معرفی مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بهمئی

به گزارش مجله سفرنامه دبی، میراث آریا/ این خبر پیرامون معرفی مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بهمئی برای شما نوشته شد.

معرفی مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بهمئی

در شهرستان بهمئی مناطقی همانند تنگ سولک، تنگ ماغر، برم الوان، قلعه نادر، امامزاده اسدالله و ابراهیم (ع) هرساله پذیرای بیش از صدهزار نفر توریست بودند.

موقعیت کلی شهرستان بهمئی

شهرستان بهمئی با مساحتی بالغ بر 1447 کیلومتر مربع در قسمت غرب و جنوب غرب استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 625 متر بوده، از شمال به چاروسا و دیشموک و باغ ملک، از جنوب به بهبهان، از شرق به کهگیلویه و از غرب به رامهرمز و امیدیه منتهی می گردد.

دریاچه برم الوان

این تالاب که به شکل نقشه ایران است در شهرستان بهمئی در قسمت سر آسیاب یوسفی و حدود 40 کیلو متری شهر لیکک واقع شده است. مساحت آن 15 هکتار، ارتفاع آن از سطح دریا 1100 متر، عمق آن حداقل 12 و حداکثر 30 متر است. طبیعت زیبا، همواری زمینهای اطراف، وجود ماهی کپور و... شرایط بسیار خوبی برای این تالاب بوجود آورده است.

تنگ سولک

تنگ سولک با فاصله 40 کیلومتری شهر لیکک از توابع شهرستان بهمئی در حوزه استحفاظی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. این منطقه گرمسیری و کوهستانی به عنوان منطقه حفاظت شده پیشنهاد شد که این پیشنهاد از طرف شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده تصویب شد. این منطقه زیبا که شامل تنگ سولک و نیمی از تنگه ماغر را تحت عنوان منطقه حفاظت شده سولک را در بر می گیرد، علاوه بر آثار قدیمی و سنگ نوشته های باستانی موجود از دوران اشکانی دارای طبیعتی بدیع، استثنایی است، چشمه زار و جنگل های آن غالباً بلوط و درختان زیبای زربین و از تیپی کوهستانی و صخره ای برخوردار است. اهمیت اصلی آن وجود درختان نادر و کمیاب زربین است. تعداد شش چشمه دائمی و دو چشمه فصلی در عرصه مذکور وجود دارد که از میان این چشمه ها چشمه گوردک از آبدهی قابل توجهی برخوردار است.

تنگ ماغر

در تابستان که هوای شهر لیکک به حدود 50 درجه می رسد در این تنگه زیبا در 10 کیلومتری لیکک میتوان بدون وسایل خنک نماینده روز را به سر برد. چشمه چنار ماغر که از ارتفاعات بالادست سرچشمه می گیرد حال و هوای آن را مصفا نموده است.

منطقه رود تلخی

منطقه زیبای رود تلخی در جنوب شرق شهرستان بهمئی، در حد فاصل شهرستان و استان خوزستان در کنار رودخانه مارون واقع شده است. از جمله جاذبه های دیدنی این منطقه چشمه آب شیرین روستاهای خشاب شیرین، باغملک، اشکفت پیر مرد، تپه ها و کوه های زیاد و بلندی است که روستاها در دامنه آنها واقع شده اند. درختان در حاشیه جاده ها آغاز و تا نوک کوه ها ادامه دارد. به دلیل نزدیکی به سد مارون، دریاچه زیبایی در این حوزه شکل گرفته که پذیرای توریستان و طبیعتگردان است.

ریزک و موربید

ریزک و موربید با باغات، درختان سرسبز و چشمه ساران، منطقه ای بی نظیر و بکر در شهرستان است. بعد از طی کردن جاده آسفالته سیداسدالله، 90 دقیقه پیاده روی ضروری است تا به منطقه ریزک برسیم، آنگاه بی اختیار دلها آرام و چشم ها ساعت ها مجذوب زیبایی های بی مثال طبیعت آن می گردد. چشمه های آب شیرین، باغات گردو، سیب، انار، انگور، دور نمای دیدنی بقعه امامزاده سیداسد الله، برم الوان، آبغازی، آب انار، الغر و مور بید از چشم اندازهای زیبا و دل انگیز آن است. در این منطقه حیوانات وحشی بیشماری زندگی نموده که گاه به صورت گله ای مشاهده می شوند.

امامزاده بابا احمد(ع)

بقعه امامزاده با گنبد زیبای پلکانی شکلش در 15 کیلومتری شهر لیکک و در روستای بابا احمد واقع است. به لحاظ معماری بنایی است چهار ضلعی که در حدود 15/21 متر طول، 14/07متر عرض و 9 متر ارتفاع دارد و با استفاده از مصالح سنگ و گچ ساخته شده است، در ورودی اصلی آن چند طاق نما با تزیینات شبیه مقرنس کاری دیده می گردد. قدمت بنای این امامزاده به دوره سلجوقی می رسد. گنبد بزرگ و دو طبقه بودن طاقچه های این بنا، از ویژگی های آن محسوب می گردد. این بنا به شماره 10580 در تاریخ 1382در لیست آثار ملی ثبت شده و شجره نامه امامزاده بابا احمد (ع) طبق گفته روستاییان و اعتقادات منطقه ای منسوب به امام موسی بن جعفر(ع) است.

امامزادگان سید اسدالله و سید ابراهیم

بقعه این دو امامزاده در تنگ منیزور (جنب روستای منیزور) حدود 40 کیلومتری شهر لیکک واقع شده است. این بنا به صورت دو بقعه متصل به هم با معماری زیبا و با دو گنبد جدا از هم ساخته شده است. به استناد گفته معماران محلی این دو بقعه متعلق به سید ابراهیم و سید اسدالله جد سادات منیزوری است که در گویش محلی به آنها دو سیدالله می گویند. اعقاب و احفاد این دو امامزاده خود را از سلاله امام موسی ابن جعفر(ع) می دانند. بقاع متبرک این دو امامزاده هر هفته به خصوص در تابستان پذیرای زائران زیادی است که به شوق زیارت، رنج سفر را با رضایت خاطر بر خود هموار می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 28 بهمن 1400 بروزرسانی: 28 بهمن 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2140

به "معرفی مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بهمئی" امتیاز دهید

1 کاربر به "معرفی مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بهمئی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بهمئی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید