کتاب شعر خیره کننده کودک چهارساله تابستان آینده منتشر می گردد

به گزارش تور دبی ارزان به نقل از گاردین - اولین کتاب شعر جان کیتس، شاعر برجسته مکتب رمانتیسم در 21 سالگی اش منتشر شد؛ مری شلی 18 ساله بود که نوشتن فرنکنشتین را آغاز کرد. اما هر دوی این دستاوردهای جوانی با ظهور جدیدترین ستاره شعر انگلیس بسیار کوچک می کند: ندیم شَما سورگن چهار ساله به تازگی برای کتاب شعرش قرارداد بسته است.

کتاب شعر خیره کننده کودک چهارساله تابستان آینده منتشر می گردد

اشعار ندیم از بازگشت به خانه (دستکش هایمان را درمی آوریم / کفش هایمان را در می آوریم / آنها را در جایی که قرار است باشند می گذاریم. / احساس شجاعتت را کنار می گذاری / زیرا در خانه چیزی نیست که از آن بترسی.) تا عشق (همه عشق دارند / حتا آدم بدها) گسترده اند.

این شاعر کوچک در آدم بدها زندگی درونی آدم های شرور را بیشتر مورد کاوش قرار می دهد: آدم بدها دوست های بدشان را دوست دارند / حتا آنهایی که خیلی بد هستند / ممکن است پلیس دستگیرشان کند / اما آنها همچنان همدیگر را دوست خواهند داشت.

ندیم را برنده سال جاری جایزه اورول کشف کرد، کیت کلنشی شاعر و معلم که یاسمن شَما، مادر ندیم را در یک سخنرانی ادبی در دانشگاه ریدینگ در جریان علاقه ای مشترک به آموزش شعر به پناهجویان دیدار کرد. کلنشی شروع به اشتراک گذاری بعضی از اشعار او در رسانه های اجتماعی کرد و ساندی تایمز و اسکای نیوز با او مصاحبه کردند.

حالا ندیم برای کتابش با انتشارات واکر بوکز قرارداد بسته که تابستان آینده منتشر خواهد شد. دنیس جانستون برت، مدیر اجرایی واکر، گفت متحیر است که چطور یک فرد به این کم سن و سالی می تواند چنین اشعار پراحساسی بنویسد. او گفت: این شعرها درباره احساسات مهمی نظیر عشق و تنهایی صحبت می نمایند و ندیم بهترین کلمات را برای نوشتن آنها انتخاب نموده. آنها ساده، الهام بخش و خردمندانه اند.

کلنشی گفت لقب شاعر چهار ساله که به ندیم داده باعث شده او به طور ترسناکی زودرس و استثنایی به نظر برسد، اما در واقع آن طور که مادرش در مصاحبه با اسکای نیوز گفت او هنوز در حال یادگیری خواندن و نوشتن است و شعرهایش را برای مادرش دیکته می نماید.

کلنشی گفت: من شعرها را به این خاطر که شبیه کارهای بزرگسالان بود در توییتر منتشر نمی کردم. بلکه به این دلیل آنها را به اشتراک می گذاشتم که کاملا بچگانه نوشته شده بودند. ندیم این توانایی نادر را دارد که چهار ساله بودن را به تصویر بکشد. هر کدام از اشعار او به طور مجزا هزاران نفر را در توییتر متحیر نموده اما این شعرها اگر کنار هم باشند حتا از این هم بهتر عمل می نمایند چون دنیای کاملی پر از شور و هیجان و آغوش می سازند. این کتابی استثنایی برای سهیم شدن با یک کودک خواهد بود.

قرارداد انتشار این کتاب ندیم را به یکی از جوان ترین نویسندگان تاریخ معامله کتاب تبدیل خواهد نمود. بر اساس رکوردهای دنیای گینس، جوان ترین نویسنده زنی که اثر خود را منتشر نموده دوروتی استریت است که در سال 1962 و در چهار سالگی کتاب دنیا چگونه شروع شد را نوشت. این کتاب در سال 1964 وقتی او شش ساله بود منتشر شد. رکورد دنیای گینس برای جوان ترین مرد نویسنده که کتاب خود را منتشر نموده متعلق به تاناوانا سِراسینگ سریلانکایی است که زمان انتشار کتابش هله هوله در ژانویه 2017 چهار سال و 356 روز سن داشت و کتابش را تنها در سه روز نوشت.

خود ندیم هم برای قرارداد کتابش هیجان زده است. او می گوید: نوشتن شعر به خصوص درباره طبیعت را دوست دارم. خوشحالم که شعرهایم در یک کتاب خواهند بود. وقتی شعرهایم در یک کتاب قرار بگیرند می توانم یک نسخه از آن داشته باشم؟

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 27 شهریور 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1317

به "کتاب شعر خیره کننده کودک چهارساله تابستان آینده منتشر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب شعر خیره کننده کودک چهارساله تابستان آینده منتشر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید