مقایسه تعداد تعطیلی های ایران با 12 کشور مهم جهان ، پنجشنبه ها یا شنبه ها؛ کدام در ایران تعطیل می گردد؟ ، تعطیلات نوروز یک هفته ای می گردد؟

به گزارش مجله سفرنامه دبی، 5روز کار کنید و 2 روز به تعطیلات بروید. این طرح مشترک دولت و مجلس است که می خواهند با هدف افزایش بازده کاری کارمندان دولت، تعداد روزهای تعطیل را به 2روز در هفته افزایش دهند.

مقایسه تعداد تعطیلی های ایران با 12 کشور مهم جهان ، پنجشنبه ها یا شنبه ها؛ کدام در ایران تعطیل می گردد؟ ، تعطیلات نوروز یک هفته ای می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، سال گذشته بود که دولت لایحه ای به صورت عادی تقدیم مجلس کرد تا مجوز تعطیلی 2روزه را از مجلس بگیرد حالا اما نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، از احتمال ادغام لایحه دولت با طرح کمیسیون اجتماعی خبر داده و می گوید: این اقدام با هدف افزایش راندمان کاری کارمندان در 5روز هفته صورت خواهد گرفت. با این حال هنوز معین نیست که خاتمه پنجشنبه ها تعطیل خواهد شد یا شنبه ها؟

در مجلس چه می گذرد؟

ولی اسماعیلی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: ساماندهی تعطیلات با تعطیلی سراسری پنجشنبه ها در قالب لایحه دولت ارائه شده و این هفته تحت عنوان اصلاح ماده87 قانون مدیریت خدمات کشوری در دستورکار کمیسیون اجتماعی مجلس قرار گرفته است. او اضافه نمود: البته در کمیسیون اجتماعی مجلس آنالیز طرحی با عنوان تعطیلی پنجشنبه ها یا شنبه ها را در دستورکار داریم که ضروری است آنالیز کنیم تا درصورت امکان این طرح و لایحه را ادغام و در قالب لایحه آن را پیگیری کنیم.

این نماینده مجلس گفت: علت دولت برای تعطیلی پنجشنبه ها این است که این تعطیلات به خارج از تهران یعنی سایر استان ها و شهرستان ها هم تعمیم داده گردد، ضمن اینکه در کمیسیون درنظر داریم تعطیلی 2 روز هفته با هدف استحکام بنیان خانواده ها و افزایش اوقات فراغت به منظور آرامش ذهنی و روانی و افزایش زمان بیشتری برای در کنار خانواده بودن انجام گردد تا کارکنان بتوانند در 5 روز کاری بهتر و با کیفیت بالاتری به ارائه خدمات به مردم بپردازند.

لایحه دولت چه می گوید؟

درصورتی که مجلس به لایحه پیشنهادی دولت رأی مثبت دهد،ساعات کار کارمندان دولت 42ساعت و 30دقیقه در هفته خواهد بود و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیأت وزیران معین می گردد. بعلاوه تغییر ساعت کارمندان با رعایت سقف معین شده و در چارچوب ضوابط پیشنهادی سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیأت وزیران، برعهده دستگاه ذیربط خواهد بود و مقدار ساعات تدریس معلمان و اعضای هیأت علمی از ساعات موظف، در طرح های طبقه بندی مشاغل ذیربط معین خواهد شد.

به این ترتیب، کارمندان می توانند با موافقت دستگاه اجرایی ساعات کار خود را تا یک چهارم ساعت کار روزانه (حداکثر تا 10 ساعت) کاهش دهند و مقدار حقوق و مزایا، نحوه محاسبه سوابق خدمت این قبیل کارمندان متناسب با ساعات کار آنان معین خواهد شد.

البته دستگاه های اجرایی می توانند در موارد خاص با موافقت هیأت وزیران و رعایت سقف ساعت کار با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه ای و فصلی ساعات کار خود را به ترتیب دیگری تنظیم نمایند.

لایحه دولت می گوید: متناسب با تغییرات فناوری و در شرایط اضطرار و بحران نظیر آلودگی هوا، کمبود انرژی، وقوع حوادث غیرمترقبه، شیوع بیماری های فراگیر و یا در ایام خاص نظیرماه مبارک رمضان، به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیأت وزیران، ساعت کار و نحوه ارائه خدمت کارمندان، فارغ از سقف یادشده معین می گردد. بعلاوه همه دستگاه های اجرایی اعم از ستادی و استانی، به استثنای بخش عملیاتی مراکز و واحدهای خدمت رسان نظیر واحدهای ذیربط بهزیستی، بانک ها، بیمارستان ها، مراکز بهداشتی- درمانی، اماکن ورزشی و واحدهای نظامی، انتظامی و امنیتی موظفند ساعات کار خود را در5 روز هفته تنظیم نمایند. درصورتی که مجلس لایحه دولت را تأیید کند، مبنای کار در هفته از 44ساعت فعلی به 42ساعت و 30دقیقه کاهش می یابد و کارکنان دولت در سال1402 به جای 176ساعت کار، 170ساعت کار خواهند کرد.

دولت دنبال چیست؟

پنجم آذرماه سال گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، لایحه افزایش تعطیلات 2روز در هفته را در قالب اصلاح ماده87 قانون مدیریت خدمات کشوری به مجلس فرستاد که علت آن اجرای سیاست های کلی نظام اداری کشور مبنی بر نهادینه سازی فرهنگ سازمانی مبتنی بر ارزش های اسلامی و کرامت انسانی و ارج نهادن به سرمایه های انسانی و البته توجه به استحکام خانواده عنوان شده است. افزون بر اینکه دولت در این لایحه دنبال ایجاد تعادل بین کار و زندگی شهروندان در نظام اداری و افزایش اثربخشی و کارایی در نظام اداری با هدف بهبود رضایت و اعتماد مردم است.

ایران، بهشت تعطیلات؟

این فرضیه هم مطرح است که ایران به سبب تعطیلات ملی و مذهبی، عملا بهشت تعطیلات است اما به رغم تعطیل بودن این روزها، امکان برنامه ریزی برای خانواده ها جهت استفاده از روزهای یادشده جهت سفر و... به ویژه کارکنان و کارگران سخت است. در سال های گذشته بارها بحث نظم دادن به تعطیلات مطرح شده اما هیچ کدام به نتیجه نرسیده است. ازجمله جدی ترین گزینه ها، کاهش تعطیلات نوروزی است چراکه هرچند تعطیلات رسمی نوروزی 4روز است اما عملا 2هفته کشور در تعطیلی به سر می برد درحالی که اگر تقویم تعطیلات اصلاح گردد، می توان در نیمه دوم سال یک هفته تعطیل رسمی گفت که اثر مثبتی بر کیفیت زندگی شهروندان و البته یاری به دولت جهت مدیریت مصرف انرژی خواهد داشت.

چالش دیگر اما این است که بالاخره روزهای پنجشنبه تعطیل رسمی گردد یا شنبه ها؟ به لحاظ عرفی پنجشنبه ها به واسطه سنخیت بیشتر با عادات و فرهنگ مردم ایران دردسر کمتری در پی دارد اما از حیث نفع مالی، گزینه مطلوب تر این است که به جای پنجشنبه ها، روزهای شنبه تعطیل گردد که دست کم بر روابط تجاری و مالی بین فعالان مالی و بانک ها و مؤسسات تجاری ایران با دیگر کشورها اثر مثبت داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 فروردین 1402 بروزرسانی: 27 فروردین 1402 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2412

به "مقایسه تعداد تعطیلی های ایران با 12 کشور مهم جهان ، پنجشنبه ها یا شنبه ها؛ کدام در ایران تعطیل می گردد؟ ، تعطیلات نوروز یک هفته ای می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه تعداد تعطیلی های ایران با 12 کشور مهم جهان ، پنجشنبه ها یا شنبه ها؛ کدام در ایران تعطیل می گردد؟ ، تعطیلات نوروز یک هفته ای می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید