استانداران محور قدرت و انسجام در استان هستند

به گزارش تور دبی ارزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در همایش استانداران سراسر کشور که شامگاه امروز در وزارت کشور برگزار گردید، خطاب به استانداران جدیدالانتصاب، گفت: انشاءا... خداوند به شما در انجام مسئولیتی که پذیرفته اید، توفیق دهد و بتوانید به خوبی این مسئولیت را انجام دهید. جا دارد از استاندارانی نیز که به دلیل اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، از تداوم همکاری و خدمت آن ها محروم شدیم، تشکر و قدردانی نماییم.

استانداران محور قدرت و انسجام در استان هستند

وی اضافه نمود: قطع همکاری با استاندارانی که به دلیل اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان خدمتشان سرانجام یافت، به دو دلیل سخت بود؛ اول دل کندن از دوستان و همراهان دیرین که از قضا در انجام وظایف خود نیز به خوبی عمل نموده اند و دیگر اینکه بحث جایگزینی این تعداد از استانداران نیز کار دشواری بود.

وزیر کشور اضافه نمود: با این حال بواسطه آنکه در سال های اخیر در وزارت کشور از توانمندی های داخلی این وزارتخانه در حوزه های مختلف به خوبی استفاده شد، جایگزین های خوبی برای استانداران پیشین انتخاب کردیم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه 14 استاندار به دلیل اجرای این قانون جابه جا شدند و دو استاندار دیگر نیز از پیش تغییر نموده بودند، گفت: در اجرای قانون، علاوه بر استانداران، تعدادی از معاونین استانداران و فرمانداران و بعضی از نیروهای وزارت کشور نیز جابه جا شدند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه؛ امکان تمدید فعالیت برای تعداد محدودی از استانداران وجود داشت گفت: بواسطه اینکه انتخاب چند گزینه از بین تعداد بیشتر همکاران مشمول این قانون، کار مسئله ای بود، و در این صورت؛ به ناچار می بایست بعضی را به بعضی دیگر ترجیح می دادیم، وزارت کشور از این امکان استفاده نکرد.

دولت نگاه مثبت و همدلی خوبی با استانداران دارد

وی اضافه نمود: به دلیل تمهیدات خوبی که از پیش اندیشیده شده بود، جایگزین های خوبی به سرعت از ساختار وزارت کشور انتخاب شدند و لیستی از افراد شایسته به رئیس جمهور محترم ارائه شد و به این ترتیب استانداران جدید جایگزین و خلأ بوجود آمده، فوراً رفع شد.

وزیر کشور ضمن اشاره به جلسه فردای استانداران با رئیس جمهور و هیئت دولت گفت: پیش از این جلساتی با رئیس جمهور و هیئت دولت داشتیم و با توجه به اینکه دولت نگاه مثبت و همدلی خوبی با استانداران دارد، امیدواریم با تمهیداتی که درستاد داشتیم، به صورت هدف مند، متناسب و البته با توجه به امکانات دولت طرح مسئله کنیم و از دولت مدد بجوییم.

رحمانی فضلی اظهار داشت: در سال های اخیر با پیگیری های اجرا شده و توجه دولت محترم، تعدادی از اختیارات سطوح ملی به استانداران واگذار شده است و امیدواریم با تدوام فعالیت کارشناسی در این زمینه و استمرارپیگیری ها، اختیارات بیشتری به استانداران تفویض شود، چرا که در این صورت، استانداران به بهترین شکل می توانند کارها را پیش ببرند. البته استانداران نیز باید نشان دهند که تحلیل درستی از وضعیت موجود استان خود دارند و می توانند مسئولیت بیشتری بگیرند.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با توصیف شرایط تحمیل شده از ناحیه دشمنان بر کشور گفت: ما به تمام فشارهای احتمالی دشمنان آگاهی داریم و همه فشارهای جاری احصا شده است و با علم به همه این محدودیت ها و در مقابل ظرفیت های کشور؛ معتقدیم قدرت اداره و مدیریت کشور را با وجود همه این فشارها داریم؛ البته این امر مستلزم روحیه جهادی و فعالیت شبانه روزی، وحدت و انسجام و به ویژه احتیاجمند مشارکت مردم است.

وی اضافه نمود: فشار دشمنان اساساً معطوف به مردم است. آنها به دنبال این هستند که فشار را بر مردم افزایش دهند تا میزان نارضایتی مردم را بالا ببرند. پس وقتی دشمنی ها به نظام و همه مردم بر می شود، همه باید پای کار باشند.

محور اجماع، وحدت و انسجام رضایتمندی مردم است

وزیر کشور تاکید نمود: رهبر معظم انقلاب قبل از همه این کار را انجام دادند و شورای هماهنگی سران قوا را تشکیل دادند، همچنین در کوتاهترین زمان تصمیمات این جلسه را آنالیز و ابلاغ می نمایند. پس هوشیاری و دوراندیشی ایشان باید مدل کار استان ها شود و در استانها با موضوع استانداران این اجماع ایجاد شود، همانطور که در سطح کشور رئیس جمهور مسئول و محور این کار است.

رحمانی فضلی در ادامه محور اجماع، وحدت و انسجام را رضایتمندی مردم دانست و گفت: بخشی از این رضایتمندی به نوع عملکرد ما بر می شود. ما می توانیم در بخش معیشت و کنترل گرانی ها شرایط را مدیریت کنیم. ما می توانیم در هر استان در این خصوص چاره اندیشی مناسبی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید اطلاعات درست را در مورد مسائل مختلف به مردم بدهیم، گفت: به عنوان مسئولان اجرائی در همه حوزه ها باید کوشش کنیم تا فشارهای زیادی را که به مردم در حوزه های مختلف وارد می شود کنترل کنیم. ما نمی توانیم و نباید از کنار این مسائل بگذریم.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به آمار مربوط به بیکاری اشاره نمود و گفت: این آمار نشان دهنده این است که اشتغال زایی با نسبتی متناسب در سال 97 نیز استمرار یافته است، اما موضوع از بین رفتن بعضی مشاغل پیشین از جمله در بخش های صنعتی و فراوریی نیز واقع می شود و این در حالی است که؛ آثار منفی اجتماعی بیکار شدن یک فرد شاغل، مضاعف است.

وی در ادامه تأکید کرد: جلسات رفع موانع فراوری باید مستمرا برگزار شود و پیگیری ها برای حل و رفع مسائل واحدهای فراوریی، حقیقتاً باید به صورت شبانه روزی دنبال شود و دستگاه های اجرایی باید در این زمینه به طور جدی پای کار باشند. رحمانی فضلی با اشاره به گزارشی در مورد برگزاری جلسات رفع موانع فراوری و اینکه اعلام شده؛ بیش از 53 درصد مسائل و موانع فراوری حل شده است، گفت: این آمار خوب، نشان دهنده این است که با کوشش بیشتر، بخش دیگری از موانع نیز می تواند رفع شود.

وزیر کشور با اشاره به اهمیت حفظ و ارتقای رضایتمندی مردم، به موضوع تسهیل روند انجام کارهای مردم در مراجعات اداری اشاره نمود و گفت: بارها گفته ام که بیش از پنج میلیون مراجعه در روز به ادارات انجام می شود و باید توجه داشت که میزان رضایتمندی در این مراجعات بایستی افزایش پیدا کند و مسیری دنبال شود که مردم در انجام امور جاری اذیت نشوند. البته کارهای خوبی در این زمینه مثل ایجاد پیشخوان دولت، میز خدمت، شرایط را بهتر نموده است اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

صندلی حاکمیتی فرمانداران در کنار وجهه تعاملی و منعطف فرمانداران در مواجهه با مردم است

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین صندلی و اهمیت نقش فرمانداران پرداخت و گفت: شما باید به عنوان استاندار نسبت به صندلی حاکمیتی فرمانداران توجه ویژه داشته باشید و آنها را در این زمینه بیش از پیش توجیه کنید. البته صندلی حاکمیتی فرمانداران در کنار وجهه تعاملی و منعطف فرمانداران در مواجهه با مردم است و این دو رویکرد، در کنار هم شرایط مطلوب را فراهم می نماید.

رحمانی فضلی ضمن تقدیر از استانداران که به بخش های مختلف استان سر می زنند و جوابگوی مردم هستند، گفت: استانداران باید با نخبگان و علماء، مردم عادی، اصناف، بازاریان و سایر اقشار مردم دیدارهای صمیمانه داشته باشند و در نمازهای آدینه شرکت نمایند و جوابگوی مردم باشند. مردم باید بدانند دولت همراه آنهاست، غمخوار آنهاست و در جریان شرایط و زندگی آنها قرار گرفته است. اگر مردم دولت را در کنار خود و همراه خود ببینند، امیدوار می شود. در این میان فرماندار و استاندار باید در میان مردم باشد، و در هفته حداقل یک روز اختصاص به جلسات با گروهها یا اقشار مختلف مردم و یا دیدارهای مردمی اختصاص یابد.

وزیر کشور در بخش دیگری از توصیه های خود به استانداران، خواهان فعال سازی هرچه بیشتر دستگاه های اجرایی در استان از سوی استانداران شد و ابراز امیدواری کرد؛ با پیگیری های بموقع دستگاه های اجرائی دراستان ها، بخشی از بار پیگیری های مسائل اجرائی مختلف در مرکز از دوش استانداران برداشته شود و امکان تمرکز بیش از پیش استاندار در داخل استان فراهم شود.

رحمانی فضلی در مورد اهمیت آگاهی و اشراف حداکثری به قوانین و فهم درست آنها نیز گفت: بعضی دستگاه ها در استانها به دلیل عدم آگاهی کافی از قوانین و ظرفیت های حقوقی موجود، نمی توانند به خوبی از امکانات پیش بینی شده استفاده نمایند. این در حالی است که در بخش های مختلف، دولت امکانات بسیار خوبی ارائه می نماید و در شرایطی که بعضی استان ها به خوبی از آنها استفاده می نمایند، بعضی دیگر از استان ها به دلیل عدم اشراف کافی به ظرفیت های قانونی نمی توانند از آن بهره مند شوند.

استانداران محور قدرت و انسجام در استان هستند

وزیر کشور هماهنگی بین دستگاه ها را بسیار مهم دانست و گفت: استانداران محور قدرت و انسجام در استان هستند و هیچ ملاحظه ای به جز منفعت مردم، حقوق مردم و اجرای قانون وجود ندارد و ما حقیقت را قربانی مصلحت نمی کنیم.

رحمانی فضلی تاکید نمود: چگونگی اوضاع کشور در آینده به عملکرد همه ما در بخش های مختلف بستگی دارد؛ اگر خوب کار کنیم، همبستگی داشته باشیم و اقدامات مناسبی انجام دهیم اوضاع رو به بهبود خواهد بود اما اگر فقط خودمان را در نظر بگیریم و منافع جناحی و حزبی اولویت ما باشد، احتیاج به دشمن و یا ترامپ و آمریکا برای برهم زدن اوضاع کشور نخواهیم داشت.

وزیر کشور با اشاره به اینکه؛ صداقت، برادری، رفاقت و ایثارگری و پای کار ایستادن در شرایط سخت معین می شود، گفت: از نظر من همه شما استانداران دارای این خصلت ها هستید و باید از ظرفیتهای این کشور در جهت اعتلای کشور و مردم به خوبی بهره برد.

وی اضافه نمود: بزرگترین ظرفیت های کشور؛ رهبری، اعتقادات دینی، علاقه مردم به ایران و خود مردم که همیشه پای کشور ایستاده اند، است و ما باید این کشور را با شرایط مناسب تر و موفقیت های بیشتر، به نسل های آینده تحویل دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 226

به "استانداران محور قدرت و انسجام در استان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استانداران محور قدرت و انسجام در استان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید