چاپ کتاب این روزها بسیار هزینه بر است

به گزارش مجله سفرنامه دبی، اسما پورجبلی، نویسنده حوزه کودک و نوجوان در ارومیه، در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در آذربایجان غربی، گفت: یکی از معضلات و مسائل نویسندگان هزینه بر بودن چاپ کتاب است. می بایست یک حامی داشته باشید تا بتوانید برای چاپ کتابتان اقدام کنید، مخصوصا اگر شغلی در کار نباشد. نویسندگی برای شغل دوم یا چندم به صرفه تر است.

چاپ کتاب این روزها بسیار هزینه بر است

وی ادامه داد: افزایش سرسام آور قیمت کاغذ، موج گرایش به استفاده از فضای مجازی، افزایش قیمت تمام شده کتاب، کاهش اندازه مطالعه در خانواده ها، نپرداختن به موضوعات ملی و مذهبی در کتاب ها از جمله دلایل مهمی هستند که می توان آنها را در فهرست علت های کاهش سرانه مطالعه کتاب قرار داد.

این نویسنده افزود: در ایران اندازه مطالعه کمی پایین است و از موقعی که دنیای مجازی در زندگی مردم جایگاه ویژه ای پیدا کرده است، این اندازه کمتر هم شده است. البته باز جای شکرش باقی است که بعضی از طریق همین فضای مجازی نیم نگاهی هم به مطالعه و کتاب دارند؛ اما هیچ مطالعه ای بهتر از کتاب نیست.

پورجبلی با بیان اینکه ادبیات کودک و نوجوان سهم ناچیزی در بازار کتاب کشور دارد، افزود: انسان از کودکی تربیت و سپس وارد اجتماع می شود؛ کودک هر طور تربیت شود در آینده یا همان زمان حال خودش آن تربیت را به جامعه منعکس خواهد کرد، پس چه بهتر که در نوع تربیت یا آموزش به بچه هامان از همان اوایل در تلاش باشیم تا در آینده خللی برای خودشان و جامعه به وجود نیاورند.

وی ادامه داد: علوم تربیتی شاخه ای از روانشناسی و تربیت است و من هم با توجه به رشته تحصیلی و آموزش غیرمستقیم از این راه و راستا چه به صورت دیداری و شنیداری وارد این حوزه شده ام.

نویسنده کتاب بچه گربه ملوس اخمو ادامه داد: در این راستا محتوای کتاب بچه گربه ملوس اخمو در مورد اختلال یادگیری است که به صورت داستان نقل و قید شده است و هنگام قصه گویی والدین می بایست به بچه ها بخوانند و با هم ایفای نقش کنند تا با یکدیگر به نتیجه مطلوب برسند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1942

به "چاپ کتاب این روزها بسیار هزینه بر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ کتاب این روزها بسیار هزینه بر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید