معنی ضرب المثل فارسی؛ پنبه اش را زدند

به گزارش مجله سفرنامه دبی، ضرب المثل پنبه اش را زدند، داستانی کهن دارد و برگرفته شده از آداب و رسومی است که در آن موقع ها در بعضی جشن ها برگزار می کردند. در خواندن این مقاله با خبرنگاران همراه باشید.

معنی ضرب المثل فارسی؛ پنبه اش را زدند

تاریخچه ضرب المثل پنبه اش را زدند

از قدیمی ها نقل شده است که در زمان های بسیار دور مردم کشور ایران مراسم و جشن های مختلفی برگزار می کردند. یکی از این جشن ها به این صورت بود که فردی لباس دلقک ها را بر تن می کرد و در همه جای لباسش پنبه قرار می داد تا قد و هیکلش به صورت پهلوانان جلوه داده گردد.

بعد مرد حلاجی که همراه خود کمانی داشت، در مقابل آن دلقک قرار می گرفت و هر دو به شادی و پایکوبی می پرداختند. سپس حلاج در حین پایکوبییدن این پهلوان قلابی را با کمانش آن قدر حلاجی می کرد که تمام پنبه هایش نقش بر زمین گردد و اندام ضعیف و غیر پهلوانی وی برای همگان نمایان گردد.

پهلوان دروغین در اصل هیچ اطلاعی از رسم و فرهنگ پهلوانی و جوانمردی نداشت و تنها با پنبه هایی که داخل لباسش قرار داده بود، سینه و بازوهای باد نموده برای خود درست می کرد و اندام به ظاهر پهلوانی نشان حاضران در مجلس می داد. هنگامی که مرد حلاج پنبه اش را می زد و او را عریان می کرد، دیگر او هیکل پهلوانی نداشت و مردم هم با تماشا این صحنه بلند بلند می خنتماشاد و او از خجالت مجبور می شد جمع حاضران را ترک کند و میدان را برای پهلوان واقعی خالی کند.

این داستان به تدریج به صورت ضرب المثل بر سر زبان مردم افتاد و در واقع اشاره به کسی دارد که راز و سرش را فاش می نمایند و دروغش برای مردم آشکار می گردد.

منبع: کجارو / parsnaz.ir / بیتوته
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2119

به "معنی ضرب المثل فارسی؛ پنبه اش را زدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی ضرب المثل فارسی؛ پنبه اش را زدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید