کارشناس چینی: روابط مغولستان و امریکا فاقد توازن مناسب است

به گزارش تور دبی ارزان، افزایش تنش ها میان امریکا با چین و روسیه، تعامل های مکرر ایالات متحده با مغولستان می تواند تلاشی برای ایجاد فشار بیشتر بر روی پکن و مسکو تلقی گردد.

کارشناس چینی: روابط مغولستان و امریکا فاقد توازن مناسب است

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از گلوبال تایمز، فان لیجون مدیر موسسه تحقیقاتی روسیه و مغولستان وابسته به آموزشگاه علوم اجتماعی مغولستان در مقاله ای به تحولات اخیر در روابط میان مغولستان و ایالات متحده پرداخته است. در ادامه ترجمه این مقاله را می توانید بخوانید.

خالتما باتولگا رئیس جمهور مغولستان در تاریخ 31 ژوئیه در کاخ سفید با دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا دیدار کرد. پس از دیدار روسای جمهور دو کشور، کاخ سفید در بیانیه ای بیان کرد که ایالات متحده و مغولستان توافق کردند که روابط آن ها به سطح مشارکت راهبردی ارتقا یابد. پنج شنبه گذشته نیز مارک اسپر وزیر دفاع امریکا به مغولستان سفر کرد و با مقامات عالی این کشور دیدار کرد. چرا اخیرا اولان باتور و واشنگتن به هم نزدیک شده اند؟

با افزایش تنش ها میان امریکا با چین و روسیه، تعامل های مکرر ایالات متحده با مغولستان می تواند کوششی برای ایجاد فشار بیشتر بر روی پکن و مسکو تلقی گردد.

مغولستان پس از انتقال دموکراتیک خود، ابراز تمایل دارد که به یک کشور لیبرال و دموکراتیک به مانند امریکا به عنوان مدل الگو تبدیل گردد. این امر مطابق با استراتژی ایالات متحده است و فرصتی را برای واشنگتن فراهم می نماید تا ایدئولوژی و ارزش های خود را به اولان باتور صادر کند و از این طریق پکن و مسکو را تحت فشار قرار دهد.

با ادامه جنگ تجاری چین و آمریکا، گزارش ها حاکی از آن است که چین می تواند صادرات مواد معدنی و زمین شناختی نادر خود را به عنوان یک اقدام متقابل به آمریکا کاهش دهد. براساس آنالیز های زمین شناسی ایالات متحده در سال 2009، مغولستان با 31 میلیون تن از منابع زمینی کمیاب حدود 16.77 درصد از کل منابع جهان را دارد و پس از چین در مقام دوم جهان واقع شده است.

تقویت روابط با مغولستان می تواند راهی باشد تا ایالات متحده بتواند به چین نشان دهد که یک کشور جایگزین پیدا نموده است که می تواند نیازهای زمینی نادر خود را به وسیله آن برآورده سازد. این امر باعث می گردد وابستگی آمریکا به چین از این نظر کاهش یابد.

با تقویت روابط با مغولستان، ایالات متحده همچنین در کوشش است تا وضعیت مغولستان را در شمال شرقی آسیا به روز کند و کانال دیگری برای واشنگتن برای مقابله با بحران هسته ای شبه جزیره کره ایجاد گردد. مغولستان با تمام کشورهای منطقه از جمله کره شمالی، با وجود تعداد کمی از مسائل تاریخی و سرزمینی، روابط محکمی برقرار نموده است. اولان باتور برای کسب احترام بیشتر در منطقه حداقل از ناحیه توکیو و سئول، می خواهد روابط محکمی با واشنگتن برقرار کند.

مغولستان با نزدیک شدن به ایالات متحده می تواند وابستگی امنیتی خود به چین و روسیه را کاهش دهد.

مغولستان در سال 1990 با هدف ایجاد روابط با کشورهایی غیر از روسیه و چین، سیاست همسایه سوم را پیشنهاد کرد و سیاست خارجی و قوانین خود را بر اساس این سیاست تنظیم کرد. مغولستان با سیاست خارجی همسایه سوم به دنبال کاهش وابستگی سیاسی، مالی و امنیتی به دو همسایه غول پیکر خود بوده است.

ایالات متحده به عنوان یک ابر قدرت با ارزش ترین همسایه سوم مغولستان بوده است. در شمال شرقی آسیا، ژاپن و کره جنوبی همسایگان سوم مغولستان از نظر مالی هستند.

از زمان تحولات دموکراتیک در مغولستان، چین بزرگترین شریک این کشور در زمینه تجارت و سرمایه گذاری بوده است. مغولستان با همکاری با ژاپن و کره جنوبی در زمینه سرمایه گذاری، فناوری و تجارت می خواهد اقتصاد خود را به چین و روسیه متکی نکند.

از شروع سال 2000، ایالات متحده به وسیله همکاری ها و تبادلات مردم به مردم، اهمیت زیادی به مغولستان داد. واشنگتن همچنین با ایدئولوژی خود مقامات این کشور را مطابق با ارزش های آمریکایی جذب می نماید و نفوذ خود در اولان باتور را ادامه می دهد.

با این حال، در کوتاه مدت تغییر روابط متقابل با چین برای مغولستان سخت خواهد بود. تا زمانی که دو کشور به منافع اصلی یکدیگر احترام بگذارند، همکاری های دوجانبه آنها در سیاست، اقتصاد، فرهنگ و ارتش در چارچوب کریدور مالی چین-روسیه-مغولستان و ابتکار چینی کمربند و جاده پیش خواهد رفت. به طور پیوسته منطقه مرزی بین دو کشور با ثبات مانده و فعالیت های توسعه ای همچنان ادامه خواهد یافت.

جنگ تجاری ایالات متحده علیه چین بر توسعه مالی جهانی تأثیر گذاشته است.

یکجانبه گرایی واشنگتن تأیید گسترده ای از طرف جامعه جهانی دریافت ننموده است ، در حالی که ابتکار کمربند و جاده و پیشنهاد چین برای آینده مشترک بشر، پذیرش جهانی را به دست آورده است.

الگوی توسعه ایالات متحده با چالش های متعددی روبرو شده است و اکنون مغولستان باید موضع منطقی بین این دو غول برقرار کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 367

به "کارشناس چینی: روابط مغولستان و امریکا فاقد توازن مناسب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناس چینی: روابط مغولستان و امریکا فاقد توازن مناسب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید