای خیره کننده ایجاد می کند.
 • فضای داخلی معبد نیز با شیشه های رنگی تزیین شده است و دارای مجسمه های متعدد از خدایان و الهه های هندو است.
 • کف معبد از سنگ مرمر سفید ساخته شده است که در تضاد با شیشه های رنگی، جلوه ای زیبا ایجاد می کند.
 • سقف معبد نیز با شیشه های رنگی تزیین شده است و دارای پنجره های متعددی است که نور خورشید را به داخل معبد هدایت می کند.
 • معبد دارای دو ورودی مجزا برای مردان و زنان است.
 • در ورودی معبد، یک اتاق بزرگ قرار دارد که برای مراسم مذهبی و اجتماعات استفاده می شود.
 • در داخل معبد، یک سالن اصلی قرار دارد که مجسمه الهه راجاکالیامان در آن قرار دارد.
 • در اطراف سالن اصلی، اتاق های مختلفی برای نیایش و عبادت قرار دارد.
 • در پشت سالن اصلی، یک آشپزخانه بزرگ قرار دارد که برای تهیه غذا برای مراسم مذهبی استفاده می شود.

بازدید از معبد شیشه ای آرولمیگو سری را جاکالیامان

معبد شیشه ای آرولمیگو سری را جاکالیامان در شهر جوهور بهرو، ایالت جوهور، مالزی واقع شده است. این معبد همه روزه از ساعت 6 صبح تا 12 شب باز است.

بازدید از معبد شیشه ای آرولمیگو سری را جاکالیامان رایگان است. اما بازدیدکنندگان می توانند به معبد کمک مالی کنند.

بازدیدکنندگان هنگام ورود به معبد باید لباس مناسب بپوشند. لباس های مناسب برای بازدید از معبد شیشه ای آرولمیگو سری را جاکالیامان عبارتند از:

 • پیراهن آستین بلند
 • شلوار بلند یا دامن بلند
 • روسری (برای خانم ها)

نکات مهم برای بازدیدکنندگان

در اینجا چند نکته مهم برای بازدیدکنندگان از معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان وجود دارد:

 • معبد یک مکان مذهبی است، بنابراین باید با احترام رفتار کنید. لباس پوشیده و مناسب بپوشید و از سر و صدا خودداری کنید.
 • قبل از ورود به معبد، کفش های خود را درآورید.
 • برای عکاسی از داخل معبد اجازه بگیرید.
 • از معبد هدیه بردارید. معبد دارای یک فروشگاه هدایا است که در آن می توانید انواع سوغاتی های هندو را خریداری کنید.

نتیجه گیری

معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان یک معبد هندوی زیبا و منحصر به فرد در شهر جوهر بهرو، ایالت جوهور، مالزی است. این معبد به خاطر نمای بیرونی شیشه ای خود معروف است و به عنوان اولین و تنها معبد شیشه ای در مالزی در کتاب رکوردهای مالزی ثبت شده است. معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان یک مکان مهم مذهبی برای هندوها در مالزی است و همچنین یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی در شهر جوهر بهرو است. اگر به جوهر بهرو سفر می کنید، حتما از معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان بازدید کنید. این یک تجربه فراموش نشدنی خواهد بود.

انتشار: 8 آبان 1402 بروزرسانی: 8 آبان 1402 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 22

به "معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان (glass temple in johor bahru)" امتیاز دهید

1 کاربر به "معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان (glass temple in johor bahru)" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد آرولمیگو سری را جاکالیامان (glass temple in johor bahru)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید