نتفلیکس در اسکار 2021 تاریخ&zwnjساز می&zwnjشود

به گزارش تور دبی ارزان، آیا بهترین فیلم های منتشر شده در سال 2020 تا به امروز را از نظر گذرانده اید؟ با نگاهی کلی به موفقیت ترین فیلم های پخش شده طی ماه های اخیر به سادگی می توان به این نتیجه رسید که بیشتر فیلم های تحسین شده از آثار تولید نتفلیکس بوده اند؛ زیرا سایر کمپانی های فیلم سازی اکران اغلب فیلم هایشان را حداقل تا بهار 2021 به تعویق انداخته اند. به همین خاطر ممکن است در مراسم اسکار 2021 شاهد یکه تازی نتفلیکس باشیم و این سرویس آنلاین یک رکورد تاریخی از خود برجای بگذارد.

نتفلیکس در اسکار 2021 تاریخ&zwnjساز می&zwnjشود

طی سال های گذشته نتفلیکس با فیلم های مرد ایرلندی، داستان ازدواج و رما نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شده است، اما هیچ گاه داوران آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک فیلمی از این کمپانی را لایق عنوان بهترین فیلم سال ندانسته اند. اما امسال شرایط متفاوت بود و نتفلیکس نه تنها ممکن است جایزه بهترین فیلم را از آن خود کند، بلکه این احتمال وجود دارد که رکورد بیشترین فیلم نامزد شده از یک کمپانی برای جایزه اسکار بهترین فیلم در یک سال را هم بشکند.

  • پربیننده ترین فیلم های نتفلیکس در تابستان 2020 تعیین شدند

کمپانی مترو گلدوین مایر در سال 1936 پیروز شده است 5 کننده در میان فیلم های کاندید در بخش بهترین فیلم اسکار داشته باشد. در آن دوران 10 فیلم برای رقابت بر سر تندیس طلایی این بخش به لیست نهایی راه پیدا می کردند. در آن سال مترو گلدوین مایر با فیلم زندگی نامه ای-موزیکال زیگفلد کبیر به کارگردانی رابرت زی. لنرد اسکار بهترین فیلم را تصاحب کرد و دیگر فیلم های آن ها بانوی برچسب خورده، داستان دو شهر، سان فرانسیسکو و رومئو و ژولیت بودند. طی دهه 30 و 40 میلادی مترو گلدوین مایر یکی از بزرگترین کمپانی های فیلم سازی بود و حتی عده ای از سینمادوستان در میانه های دهه 1930 به این کمپانی لقب سلطان فیلم سازی را داده بودند؛ زیرا آن ها کارگردان ها، فیلم نامه نویسان و بازیگران مطرحی همچون کلارک گیبل، لوئیز راینر و جودی گارلند را در اختیار داشتند که باعث می شدند فیلم ها نه تنها در نزد منتقدان، بلکه در میام عموم سینمادوستان هم با استقبال بسیار خوبی روبرو شوند.

بی تردید نمی توان نتفلیکس را سلطان فیلم سازی در دوران معاصر به شمار آورد، اما این کمپانی طی سال های اخیر توانسته استودیوهای فیلم سازی خود را گسترش دهد و فیلم سازان مهمی همچون آلفونسو کوارون، نوا بامباک و دیوید فینچر را مجاب به همکاری کند و فیلم های پیروزی با بودجه متوسط بسازد. امسال و با تعطیلی سالن های سینما بسیاری از کمپانی های تولید و پخش فیلم ها در اکران عمومی آثارشان با مشکل روبرو شدند و تاریخ نمایش اغلب فیلم های شان چندین ماه به تعویق انداختند. اما نتفلیکس با چنین مسئله ای روبرو نبود و فیلم های خود را مطابق زمان بندی قبلی منتشر کرد و در هفته های آینده نیز فیلم مورد انتظار منک را پخش خواهد کرد.

اگر نگاهی سرسری هم به فیلم های مدعی در فصل جوایز سرانجام سال بیندازیم نمی توان منکر شانس بالای دادگاه شیکاگو هفت، 5 هم خون و منک شد. مثلا با توجه به نقدهای منتشر شده برای فیلم منک، جدیدترین ساخته فینچر از لحاظ فنی بسیار قوی است. با در نظر دریافت این موضوع که تمام اعضای آکادمی اسکار (بیش از 6 هزار نفر) در رأی گیری انتخاب بهترین فیلم شرکت می کنند، شانس پیروزیت منک برای رسیدن به این عنوان بسیار بالا است؛ زیرا 63 درصد از اعضای آکادمی اسکار افرادی هستند که در زمینه های فنی فیلم سازی فعالیت دارند! به همین خاطر منک می تواند فاتح بخش های بهترین صدابرداری و بهترین فیلم برداری باشد و نتفلیکس وظیفه تاخت و تاز در شاخته های بهترین بازیگری اسکار 2021 را به دادگاه شیکاگو هفت یا پایین سیاه ما کارینی بسپارد.

بسیاری معتقدند چادویک بوزمن فقید به واسطه نقش آفرینی جالب توجه در پایین سیاه ما کارینی یکی از گزینه های اصلی تصاحب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد باشد و جدی ترین رقیب او آنتونی هاپکینز به خاطر بازی در فیلم پدر است. اگر این جایزه به بوزمن برسد او پس از پیتر فینچ و هیث لجر، سومین بازیگری است که بعد از مرگش توسط اعضای آکادمی به عنوان بهترین بازیگر سال انتخاب می شود. طی 50 سال اخیر تنها 10 بازیگر بوده اند که بدون نامزد شدن فیلم شان در بخش بهترین فیلم توانسته اند اسکار بخش بازیگری را به خود اختصاص دهند. از سویی دیگر ممکن است وایولا دیویس هم برای ایفای نقش در پایین سیاه ما کارینی در شاخه بهترین بازیگر زن سال نامزد جایزه اسکار شود و این موضوع می تواند شانس راهیابی پایین سیاه ما کارینی به فهرست نهایی نامزدهای اسکار بهترین فیلم را بسیار افزایش دهد.

کمتر از دو هفته دیگر فیلم جشن پایکوبی سرانجام سال با بازی مریل استریپ، جیمز کوردن، نیکول کیدمن، اندرو رنلز، آوکوافینا و کیگان-مایکل کیش قرار استاز از نتفلیکس پخش خواهد شد. به دلیل ماهیت موزیکال و مبتنی بر پایکوبی آن نمی توان شانس چندانی برای پیروزیتش در میان منتقدین قائل بود، اما تیم بازیگری جشن پایکوبی سرانجام سال آنقدر چشم گیر است که به راحتی می توان برای پیروزیت بازیگران آن در فصل جوایز شانس بالایی در نظر گرفت.

5 هم خون دیگر فیلم قابل توجه نتفلیکس است که در زمان بسیار مناسبی پخش شد. جدیدترین ساخته نتفلیکس فیلم متوسطی است که بیشتر از یک اثر در راستای مبارزه به نژادپرستی به کلاژی سرسری از باورها و عقاید لی می ماند که بارها آن ها را در فیلم های قبلی اش دیده ایم. اما پخش این فیلم مصادف شد با اوج گیری جنبش زندگی سیاه پوستان مهم است در آمریکا و به همین خاطر 5 هم خون بسیار زیاد دیده شد. اگر چادویک بوزمن به خاطر پایین سیاه ما کارینی نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد نشود، احتمالا با این فیلم به نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد دست یابد. همچنین با توجه به جو ملتهب این روزهای جامعه آمریکا می توان شانس اندکی هم برای نامزدی 5 هم خون در شاخه بهترین فیلم قائل شد.

آسمان نیمه شب به کارگردانی جورج کلونی از لحاظ بصری و روایی بزرگترین فیلمی بوده که این هنرمند محبوب تا به امروز ساخته است. این فیلم 3 دی (23 دسامبر) از طریق نتفلیکس پخش خواهد شد و اگر همه چیز مطابق پیش بینی ها باشد با یک اثر علمی-تخیلی پیروز روبرو خواهیم شد. با توجه به اینکه جورج کلونی یکی از محبوب ترین سینماگران برای اعضای آکادمی است، چندان بی راه نیست اگر از هم اکنون فیلم او را از مدعیان چند بخش مختلف در اسکار 2021 بدانیم. کلونی به همراه کوارون و والت دیزنی تنها شخصی است که در 6 شاخه مختلف نامزد جوایز اسکار شده است و طی دو دهه اخیر 2 بار پیروز به دریافت این جایزه شده است.

از سویی دیگر فیلم های زندگی پیش رو با بازی سوفیا لورن، یک ببر سفید با بازی پریانکا چوپرا، نسخه چهل ساله با بازی رادا بلنک و حتی تکه های یک زن با بازی ونسا کربی می توانند مدعیان دریافت اسکار بهترین بازیگر زن باشند. برای این فیلم ها نمی توان شانس چندان زیادی برای پیروزیت و حتی نامزدی در بخش بهترین فیلم قائل بود، اما نمی توان احتمال پیروزیت آن ها در بخش بازیگری را نادیده گرفت.

فیلم سرزمین آواره ها به کارگردانی کلوئی ژائو و با بازی فرانسیس مک دورموند که شیر طلایی 2020 را برنده شد احتمالا مهم ترین رقیب آثار نتفلیکس در بخش بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول زن باشد. با نگاه کردن به لیست بهترین فیلم های سال در پایگاه های سینمایی تا به امروز می توان از فیلم های نخستین گاو به کارگردانی کلی رایکارد و هرگز به ندرت گاهی همیشه به کارگردانی الیزا هیتمن به عنوان دیگر مدعیان اسکار 2021 اشاره کرد.

قطعا سال آینده و اسکار 2022 تا به این اندازه شرایط برای حکم فرمایی فیلم های نتفلیکس در زمینه های مختلف فراهم نخواهد بود؛ زیرا با توزیع جهانی واکسن کرونا کمپانی های فیلم سازی فیلم های مهم خود را اکران می کنند و جوایز بین استودیوهای مختلف تقسیم خواهد شد. از سویی دیگر اگر شرایط کرونایی فعلی ادامه پیدا کند، بازهم اغلب کمپانی های بزرگ برای جلوگیری از ضرر مالی مجبور به اکران آثارشان به صورت آنلاین یا عمومی خواهند شد و این یعنی اسکار 2021 بهترین فرصت نتفلیکس برای رکوردشکنی است.

منبع: Variety

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1545

به "نتفلیکس در اسکار 2021 تاریخ&zwnjساز می&zwnjشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتفلیکس در اسکار 2021 تاریخ&zwnjساز می&zwnjشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید