کشف دو سیاره عجیب فراخورشیدی مملو از آب

به گزارش مجله سفرنامه دبی، آنالیز های تازه به محققان نشان داده که این دو سیاره با تصورات قبلی اخترشناسان تفاوت های زیادی دارند و بخش بزرگی از حجم آن ها از آب تشکیل شده است. بنکه می گوید: این برترین مدرکی است که تا به امروز از سیاره های آبی پیدا نموده ایم؛ سیاره هایی که اخترشناسان مدت هاست نظریه وجود آن ها را مطرح نموده اند.

کشف دو سیاره عجیب فراخورشیدی مملو از آب

دانشمندان می گویند پیروز به کشف برترین شواهد کنونی از وجود آب در دو سیاره فراخورشیدی در فاصله 218 سال نوری از زمین شده اند.

دانشمندان دانشگاه مونترال پیروز به کسب اطلاعات بیشتر درباره دو سیاره فراخورشیدی تازه شده اند و می گویند این سیاره ها احتمالاً مملو از آب هستند. سیاره های مربوطه اولین بار به وسیله مأموریت کپلر کشف شده بودند، اما حالا با یاری تلسکوپ فضایی هابل و اسپیتزر مورد آنالیز بیشتر قرار گرفته اند و به نظر می رسد که با برترین شواهد موجود مبنی بر کشف دو سیاره آبی شبیه زمین طرف هستیم.

دو سیاره Kepler-138 c و Kepler-138 d در فاصله 218 سال نوری ما در صورت فلکی شلیاق قرار دارند و به دور یک ستاره کوتوله سرخ می چرخند. بیورن بنکه از نویسندگان اصلی این مقاله و استاد اخترفیزیک دانشگاه مونترآل می گوید: پیش تر تصور می کردیم سیاره هایی که کمی بزرگ تر از زمین هستند، توپ های بزرگی از فلز و سنگ، شبیه نسخه های بزرگ تر زمین هستند، به همین علت به آن ها ابرزمین می گفتیم.

با این حال، آنالیز های تازه به محققان نشان داده که این دو سیاره با تصورات قبلی اخترشناسان تفاوت های زیادی دارند و بخش بزرگی از حجم آن ها از آب تشکیل شده است. بنکه می گوید: این برترین مدرکی است که تا به امروز از سیاره های آبی پیدا نموده ایم؛ سیاره هایی که اخترشناسان مدت هاست نظریه وجود آن ها را مطرح نموده اند.

آب در این دو سیاره شاید شبیه اقیانوس های زمین نباشد

حجم سیاره های کپلر-138 سی و دی سه برابر زمین و جرم آن دو برابر سیاره ماست. با این حال، سطح چگالی در این سیاره ها بسیار کمتر از زمین است. محققان می گویند آبی که در این سیاره وجود دارد ممکن است شبیه اقیانوس های زمین به طور مستقیم در سطح سیاره وجود نداشته باشد. با این حال، همین آب می تواند احتمال وجود حیات فرازمینی در این سیارات را افزایش دهد.

کارولین پیائولت، رهبر این مطالعه از موسسه تحقیقات Trottier می گوید: دما در اتمسفر کپلر-138 دی احتمالا بالاتر از نقطه جوش آب است و انتظار داریم که خود اتمسفر بخاری غلیظ و متراکم باشد. ولی زیر این اتمسفر بخاری احتمال وجود آب مایع در فشار بالا یا حالت دیگری از آب با افشار بالا موسوم به مایع ابربحرانی مطرح است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 2 دی 1401 بروزرسانی: 2 دی 1401 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2358

به "کشف دو سیاره عجیب فراخورشیدی مملو از آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دو سیاره عجیب فراخورشیدی مملو از آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید